Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще бъде ли Григор Димитров сред най-добрите осем за сезона?

Снимка: БТА

Започна последният от турнирите АТП 1000 за този сезон – парижкия Мастърс. Класирането в него до голяма степен ще предопредели кои тенисисти ще играят на турнира в Торино на най-добрите 8 през този сезон. Какво да очакваме и какви са шансовете за Григор Димитров, който миналата година достигна до финала на този турнир в парижката зала Берси, побеждавайки по пътя си Данаил Медведев и Стефанос Циципас – за това разговаряме със спортния журналист от сайта на БНР Любомир Тодоров.

"При всички положения трябва да кажем, че Григор Димитров прави един отличен сезон, вече има 44 победи. Реално в момента той е втора резерва за финалния турнир в Торино (ако Джокович участва, което още не е ясно), и се надявам да приеме това предизвикателство. Да припомня за слушателите, че точно преди 10 години Григор пак беше резерва, но реши да не пътува за турнира, а да замине на почивка с Мария Шарапова. Той тази година отдавна можеше да е сред сигурните участници, но през лятото изпусна много шансове, а и сега Алекс де Минор много „му избяга“ след турнирите миналата седмица – с близо 400 точки. И миналата година никой не очакваше Григор да играе финал в Париж, но се случи, а и тогава загуби във втори си мач във Виена. Сега жребият му в Париж е приемлив и да се надяваме на една хубава игра от негова страна. За Торино се изчисляват точките от началото на годината, така че там всеки спечелен мач носи точки (Race to Turin), за разлика от ранглистата (в която Григор от 1 април е в топ 10), но сега има да защитава много точки и при неблагоприятно развитие може да излезе от десятката. Едва ли повечето хора обаче изобщо си дават сметка какво е да си в Топ 10 в тениса."

Какво още разказа Любомир Тодоров за физическата форма на Григор Димитров, за преките му конкуренти за Торино и за различните стратегии от страна на организаторите на финалния мастърс турнир, припомняйки състезанието в Лондон през 2017 и оттеглянето на Надал – чуйте в разговора на Лили Големинова.

Спортният журналист Любомир Тодоров

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

През фестивала оглеждаме живота си

Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..

публикувано на 09.02.25 в 11:56
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова

Толерантността се възпитава

Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..

публикувано на 09.02.25 в 10:51

Нещо се случва, но не е наяве и в диалог с местните общности

Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..

публикувано на 09.02.25 в 09:51

Художникът трябва да умее да беседва с природата

Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..

публикувано на 09.02.25 в 09:27

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00