Павел Златаров е концертмайстор на Софийската филхармония. Но същевременно е първа цигулка в квартет Филхармоника, който вече няколко години представя своите добре обмислени и задълбочено представени програми пред публиката. В състава на квартета са още Милена Златарова (водачка на виолите в СФ), Ана Иванова, която е помощник - концертмайстор и Иван Лалев, първи виолончелист на оркестъра.
А ето и каква е мисията на Филхармоника:
„Камерната музика трябва да се поднася на слушателите в най-високото възможно качество, защото това е музика с най-високо качество. Тя, по своето естество, се побира в по-малки зали. Ние не се стремим на всяка цена да стигнем до толкова много хора. Мисията ни е да представим всяка програма така, че всеки от слушателите в залата, да искат да дойдат на следващия ни концерт. Много е лесно да направиш популярна програма и дойдат няколкостотин души, които обаче нито са чували, нито ще запомнят името на състава. Ние сме правили такъв концерт в началото, на открито и събрахме 600 човека (даже шокирахме ПР-ката си). Не трябва обаче това да е постоянна практика.
Удоволствието е да представиш едно музикално произведение на хората, които са дошли да чуят точно тази творба точно в твоето изпълнение. Получава се една общност и чувство за единение между изпълнители, музика и публика. Щастието в края на един такъв концерт в огромно. За това работим ние, това е нашата марка“.
Павел Златаров вярва, че камерната музика дава на инструменталистите път към самоусъвършенстване, тя поставя високи цели (чуйте цялото интервю за да разберете защо Пабло Казалс е свирел всеки ден всеотдайно и след 80-годишната си възраст).
Следващият концерт на квартет Филхармоника е на 22 октомври, вторник от 19 часа в камерна зала „България“. Програмата включва квартети от Моцарт и Менделсон и е озаглавена „Светлини и сенки“.
„Започваме с последния от 6-те квартета, които Моцарт посвещава на Хайдн. Самият Хайдн има шест квартета, композирани в годината, в която Моцарт се мести във Виена. Това е преломна година за Моцарт, защото от придворен композитор на служба при архиепископа на Залцбург, той става свободен елемент. Това е много трудно в онези времена и именно тогава Моцарт получава подкрепа от Хайдн. Отблагодарява му се с тези шест квартета и едно писмо, в което го нарича свой музикален баща. А точно този квартет „Дисонанси“ е изключително смел и новаторски, защото встъплението е поредица от дисонанси, които дори и днес звучат авангардно, а можете да си представите колко стряскащо е било тогава?!“ – разказва Павел Златаров и добавя, че след това дисонантно начало следва един от най-красивите и безконфликтни квартети на Моцарт.
„Менделсон е представител на друго време, в което светлините и сенките и изобщо вътрешните конфликти вече са можели да имат своето проявление в музиката - за разлика от класицизма, когато аристократите не са искали да бъдат смущавани от нищо и музиката трябвало да е благозвучна. Бетовен вече е променил статуквото. Аз съм влюбен във всички квартети на Менделсон, това е неговият 4-ти квартет и четвъртият, който ние свирим – всеки негов квартет е уникален, няма несъвършенства, няма и грам скука, докато ги слушаш“ – още от интересния разказ на Павел Златаров.
Филхармоника свирят заедно за първи път на концерт с гостуващ ирландски пианист. Харесва им. И продължават. „Хубаво е, че днес има все повече млади хора, които създават квартети и свирят. В камерната музика имаше „дупка“ след падането на комунизма и появата на свободния пазар. Постепенно се появиха възможности за проекти и Софийската филхармония, например, можеше да отделя допълнителни средства, за да свирим ние камерна музика. Тя, камерната музика, тепърва ще завладява света. В нея има и друго предимство – съставите са малки и мобилни, лесно можем да отидем и да изнесем концерт в Троян, например. В по-малките градове има публика за тази музика, има публика за всяка музика, стига да им се предложи“.
На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..
Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила. Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..
Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..
Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..
Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб. RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София. И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..