Конкурсът има осъществени 7 издания и през годините ученици помагаха, дарявайки време, труд и умения в свои обществено значими каузи, като с наша подкрепа осъществиха 37 проекта на територията на България. Могат да участват ученици от 8-ми до 12-и клас, които са готови да посветят време и усилие за да направят света по-хубаво място за живеене. Ще бъдат отличени 7 проекта, които ще бъдат реализирани през 2025-та година от фондация "Благотворител". Учениците получават обучение за планиране, реализиране и отчитане на проекти, както и финансиране, за да изпълнят замислените дейности. 1-во място 1500 лв.; 2-ро място 1200 лв.; 3-то място 1000 лв.; 4-то и 5-то и 6-то място по 800 лв.
"Вероятно стипендиите, които сме раздали са може би над 500, като за нас е много важно да видим израстването на тези ученици", каза Рашева. И добави, че от фондацията искат да имат по-голям брой стипендианти и затова се обръщат към хора, не само към корпоративния бизнес, защото както често казват: "Кой би желал да осинови успеха на едно дете?"
"Може едно семейство, което има вече израснали деца и няма разходи по тях да пожелае да подкрепи едно такова дете, което в момента все още е в институция, в дом, или на грижите на възрастен човек след смъртта на родителите и няма кой да го аплодира реално. Хубаво е да знаем, че тези деца са щастливи, че има кой да забележи техния успех", сподели Рашева.
След смъртта на майка му, когато е бил 14 годишен, Николай е останал без доходи и липса на път, както и на стабилна ръка, която да го подкрепя. Отгледан от баба си, той не познава своя баща, тъй като са се разделили отдавна с майка му.
"Останах с баба, която сега ми е най-скъпият човек, подкрепяме се, но няма как да лъжа, че ми беше необходима допълнителна подкрепа. Благодарение на училището имахме училищна психоложка, която съдейства за да се направи връзка между фондация "Благотворител" и мен. Определено получих необходимата подкрепа от учителите и като ученик бих могъл да кажа защо имам афинитет към писането и все още се старая да го развивам. Сметнах, че участието ми във фондация "Благотворител" би бил много добър старт на една независимост, поне от материална гледна точка до известна степен, а и бих могъл да се запозная и с други деца, които са в подобно на моето положение. Вече две години съм част от стипендиантската програма на фондацията, за което съм изключително благодарен. Увереността ми се повиши бидейки част от система, която бива подпомагана, не съм сам, усещам, че има много хора с подобна на моята съдба и това ме кара да се чувствам по-силен", заяви той.
Мечтите му са да се развие професионално и да стане преподавател по немски език. Обича да пътува и целта му е да участва в различни стажантски програми в чужбина, като през 2022 година е спечелил награда на Европейския съюз и е посетил Европейския парламент, споделя младият стипендиант. И се обърна към другите деца като него, които тепърва търсят възможности за обучение:
"Всяко зрънце подкрепа и грижа е значимо за личното удовлетворение и сигурност. В един момент човек си казва, че нищо не може да промени ситуацията такава, каквато се е случила, всичко трябва да бъде оставено такова, каквото е, но не е така. Стъпка по стъпка човек много лесно може да възвърне стремленията си, независимо от проблемите, които времето неминуемо ни носи."
И посъветва младите хора с подобни на неговите проблеми винаги да бъдат с вдигната глава и да слушат упорито по-възрастните и по-зрелите, защото след загубата има и победи.
По думите на Станислава Рашева за фондацията най-важното е било да подкрепя децата, когато те са на прага на своя самостоятелен живот. Каузите в Национален конкурс "Млад благотворител" - 2024 са грижа за деца лишени от родителски грижи, съхраняване на музикалното наследство, Екология - опазване и грижа за околната среда и иновативно предприемачество с кауза.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..