Тази вечер програмата продължава със спектаклите „Dance Macabre. Безсмъртният Танц“ и „Следите“. В петък ще се проведат премиерни прожекции на видеоденс произведения и дискусии с представители на културния сектор. Танцовата платформа Zmina ще запознае широката публика с нови творби на млади и популярни украински хореографи и режисьори.
“Проектът Let the body speak започна след началото на мащабната инвазия на Русия в Украйна през 2022 г.”, казва украинският хореограф Антон Овчинников, който участва в танцовия проект.
“Причина за създаването на този проект е това, че след започването на военните действия, Антон и неговите партньори решават, че трябва да разкажат на света за украинската култура и украинският танц, за да го внесат в другите култури и да го видят и други хора”, обяснява Александра Кирчева, която също е танцьор и помага с превода от украински.
Овчинников разказа, че заедно с другите танцьори, са заснели видеа с украински танци, публикували са ги в канала си в YouTube и вече имат над 100 видеа с техни танци.
Хореографът обясни, че основната задача на този проект е да проследи украинските хореографи - къде се намират и какво правят. Това се налага, защото едно от основните предизвикателства, пред които е изправена украинската общност, е принудителната миграция на много артисти в чужбина.
Въпреки че този въпрос не е толкова належащ за общностите в другите страни, както и в България, въпросът за взаимодействието между артисти, разделени от разстояния, остава актуален за всички.
Украинската танцова платформа представя съвременни произведения, създадени през годините 2023-2024. Всяко от тези произведения изследва границите на съвременния танц, черпейки както от европейските, така и от украинските културни традиции.
Събитието ще завърши с панелна дискусия с участието на украински и европейски артисти, насочена към обмяна на опит в изграждането на силна професионална общност от хореографи и подкрепа на творческите връзки по време на обществени кризи.
Чуйте целия разговор на Боян Бочев в звуковия файл.
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..