Съботното състезание се казва "По стъпките на Алеко" и е посветено на първото туристическо изкачване на Черни връх през 1889 г. от Алеко Константинов, съвместно с Никола Тантилов. С този подвиг се поставя началото на организираните туристически излети от София до Черни връх. Състезанието е пешеходно и участниците могат да избират между две трасета: Късо трасе (с. Владая - х. Панчо Томов - с. Владая, което е приблизително 11км.) и Дълго трасе (с. Железница - Черни връх - с. Владая, което е приблизително 27 км.).
В неделя предстои първото издание на "По велопътеките с приятел". При него участниците също имат право на избор между: Късо трасе (Витоша, с 20 км дължина), 500м денивелация и Дълго трасе – Витоша и Люлин планина, което пък е с дължина от около 45 км и 1500 м денивелация. Тук обаче има опция и за минаване на маршрутите с е-байк или електрически велосипед.
"Имаме много колеги, които са изключително големи любители на планинското колоездене и всъщност по инициатива на членовете и с помощта на общината в Овча купел успяхме да създадем на Люлин планина трасе, което да е специфично за планинско колоездене. Това ни отне няколко години. Оттам много натурално дойде идеята това трасе да бъде включено, заедно с пътеките от Витоша, в един втори ден, който да е изцяло за колоездачите", разказва Петя Николова във връзка с велотрасето "Пумба" и с идеята за втори ден на състезанието.
Най-важното условие за успешен финиш е отборът да пресече финалната лента заедно.
Освен забавлението и социалния елемент състезанието има и благотврителен характер.
"Тази година избрахме да подкрепим основното училище във Владая. Това е 86 ОУ "Св. Климент Охридски". Тъй като те имат желание да направят така наречените СТЕМ кабинети за своите ученици. Това са високо технологични кабинети, които са насочени към инженерните предмети: математика, химия, физика, биология", разказва още за каузата, която подкрепя тази година ТД "Боерица" Петя Николова.
Повече за двудневното състезание чуйте в звуковия файл.
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..