Ролята на псевдонауката в ежедневието ни с , гл. редактор на Българска наука:
"Като ученик бях част от недобра образователна система. Идеята ни сега е да има сайт, който да дава достъпна, разбираема научна информация. За съжаление в България сме в челните три места по вяра в дезинформация и споделянето ѝ. Видяхме сериозността с коронавируса. Дезинформацията е свързана с ВЕИ, с климатичните промени. Реално псевдонауката е част от дезинформацията. Понякога се говори с научни факти за обяснение на ненаучни неща.
В Чехия, от министерствата на здравеопазването и на науката и образованието, заедно с академията на науките, са създадени центрове за информация за граждани и медии, където учени обясняват и помагат при писането на статии например. Това е идея, която може да сработи и тук, ресурсите ги има.
Социалните мрежи държат проблема с псевдонауката - в България ФБ е най-използван и създадените групи се променят, инструментите се ползват срещу нас. Например групата анти-КОВИД стана анти-Украйна. Липсва сериозно критично мислене. Най-лесно е да си задаваме повече въпроси - кой иска аз да знам това. Процесите са циклични.
Алгоритъмът снася повече и повече видеа по някаква тема, имаме допаминова зависимост от скролването. След 15 минути не се сещаме за повечето неща, които сме видели. Мрежите ни дават само това, в което вярваме.
В България се говори достоверно за наука, но е несъразмерно малко, в сравнение с псевдонауката - на 5 истински видеа отговарят 5000 с псевдонаука. Ще взимаме все по-лоши решения. За съжаление трагедиите, свързани с климатичните промени, са в самото си начало.
ИИ е по-скоро езиков модел, алгоритъмът решава какво да даде като информация. Но можем да се възползваме и да работим по-добре и по-бързо с ИИ. Вече на български може да поправя граматически грешки. Използваме научната база данни (над 10000 научни статии) за нашия чатбот. Отговорите на чатбота ще са свързани само с научни статии. Той е за всички наши абонати.
Псевдонауката няма да изчезне, но ни мотивира."
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..