Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще бъде ли Григор Димитров сред най-добрите осем за сезона?

Снимка: БТА

Започна последният от турнирите АТП 1000 за този сезон – парижкия Мастърс. Класирането в него до голяма степен ще предопредели кои тенисисти ще играят на турнира в Торино на най-добрите 8 през този сезон. Какво да очакваме и какви са шансовете за Григор Димитров, който миналата година достигна до финала на този турнир в парижката зала Берси, побеждавайки по пътя си Данаил Медведев и Стефанос Циципас – за това разговаряме със спортния журналист от сайта на БНР Любомир Тодоров.

"При всички положения трябва да кажем, че Григор Димитров прави един отличен сезон, вече има 44 победи. Реално в момента той е втора резерва за финалния турнир в Торино (ако Джокович участва, което още не е ясно), и се надявам да приеме това предизвикателство. Да припомня за слушателите, че точно преди 10 години Григор пак беше резерва, но реши да не пътува за турнира, а да замине на почивка с Мария Шарапова. Той тази година отдавна можеше да е сред сигурните участници, но през лятото изпусна много шансове, а и сега Алекс де Минор много „му избяга“ след турнирите миналата седмица – с близо 400 точки. И миналата година никой не очакваше Григор да играе финал в Париж, но се случи, а и тогава загуби във втори си мач във Виена. Сега жребият му в Париж е приемлив и да се надяваме на една хубава игра от негова страна. За Торино се изчисляват точките от началото на годината, така че там всеки спечелен мач носи точки (Race to Turin), за разлика от ранглистата (в която Григор от 1 април е в топ 10), но сега има да защитава много точки и при неблагоприятно развитие може да излезе от десятката. Едва ли повечето хора обаче изобщо си дават сметка какво е да си в Топ 10 в тениса."

Какво още разказа Любомир Тодоров за физическата форма на Григор Димитров, за преките му конкуренти за Торино и за различните стратегии от страна на организаторите на финалния мастърс турнир, припомняйки състезанието в Лондон през 2017 и оттеглянето на Надал – чуйте в разговора на Лили Големинова.

Спортният журналист Любомир Тодоров

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаела Ангелова

Психолог: Начертайте малките си стъпки до голямата цел и не зарязвайте хобито

За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..

публикувано на 03.01.25 в 18:32

Изборът за българските "Думи на годината" започва на 6 януари

Равносметките, анализите и класациите за отминалата 2024 г. продължават във всички сфери. От платформата "Как се пише" за четвърта година ще проведат кампания и анкета, за да се видят кои - според българите, са думите на отминаващите 12 месеца. Началото е в понеделник, 6 януари, а две седмици по-късно – на 20 януари, ще бъдат обявени..

публикувано на 03.01.25 в 16:16
Александър Кръстев

Как да създадем подкаст? 5 съвета от Александър Кръстев

Подкастите станаха едни от най-предпочитаните медии за добиване на знания, за коментари, за дебати, за забавление. Те обаче имат стоя предистория и предпоставки за появата и развитието. В първото десетилетие на ХХI век много модерни станаха блоговете . Преди бума на социалните мрежи те бяха трибуна за споделяне на мнения, творчество и..

публикувано на 03.01.25 в 15:05
Доц. Мариана Тодорова

Доц. Мариана Тодорова: Технологиите правят мозъка мързелив, заради ИИ осъзнаваме какво значи да си човек

Светла, успешна и осъзната 2025 година , пожела пред БНР-Радио София футурологът доц. Мариана Тодорова от Института по философия и социология към БАН. И подчерта, че осъзнаването преминава през знанието, опитността, мъдростта, но и през емоционална интелигентност и емпатията. Тя коментира, че напоследък в обществото се поощрява..

публикувано на 03.01.25 в 13:16
Симеон Александър

Актуалните конкурси за 2025 г. на Бюро Творческа Европа Култура

Бюро “Творческа Европа” е финансовият инструмент на Европейската комисия, който подкрепя организации и професионалисти в областта на културния сектор .  Бюрото има две направления - култура и медия .   “Почти седем или осем са вече сферите, които подкрепя Бюро “Творческа Европа”-Култура. До момента имаме няколко активни програми . Една от..

публикувано на 03.01.25 в 12:48
Виктор Минчев

Как да използваме творчеството за професионално израстване

Творчеството се използва в тесен смисъл на “ създаване на изкуство ”. Когато се спомене думата, хората си представят художници, писатели, музиканти . Когато аз говоря за творчество и творческо мислене, използвам думата като синоним на креативно и креативност . Това каза в предаването "Радиокафе"  Виктор Минчев  - копирайтър, създател на..

публикувано на 03.01.25 в 11:42
Бистришките баби

Изложбата "Живи човешки съкровища" показва 44 елемента на нематериално културно наследство

Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН вече близо месец показва изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44 елемента на нематериално културно наследство. “В България от 2008 г. насам се изгражда тази национално..

публикувано на 03.01.25 в 09:25