Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В деня на Черно море - 31 октомври

Екозащитници внесоха петиция в МОСВ за обявяване на първия изцяло морски резерват

Районът на Маслен нос е една от най-продуктивните екосистеми в българското Черноморие, казват от "Грийнпийс - България"

Снимка: БТА

Представители на "Грийнпийс - България" внесоха тази сутрин в МОСВ петиция за обявяване на първия изцяло морски резерват. Това се случва в Международния ден на Черно море – 31 октомври. Петицията е подписана от 15 хиляди души. В нея са включени и искания за политики за международно сътрудничество за опазването на морето и създаване на мрежа от строго защитени морски зони в 10% от българската акватория на Черно море.

От "Грийнпийс - България" казват, че районът на Маслен нос е една от най-продуктивните екосистеми в българското Черноморие, а в момента 96% от зоната е поставена под натиск от тралиращи средства. Именно затова, при акцията си в МОСВ екозащитниците "подариха" и стара шамандура изоставена от ферма за миди в местността Маслен нос, южно от Созопол.

"Именно във водите до Маслен нос ние смятаме, че е най-подходящото място за обявяването на този първи морски резерват. В момента там има едни гигантски 15-метрови въжета, десетки на брой, от две изоставени мидени ферми, които са се оплели едно в друго преди 6 години. Собствениците са изчезнали и никой не може да ги намери. Всички институции си прехвърлят отговорността и никой не иска да ги махне. Всъщност те запушват морското дъно и по този начин не се развива нищо", каза пред Радио София Мартин Томов - координатор кампания "Живо Черно море" в "Грийнпийс - България".

По думите му, морското дъно е от съществено значение за целия живот навсякъде около морето. Гниещите въжета блокират светлината към дъното и отделят микро пластмаса.

Сред другите заплахи за живота в морето са замърсяването и инвазивните видове.

През ноември "Грийнпийс – България" и учени от Института по океанология към БАН ще внесат официално предложение за създаване на морски резерват.

"Т.е. позволяват се такива дейности, които помагат за морето. В момента, в който се обяви за поддържан резерват, Министерството на околната среда и водите може категорично да заяви – това е наша отговорност и да даде на съответния изпълнител да почисти тези мидени ферми. Това, което ние искаме да се случи, е морето да бъде защитено", посочи Мартин Томов.

Според Стратегията на ЕС за биологичното разнообразие всички страни-членки трябва да имат 10% строго защитени зони от акваториите си. Резерватът ще доведе до възстановяване на екологично важни популации като черната мида и редица морски растения, увеличаване на рибните запаси до 4 пъти и създаване на убежище за ценни видове като черноморските делфини, казват от Грийнпийс – България.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50