От "Грийнпийс - България" казват, че районът на Маслен нос е една от най-продуктивните екосистеми в българското Черноморие, а в момента 96% от зоната е поставена под натиск от тралиращи средства. Именно затова, при акцията си в МОСВ екозащитниците "подариха" и стара шамандура изоставена от ферма за миди в местността Маслен нос, южно от Созопол.
"Именно във водите до Маслен нос ние смятаме, че е най-подходящото място за обявяването на този първи морски резерват. В момента там има едни гигантски 15-метрови въжета, десетки на брой, от две изоставени мидени ферми, които са се оплели едно в друго преди 6 години. Собствениците са изчезнали и никой не може да ги намери. Всички институции си прехвърлят отговорността и никой не иска да ги махне. Всъщност те запушват морското дъно и по този начин не се развива нищо", каза пред Радио София Мартин Томов - координатор кампания "Живо Черно море" в "Грийнпийс - България".
По думите му, морското дъно е от съществено значение за целия живот навсякъде около морето. Гниещите въжета блокират светлината към дъното и отделят микро пластмаса.
Сред другите заплахи за живота в морето са замърсяването и инвазивните видове.
През ноември "Грийнпийс – България" и учени от Института по океанология към БАН ще внесат официално предложение за създаване на морски резерват.
"Т.е. позволяват се такива дейности, които помагат за морето. В момента, в който се обяви за поддържан резерват, Министерството на околната среда и водите може категорично да заяви – това е наша отговорност и да даде на съответния изпълнител да почисти тези мидени ферми. Това, което ние искаме да се случи, е морето да бъде защитено", посочи Мартин Томов.
Според Стратегията на ЕС за биологичното разнообразие всички страни-членки трябва да имат 10% строго защитени зони от акваториите си. Резерватът ще доведе до възстановяване на екологично важни популации като черната мида и редица морски растения, увеличаване на рибните запаси до 4 пъти и създаване на убежище за ценни видове като черноморските делфини, казват от Грийнпийс – България.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Образователната платформа prepodavame.bg адаптира два международни наръчника, създадени по инициатива на Office for Climate education (Офис за климатично образование) - международна организация под егидата на ЮНЕСКО със седалище във Франция, чиито цели са да подкрепя образованието, свързано с климата чрез създаване на образователни ресурси и..
Banff Centre Mountain Film Festival в България - един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света пристига за традиционна си първа спирка в страната ни - София. След провеждането му в градчето Банф, Канада през ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия..
Летище София работи нормално при зимни условия. Пистата за излитане и кацане, рульожките за маневриране и перонът са почистени. Извършват се процедури против обледеняване на самолетите, уточняват от летището. Препоръката към пътниците е да идват два часа преди полета си на съответния терминал на летището. През следващото денонощие в по-голямата..
Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров“ ще посрещне едни от най-добрите млади пианисти от цял свят. За първи висшето училище ще бъде домакин на Международния клавирен конкурс "Панчо Владигеров", който ще се проведе от 1 до 9 март 2025 г. Идеята за международен конкурс за пианисти на името на Панчо Владигеров възниква в началото на..
Мемоарната книга „Самата аз“ събира съкровените мисли на актрисата Катрин Деньов , записани между безкрайните часове усилена работа във филмите “Тристана”, “Танцьорка в мрака”, “Индокитай” и други шедьоври на киното. В края на книгата, която предстои да излезе тази седмица, е публикувано и пространно интервю, в което тя прави още интересни..
На територията на цяла София продължават обработките със смеси срещу заледяване, както и избутване на снежна маса. Към 11.00 часа в понеделник, обработки се извършват със 170 снегопочистващи машини . Градският транспорт изпълнява маршрутите си при зимни условия, с изключение на автобусите към Витоша. Поради изключително обилния снеговалеж на Витоша..
Образователна програма за първомартенската обредност ще се проведе в Националния етнографски музей от 17 до 22 февруари. Работилницата е озаглавена "На́ на тебе мартеница, дай на мене здраве“. В нея децата ще разберат повече за образа на Баба Марта, за нейното семейство, за символиката на мартеницата и за обредните действия на..