Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Системата за разделно събиране на отпадъци не достига до всеки жител на страната

Снимка: Столична община
Данните за отпадъците в България са крайно ненадеждни. Това, което е сигурно, е, че твърде много отпадъци отиват за депониране и твърде малко отпадъци се рециклират, казва Евгения Ташева от Екип "Нулеви отпадъци“ към Екологично сдружение "За земята“.

“Този проблем дойде на нашето внимание преди около пет години, когато излезе един доклад на експертен екип от Световната банка, поръчан от Министерството на финансите, който трябваше да оцени ефективността на разходите за управление на битовите отпадъци в България”, посочва Ташева.

В този доклад експертите вече са установили, че явно има разминавания между това, което се докладва към Националния статистически институт и това, което разбираме от организациите, които стопанисват цветните контейнери за събиране на отпадъци. 

Оказва се, че има доста сериозно разминаване на тези числа и тази констатация е потвърдена от доклад на Сметната палата от 2021 г., който специално разглежда управлението на пластмасови опаковки в България и причината за това не е случайна. Точно от 2021 г. страната ни, както всички членки на Европейския съюз, започна да плаща нов данък към ЕС за нерециклираните пластмасови опаковки.       
Евгения Ташева
Механизмът за промяна в данните идва от обема на регистрираните пластмасови опаковки (който вероятно е занижен) и така се повишава процентът на рециклираните опаковки.

“Всеки път, когато си купуваме нещо опаковано от магазина, в цената, която ние плащаме като потребители, е включена една непрозрачна и неясна за нас продуктова еко такса, която се събира от тези организации (които стопанисват цветните контейнери за събиране на отпадъци), за да могат те да осигурят инфраструктурата за разделното събиране и рециклиране на тези опаковки.

Ние като потребители не знам каква е съдбата на тези отпадъци, най-малкото защото няма до всяка една точка с контейнери за смесени битови отпадъци, няма и такива за разделно, а тяхната гъстота е много по-рядка и това ги прави недостъпни, т.е. системата за разделно събиране на отпадъци от опаковки, далеч не достига до всеки жител на страната. Да не говорим за малките населени места, села и общини. Това е проблемът, защото тези хора никога нямат възможността да рециклират”, коментира тя.

Още по темата за неверните данни, както и какви трябва да бъдат изискванията за рециклиране - чуйте в разговора на Елена Пъневска в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ако вниманието и умът на детето са привлечени от нещо друго интересно, то ще остави телефона

Рубен Лазарев: Интерпретирайки, детето развива критично мислене

Лятната ваканция е за учениците, но не и за техните телефони. Взирането в екрана и скролването са още по-интензивни при младите хора. За съжаление, телефонът за много подрастващи се е превърнал в своеобразен лидер и ние, възрастните трябва да контролираме в някаква степен информацията, която детето приема с такова устройство - първо,..

публикувано на 03.07.25 в 17:31

С второто си издание фестивалът "Девет слона" става международен

В рамките на десет дни - от 10 до 20 юли, фестивалът за изкуство в града "Девет слона" ще предложи програма от събития от различни сфери на изкуството, всяко от които ще се вписва в сложния и противоречив пейзаж на съвременния град. Във второто издание фестивала е и продължението на един фантастичен разговор между жители и артисти, поети,..

публикувано на 03.07.25 в 16:41
Снимки: insait.ai

INSAIT праща специализанти в легендарна лаборатория на Масачузетския технологичен институт

Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет стартира съвместна програма с Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) към Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL). Началото беше поставено на официална церемония в София Тех Парк. MIT е №1 в света по..

публикувано на 03.07.25 в 15:50
Д-р Ивайло Лазов е сериозно разтревожен

Графикът на пернишкото АГ-отделение е до 8 юли, без кадри ще бъде затворено

АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но проблемът не може да реши който и да застане на този пост, коментира пред БНР-Радио София  д-р Ивайло..

публикувано на 03.07.25 в 15:18
Христо Велев

Cairos AI - българската иновация, която превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации

Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..

публикувано на 03.07.25 в 13:18
Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров

Посланията на поезията и музиката за глобалните човешки проблеми

Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и едноименния фестивал и ролята на изкуството като платформа за споделяне на социални и политически..

публикувано на 03.07.25 в 13:12
Проф. Амелия Личева с новата си стихосбирка

В "Крепости срещу страха" проф. Амелия Личева изследва формите на страха

Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния, екзистенциалния, а също и страховете, породени от времето, в което живеем. Страхове, свързани с..

публикувано на 03.07.25 в 10:19