Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 293 300 сигнала за онлайн престъпления над деца от началото на годината

Престъпниците в интернет основно търсят деца между 10 и 14 години

Снимка: Рixabay

Националният център за безопасен интернет отчита pекорден брой сигнали за онлайн престъпления над деца в цяла Европа. За периода януари-септември 2024 г.  са регистрирани над 293 300 сигнала за онлайн насилие над деца. Данните от обработените от Центъра сигнали бяха представени на пресконференция днес.

Пред Радио София Антоанета Василева – координатор на Центъра за безопасен интернет каза, че 99% от сигналите са свързани с момичета.

„Зад тези сигнали стоят реални деца от цяла Европа. Основно престъпниците в мрежата търсят деца между 10 и 14 години. Умело ги увещават да направят свои голи снимки, да ги изнудват, да ги принуждават да направят такива снимки или видео“, обясни Василева.

Тя добави, че данните са от линиите, които Центъра за безопасен интернет управлява нателефон 124 123 и сочат, че 72% от случаите са от социалните мрежи.

„Много е важно да си даваме сметка, че децата, включително и на ниска възраст, общуват с непознати в мрежата. Често се случва децата да си мислят, че общуват със свои връстници, а всъщност зад фалшивия профил стои педофил“, посочи Антоанета Василева.

Според изпълнителния директор на Национална мрежа за децата Георги Богданов, целта е още от ранна възраст, децата да са проактивни и да могат да се пазят в интернет.

„Колкото повече се обучават децата, колкото повече научават за опасностите, толкова по-добре могат да се пазят. Работата ни с ГДБОП и с другите институции е ключово важна, но много по-важно е какво правим ние в тази посока“, обясни Георги Богданов.

Данните сочат, че онлайн измамниците стават все по-изобретателни и подвеждат децата дори през платформите за игри. 

В проекта „Дигитални деца“ по програма „Дигитална Европа“ предстои работа с деца и семейства от уязвими групи.

„Смятаме да обучим връстници, т.е. връстниците да работят с връстниците си. Около 90 деца ще обучим, за да могат те да влизат в своите училища и общности, където да разказват за рисковете в интернет, как да реагират, как да се предпазват, от кого да потърсят помощ, на принципа „предай нататък“, изтъкна Антоанета Василева.

Тя добави, че децата ще имат възможност да направят сами свои кампании за безопасен интернет. Планирани са и обучения за родители и учители.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36