Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започна 18-ият Национален конгрес по кардиология

Снимка: FB/ Bulgarian Society of Cardiology
Започна 18-ият Национален конгрес по кардиология, който ще се проведе до 13 октомври в Пловдив. Форумът е най-голямото събитие в научния календар на Дружеството на кардиолозите в България и се провежда на всеки 2 години.

Тази година събитието е специално и минава под знака на 50-годишния юбилей на Дружеството на кардиолозите в България. Ще участват водещи специалисти в областта на сърдечно-съдовата медицина от цял свят.

В контекста на работата по Националния план за сърдечно-съдово здраве, създаден по инициатива на Дружеството на кардиолозите в България, е предвидена сесия за обсъждане на сърдечно-съдовото здраве в региона и мерките за подобряването му, на която ще присъстват председателите на Националните дружества от съседните страни.
доц. Васил Трайков

От Дружеството поставят акцент и върху добрата комуникация с пациентите в специална сесия на 13 октомври от 10.30 ч, на която са поканени пациенти.

“На първо място исхкаме да поставим мултидисциплинарния подход. Това беше философията на програмата. Да поставим в центъра колаборацията между отделните медицински специалности.

По този начин обединяваме грижата за пациентите и поставяме комплексния подход на първо място, затова сме поканили редица партньорски дружества, с които обикновено работим, за да покрием гранични теми между кардиологията и други специалности като гастроентерологията. Това е единият акцент, коментира доц. Д-р Васил Трайков - председател на УС на Дружеството на кардиолозите в България.

Вторият акцент са съвместните сесии с работните групи на дружеството, както и с други партньорски дружества като Съсловното сдружение по кардиостимулация и електрокардиология и Българското дружество по инвазивна кардиология.

Фокус е и международното участие. “Тази година ще имаме голямо участие. Известни имена от чужбина ще бъдат при нас, за да могат да разкажат за последните постижения в областта на сърдечно-съдовата медицина и отделните подспециалности на кардиологията”, каза още доц. Васил Трайков.

“Щастливи сме да имаме и сесията, в която ще коментираме проблематиката със сърдечно-съдовото здраве в региона. Смятаме, че това е много важен организационен въпрос, тъй като този регион е сериозно засегнат от сърдечно-съдова заболеваемост и смъртност, и е от изключителна важност ние и съседните държави да имаме обща стратегия и поглед върху нещата. Затова решихме да създадем тази сесия”, допълва още той.     

Разбира се, предвидени са и важни обучителни сесии, на които ще бъдат обсъждани въпроси от областта на кардиологията, както и от подспециалностите ѝ.

Още за програмата на форума, чуйте в разговора на Катя Василева в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Младият композитор, продуцент и китарист Bob Vogston

Младият композитор, продуцент и китарист Bob Vogston не забравя родната сцена

Младият композитор, продуцент и китарист Bob Vogston (Борислав Панков) разказа пред Радио София за актуалните си проекти, за музиката, която създава, за любовта към фолклора и съвместния албум с “Мистерията на българските гласове“ . От няколко години той живее и твори извън България, но поводът да го открием тук, беше музикалната..

публикувано на 10.10.24 в 16:51

Книгата "Царят на акварела" представя историята на художника Константин Щъркелов

Кристина Тужарова е художник, преподавател, изследовател на историята на художественото изкуство, лектор в поредицата беседи "История на изкуството за любители" и автор на книгите за деца, посветени на големите ни художници Владимир Димитров - Майстора и Иван Милев. Тя е автор и на книгата  "Щъркелов - Царят на акварела" , която увлекателно..

публикувано на 10.10.24 в 15:37

За първи път у нас поставиха на момиче 3D принтирана индивидуална протеза

За първи път в България 11-годишно момиче ще движи рамото и ръката си отново – благодарение на уникална операция, с която е премахнат тумор и е поставена индивидуална 3D протеза , съобщават от пловдивската УМБАЛ Еврохоспитал Пловдив. Детето е имало  злокачествен тумор на дясната лопатка скапула, обхващащ и дясната раменна кост. Екипът от..

публикувано на 10.10.24 в 15:19
Зорница Славова

Българите не искат да учат през целия си живот

Новите данни на Евростат за ученето през целия живот (УПЖ) на възрастните хора (25-64 г.) показват, че и през 2023 г. България е на дъното в ЕС. Още по-смущаващ е фактът, че делът на хората, участвали в някаква форма на образование и обучение в страната, дори намалява спрямо проучването от предходната година. Той достига 1,4% и вече е почти десет пъти..

публикувано на 10.10.24 в 14:56

Детските игри пресъздадени през танца и движението в инициативата "Невидимата площадка"

Иновативна и полезна инициатива "Невидимата площадка" ще се проведе на 12 октомври в Южния парк. Тя се организира от сдружение "Безопасни детски площадки“.  Организаторите приканват да поразмишляваме по въпроса – бихме ли могли да играем днес без да има специална детска площадка? Разговаряме с Любов Жеглова, която..

публикувано на 10.10.24 в 14:24

Докладът за състоянието на градовете и регионите 2024 г.

Един от важните елементи на Европейската седмица на градовете и регионите (най-голямото събитие в сферата на кохезионната политика с над 5000 делегати и над 200 панела), е докладът за състоянието на градовете и регионите. Той вече е факт и ето някои от важните моменти в него. 180 са регионите в ЕС, които са се присъединили към Инициативата за..

публикувано на 10.10.24 в 13:19

Българският игрален филм "Преди да забравя" е посветен на болестта Алцхаймер

В предаването "Радиокафе“ гостуваха Теодора и Станислав Дончеви, сплотено семейство в живота и в изкуството. Авторски тандем на много важни игрални и документални филми. Станислав Дончев прави първия си късометражен филм, който заснема с VHS камера, на 12 години. Като студент е сценарист, режисьор и продуцент на две пълнометражни игрални..

публикувано на 10.10.24 в 12:57