Още по-фрагментираният парламент може да ни кара да очакваме или продължаване на нестабилността, или излизане от реториката на кампанията и влизане в прагматичните релси на политиката за съставяне на работещ парламент и правителство.
Няма значение дали 8 или 9 ще са партиите в 51-вото Народно събрание, мнозинството ще се сформира около ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. Сега обаче те трябва да са конструктивни, а не да търсят за какво да се скарат. Да изработят принципно работещо споразумение, към което да се прикачат още 2 от парламентарно представени политическите сили.
Това коментира пред БНР-Радио София д-р Любомир Стефанов, политолог и преподавател в Нов български университет.
Коментирайки думи на Радостин Василев от МЕЧ, политологът припомни, че сме имали много антисистемни играчи и преди (Яне Янев, Бареков, Волен Сидеров, Костадинов…). Но много ще бъде трудно да се сформира мнозинство срещу Борисов и Пеевски.
"Ексцентричността на различното мнение не трябва да прераства в крайности. Мисля, че това ще бъде овладяно и разпознато от останалите партии", подчерта д-р Стефанов.
Двете ДПС коалиции (Ново начало и Алианс за права и свободи) получават повече гласове от ДПС на предните избори. Дошло е време за разслояване на лобита или войнстващи кръгове. Може и на това да се дължи по-високата избирателна активност, допълни експертът. Интересно е да се види дали потенциалното коалиционно споразумение включва някое от тези формации или и двете ще бъдат обградени със санитарен контрол, подобно на „Възраждане“.
Повече от 82 хиляди души на 27 октомври са гласували с „не подкрепят никого“.
"Това е почти на ръба на парламентарно представителство. Но мисля, че тази екстра трябва да отпадне. Ясно е, че тези хора са недоволни. Не са апатични, но не харесват нищо в менюто. Редно е българинът да гласува не въобще, а с позиция", подчерта Любомир Стефанов.
Ако отсега нататък времето се използва ефективно, може да очакваме резултат, убеден е политологът. Според него приоритетите пред парламента и изпълнителното власт трябва да бъдат бюджета за 2025 г., планът за възстановяване и устойчивост и реализирането на пълноценна кандидатура на България за еврозоната и Шенген.
Чуйте разговора на Данаил Конов.Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..
Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...
Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..