“Сградите, строени в миналото са отговаряли на определени правила, които са конкретни за съответното време. В течение на времето изискванията се променят. В момента критериите за енергийна ефективност са значително по-високи”, казва инж. Росен Цеков - преподавател в Катедра “Топлинна и хладилна техника” в Техническия университет.
Една сграда е енергийно ефективна, когато отговаря на съвременните изисквания за това. Тези изисквания са нормативно определени. Тези сгради трябва да осигуряват необходимия топлинен комфорт при ниски разходи на енергия (това се определя от категорията на сградата) и дали тя изпълнява изискванията за енергийна ефективност.
Доц. Цеков подчерта, че трябва да се прави разлика между икономия на енергия и енергийна ефективност. “Защото не сме енергийно ефективни, ако стоим на студено и спестяваме енергия, а когато се чувстваме добре, имаме необходимия топлинен комфорт и това е при ниски разходи за енергия”.
При купуване на ново жилище трябва да се обърне внимание на цялата сграда като съвкупност от предприети действия, свързани с енергийната ефективност, съветва той - както и да се изисква, ако има такъв, сертификат за съответните енергийни характеристики.
Според него, ако не се направи изолация и не се смени дограмата на цялата сграда, не може да се говори за истинска енергийна ефективност. Точно това дава предимство на новото строителство, защото при него още при строежа са заложени новите изисквания за енергийна ефективност на сградата.
Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание днес, бяха: Успешен ли беше тестът на системата BG-Alert заедно със..
На 3 април София ще бъде домакин на първата международна среща на консорциума EU CodeWeek - една от водещите европейски инициативи за насърчаване на дигиталното образование и повишаване на дигиталните умения. В срещата ще участват представители на Европейската комисия, Министерството на образованието и Министерството на иновациите и..
Поредица от концерти само с българска музика в Първо студио на Българското национално радио (БНР) третира една изключително важна тема - създаването на музика за деца в творби за инструмент и оркестър. Посока, в която отдавна твори и пише наистина уникални Малки концерти за различни инструменти и оркестър проф. Борислава Танева . Тя бе гост в..
Парламентарната комисия по правни и конституционни въпроси в края на февруари прие на първо четене три законопроекта за насърчаване на доброволчеството. Предстои работна група да избере и обедини най-подходящите текстове за защита и насърчаване на доброволческата дейност в България. В момента в страната няма правна рамка, която да гарантира..
Хубен Черкелов е един от най-известните художници отвъд Океана, а и не само. През 1998 г. завършва Националната художествена академия, специалност “Живопис“, както и майсторски клас по живопис при Йорг Имендорф в Амстердам (1995). Председател е на Клуба на (вечно) младия художник към СБХ (1992). Съосновател на групата „“Нови Радикални..
Днешният едновременен тест на сиренната система и Bg Alert е преминал успешно . Данните се обработват, но съобщението е излъчено над 98% от територията на цялата страна. За 2% няма информация от клетките на мобилните оператори. За 2025 г. е насрочен още един такъв двоен тест и той ще е в първия работен ден на октомври . Това съобщи..
"Конфликт" е театрално дружество , което създава, продуцира и организира събития в сферата на изкуствата с акцент върху театъра. Дългосрочната им цел е да провокират, да задават въпроси, да разбудят хората и да върнат критичното мислене, разсъжденията и любовта към изкуствата в ежедневието на обществото. Основано е от режисьора Александър Христов..