Обектите под закрилата на Юнеско в България и Италия са във фокуса на второто издание на форума „История и бъдеще“, който ще се проведе на 7 октомври в НИМ под патронажа на Министерството на културата. Инициатор на събитието е Н.Пр. Джузепина Дзара, посланик на Италия в България, а зад идеята застават и ИТА Агенция София, Италианския културен институт в София, Конфиндустрия България (Италианската индустриална асоциация в България) в сътрудничество с Националния исторически музей в София, Камарата на архитектите и Камарата на строителите в България. БНР е медиен партньор.
Ето какво сподели специално за Радио София г-н Роберто Санторели, председател на Конфиндустрия България - международно представителство на Конфиндустрия Италия, най-голямата европейска национална работодателска асоциация. В Конфедерацията членуват общо над 150 хиляди фирми, както производствени предприятия, така и от сектор услуги, обединени в 223 асоциации. Общо фирмите на Конфиндустрия осигуряват 5.417.168 работни места.
"Имаме седалища в Рим и Брюксел. Аз самият съм Неапол, а от 18 години съм в България. Българският е малко по-труден (говори го прекрасно, б.а.) за научаване за нас, може би поради това, че пишете на кирилица.
Събитието е за да се споделят добри практики от Италия в България – Италия е страната с най-много обекти под закрилата на ЮНЕСКО, 60 към днешна дата. При вас също има силна връзка с традициите и културата, затова е точното място да се говори по темата. Имаме и желание да открием още места в България, които да влязат в списъка за закрила на ЮНЕСКО.
Като индустрия участваме в реставрирането на тези обекти на ЮНЕСКО, предоставяйки специфични продукти – бои или разтворители, например, които са съвместими с оригиналните материали и спомагат за тяхното запазване във времето.
Използваме иновации и нови технологии в процеса на реставрацията. Друга важна тема е как тези обекти на ЮНЕСКО могат да станат енергийни ефективни.
А ако говорим за тенденциите в тази сфера – идеята е те не само да се съхраняват, а и да се обживяват, така направиха в Помпей, например."
За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..
Равносметките, анализите и класациите за отминалата 2024 г. продължават във всички сфери. От платформата "Как се пише" за четвърта година ще проведат кампания и анкета, за да се видят кои - според българите, са думите на отминаващите 12 месеца. Началото е в понеделник, 6 януари, а две седмици по-късно – на 20 януари, ще бъдат обявени..
Подкастите станаха едни от най-предпочитаните медии за добиване на знания, за коментари, за дебати, за забавление. Те обаче имат стоя предистория и предпоставки за появата и развитието. В първото десетилетие на ХХI век много модерни станаха блоговете . Преди бума на социалните мрежи те бяха трибуна за споделяне на мнения, творчество и..
Светла, успешна и осъзната 2025 година , пожела пред БНР-Радио София футурологът доц. Мариана Тодорова от Института по философия и социология към БАН. И подчерта, че осъзнаването преминава през знанието, опитността, мъдростта, но и през емоционална интелигентност и емпатията. Тя коментира, че напоследък в обществото се поощрява..
Бюро “Творческа Европа” е финансовият инструмент на Европейската комисия, който подкрепя организации и професионалисти в областта на културния сектор . Бюрото има две направления - култура и медия . “Почти седем или осем са вече сферите, които подкрепя Бюро “Творческа Европа”-Култура. До момента имаме няколко активни програми . Една от..
Творчеството се използва в тесен смисъл на “ създаване на изкуство ”. Когато се спомене думата, хората си представят художници, писатели, музиканти . Когато аз говоря за творчество и творческо мислене, използвам думата като синоним на креативно и креативност . Това каза в предаването "Радиокафе" Виктор Минчев - копирайтър, създател на..
Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН вече близо месец показва изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44 елемента на нематериално културно наследство. “В България от 2008 г. насам се изгражда тази национално..