Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Системата за разделно събиране на отпадъци не достига до всеки жител на страната

Снимка: Столична община
Данните за отпадъците в България са крайно ненадеждни. Това, което е сигурно, е, че твърде много отпадъци отиват за депониране и твърде малко отпадъци се рециклират, казва Евгения Ташева от Екип "Нулеви отпадъци“ към Екологично сдружение "За земята“.

“Този проблем дойде на нашето внимание преди около пет години, когато излезе един доклад на експертен екип от Световната банка, поръчан от Министерството на финансите, който трябваше да оцени ефективността на разходите за управление на битовите отпадъци в България”, посочва Ташева.

В този доклад експертите вече са установили, че явно има разминавания между това, което се докладва към Националния статистически институт и това, което разбираме от организациите, които стопанисват цветните контейнери за събиране на отпадъци. 

Оказва се, че има доста сериозно разминаване на тези числа и тази констатация е потвърдена от доклад на Сметната палата от 2021 г., който специално разглежда управлението на пластмасови опаковки в България и причината за това не е случайна. Точно от 2021 г. страната ни, както всички членки на Европейския съюз, започна да плаща нов данък към ЕС за нерециклираните пластмасови опаковки.       
Евгения Ташева
Механизмът за промяна в данните идва от обема на регистрираните пластмасови опаковки (който вероятно е занижен) и така се повишава процентът на рециклираните опаковки.

“Всеки път, когато си купуваме нещо опаковано от магазина, в цената, която ние плащаме като потребители, е включена една непрозрачна и неясна за нас продуктова еко такса, която се събира от тези организации (които стопанисват цветните контейнери за събиране на отпадъци), за да могат те да осигурят инфраструктурата за разделното събиране и рециклиране на тези опаковки.

Ние като потребители не знам каква е съдбата на тези отпадъци, най-малкото защото няма до всяка една точка с контейнери за смесени битови отпадъци, няма и такива за разделно, а тяхната гъстота е много по-рядка и това ги прави недостъпни, т.е. системата за разделно събиране на отпадъци от опаковки, далеч не достига до всеки жител на страната. Да не говорим за малките населени места, села и общини. Това е проблемът, защото тези хора никога нямат възможността да рециклират”, коментира тя.

Още по темата за неверните данни, както и какви трябва да бъдат изискванията за рециклиране - чуйте в разговора на Елена Пъневска в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35