Изложбата документира наследството на общности, обитаващи покривите на Хонконг, като уникална форма на архитектура без архитекти. Предложен е цялостен поглед върху пет покривни селища в три зони на Хонконг, а изразният подход на изложбата включва архитектурни скици, фотографии и лични истории.
Руфина Ву е родом от Хонконг, но в момента живее в Канада, а Щефан Канъм е германски фотограф. През 2007 г. той попада на една публикация на предишен проект на Руфина. По това време тя живее в Пекин и изследва маргинализирани общности от работници, които живеят в бомбоубежища под сградите на Пекин, в статията Руфина споменава и за хората, които живеят по покривите на сградите в Хонконг и Щефан се впечатлява от идеята, разказва Надежда Павлова, куратор на изложбата.
Така започва изследването, което се оказва първо по рода си, защото темата за хората, които живеят по покривите на сградите, не е изследвана. Никой не е документирал постройките или хората, които ги обитават. Единствено е правено държавно изследване, че върху 9000 сгради има създадени подобни неформални жилищни структури.
Повече от половин век саморъчно построените селища върху покривите на жилищни блокове са неразделна част от историята на Хонконг. Те варират от скромни заслони за социално слаби хора до сложни многоетажни сгради. Временните постройки са изградени без официално разрешение от правителството.
Въпреки че са „незаконни“, властите допускат съществуването им, тъй като отговарят на критичната нужда от места за настаняване на маргинализирани хора с ниски доходи. Някои от постройките са изградени от бетон и тухли, но други са направени само от дърво, ламарина и други неиздръжливи материали.
Двамата използват инструментариума на архитекта и фотографа, за да документират общностите, които живеят на покривите в стари квартали на полуостров Коулун. Записките с истории на жителите, архитектурното заснемане на всяка една покривна структура и прецизно заснетите фотографии на домашните интериори на повече от двадесет домакинства предлагат невиждан досега поглед към ежедневието на покривите на Хонконг.
Чуйте целия разговор на Христина Иванова в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...