В края на 60-те и началото на 70-те години назрява необходимостта от специално подготвени специалисти за тази широко обхватна дейност.
Специалност „Рекламен дизайн“ присъства в държавния регистър на специалностите, по който се извършва висше образование в страната и се основава на решение на Академичния съвет на Националната художествена академия. Разкрита е въз основа разпореждане на Министерски съвет тогава с наименование – „Пространствено оформление“.
Днес специалността се нарича "Рекламен дизайн", а тази година се навършва половин век от нейното съществуване в НХА. Доц. Мирослав Богданов е неин ръководител. Юбилеят се отбелязва с изложба в галерия "Академия".
"Пловдивският панаир, създаден през 1892 година, вече се смята за едно начало на тази активна дейност, която се занимава с това да оформи пространства, в името на нуждите на търговско-промишлените субекти, които участват в изложенията, за да могат те да осъществяват своите бизнес контакти", разказва за началото на рекламния дизайн в България доц. Мирослав Богданов.
Той добавя, че в началото с тази дейност са се заели художници, които не са имали много работа в други сфери на визуалните изкуства. Става ясно обаче, че има нужда от специално обучение.
"Хората не доразбират мащаба и съдържанието на този тип дейност. Ние, в някакъв аспект, сме свикнали с това, тъй като самата ни работа не е да се изявяваме като художници, а по-скоро да създадем решение за другите. Да осъществим оная визуална връзка между продукт и бенефициент, съобразявайки се с едно пространство", обяснява неразбирането на есенцията на работата на рекламния дизайнер, което по-голямата част от обществото проявява, наемайки тези професионалисти с думите "Ела тук да подредиш някакви неща".
Повече за специалността и изложбата свързана с нейното честване чуйте в звуковия файл.
Над 80 души от останалите без дом след разрушаването на незаконните постройки в "Захарна фабрика“ са в центрове за временно настаняване. Само 14 са отказали жилище. България трябва да носи отговорност за действията на конкретни длъжностни лица, коментира пред Радио София адв. Адела Качаунова - съпредседател на Българския хелзинкски комитет...
Днес изтича крайният срок, в който Столичната община трябва да намери дом на хората от разрушените постройки в "Захарна фабрика", който беше постановен от Европейския съд по правата на човека. Към днешната дата Столичната община трябва да е намерила близо 100 места за настаняване на хората от съборените постройки. Оказва се, че те няма как да..
На 5 май Българската православна църква почита паметта на света мъченица Ирина, която била много почитана в древна Византия. Известна е с това, че е защитавала вярата и пред баща си, и пред управници, за което понасяла наказания, но всеки път Ангел Божий я е спасявал и освобождавал. Днес името Ирина име е едно от най- популярните и..
Днес преди обяд ще има разкъсана висока облачност, по-значителна над централните и източните райони. Около и след обяд атмосферата над страната ще се лабилизира, съобщиха от НИМХ. На места в планинските райони, Горнотракийската низина и Предбалкана, а по-късно и в североизточните части от страната ще превали и прегърми. Ще духа слаб до умерен вятър от..
Днес предаването гостува на празника на община Мирково . Ще говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в този красив кът на България. Пръв гост ни е кметът Цветанка Йотина : "Мирковчани са били находчиви, когато не е имало църква са закопали камък като знак, където да им се разреши изграждането. Баба е..
Теодор Войников е син на архитект Тодор Войников - автор на картата на Стара София към книгата “Драски по софийските работи”: "Идеята за картата на улицата започна преди 2 години. Баща ми е автор на тази карта, която вече е върху елтабло до сградата. Не бяхме сигурни как да реагираме - таблото имаше нелицеприятен вид. Имах идея да се изрисува от..
Борислав Виларов - историк, политолог, общественик и правнук на архитект Вельо Дебелянов, братовчед на Димчо Дебелянов, автор на повечето сгради по ул."Иван Асен Втори" от Орлов мост до пл. "Никола Гюзелев": "Имах ясни спомени от прадядо си, отраснал съм на коленете му. Беше обаятелна личност и като почваше да пее, полилеят трепереше. Разказвал ми..