Изложбата документира наследството на общности, обитаващи покривите на Хонконг, като уникална форма на архитектура без архитекти. Предложен е цялостен поглед върху пет покривни селища в три зони на Хонконг, а изразният подход на изложбата включва архитектурни скици, фотографии и лични истории.
Руфина Ву е родом от Хонконг, но в момента живее в Канада, а Щефан Канъм е германски фотограф. През 2007 г. той попада на една публикация на предишен проект на Руфина. По това време тя живее в Пекин и изследва маргинализирани общности от работници, които живеят в бомбоубежища под сградите на Пекин, в статията Руфина споменава и за хората, които живеят по покривите на сградите в Хонконг и Щефан се впечатлява от идеята, разказва Надежда Павлова, куратор на изложбата.
Така започва изследването, което се оказва първо по рода си, защото темата за хората, които живеят по покривите на сградите, не е изследвана. Никой не е документирал постройките или хората, които ги обитават. Единствено е правено държавно изследване, че върху 9000 сгради има създадени подобни неформални жилищни структури.
Повече от половин век саморъчно построените селища върху покривите на жилищни блокове са неразделна част от историята на Хонконг. Те варират от скромни заслони за социално слаби хора до сложни многоетажни сгради. Временните постройки са изградени без официално разрешение от правителството.
Въпреки че са „незаконни“, властите допускат съществуването им, тъй като отговарят на критичната нужда от места за настаняване на маргинализирани хора с ниски доходи. Някои от постройките са изградени от бетон и тухли, но други са направени само от дърво, ламарина и други неиздръжливи материали.
Двамата използват инструментариума на архитекта и фотографа, за да документират общностите, които живеят на покривите в стари квартали на полуостров Коулун. Записките с истории на жителите, архитектурното заснемане на всяка една покривна структура и прецизно заснетите фотографии на домашните интериори на повече от двадесет домакинства предлагат невиждан досега поглед към ежедневието на покривите на Хонконг.
Чуйте целия разговор на Христина Иванова в звуковия файл.
След доста спечелени фенове и насъбран опит по музикалните и фестивални сцени и 4 години след първата записана песен, една от най-добрите рок групи у нас – ALI , най-после стигна до издаване на дебютен албум . Въпреки че природата на артистите по принцип е екстровертна, музикантите са се спрели на заглавието Introverse ...
Първият сняг и несменени летни гуми от страна на шофьорите предизвикаха леки ПТП и задръствания на територията на Перник. Ситуацията бе усложнена и от затворени пътни участъци заради ремонтните дейности в града. Заради аварирал ТИР, рано призори е била затворена за около час автомагистрала "Струма" в участъка между Перник и София, а верижна катастрофа..
Популярността на слънчевите панели като енергийно ефективен източник става все по-голяма. В момента най-голям е интересът от страна на частния бизнес , защото при етажната собственост, в сграда с много жилища например, е по трудно да се извърви процедурата (нужно е съгласие на всички съкооператори) и после да се приспадне разхода за сметките,..
Асоциация на българските радио- и телевизионни оператори (АБРО) организира дискусия за свободата на словото на медиите в България. Домакин е катедра "Медии и обществени комуникации" в Университета за национално и световно стопанство. Сред участниците са изпълняващият длъжността председател на Съвета за електронни медии Симона Велева и..
Предупредителен "жълт код" за снеговалежи и поледици в 10 области на страната издаде НИМХ за днешния вторник. Той е в сила за районите на Видин, Монтана, Враца, София област, София - град , Перник, части от областите Ловеч, Стара Загора, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Пловдив. В София вече натрупва първият за сезона сняг...
Новата седмица започва с нови коментатори в дискусионното предаване "Форум". В първия ден на 51-вото Народно събрание и 7 протеста, водещият Лъчезар Христов провокира събеседниците по следните теми: Депутатите за пореден път не успяха да изберат председател на парламента. Сюжетите пред бъдещо правителство. Победата на Тръмп – реално..
Има един момент от падането на Берлинската стена през ноември 1989 г., който е особено затрогващ и символичен – моментът, в който знаменитият руски виолончелист Мстислав Ростропович изпълнява сюитите за соло виолончело на Йохан Себастиан Бах. Историята разказва, че той е в Париж, когато чува, че стената бива разрушавана, спонтанно се качва на..