Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

2024 г. може да се окаже най-горещата в света, откакто се води статистика

Снимка: Катя Василева

Тази година "почти сигурно" ще бъде най-горещата в света от началото на воденето на статистика, съобщиха от Службата за климатични промени на ЕС "Коперник", цитирана от Ройтерс.

От януари до октомври средните температури в света са били толкова високи, че 2024 г. със сигурност ще бъде най-горещата в света, ако температурна аномалия до края на годината не понижи температурите почти до нула градуса, съобщават още от "Коперник".

Според директора на службата Карло Буонтемпо, основната причина за рекорда тази година е изменението на климата. По думите му, климатът като цяло се затопля, както на всички континенти, така и на дъното на всички океани. Затова ще продължим да наблюдаваме "подобряването" на тези рекорди.

Част от причините за повишаването на температурите са глобалното затопляне и човешката дейност, каза пред Радио София климатологът и водещ изследовател в институт GATE д-р инж. Лидия Витанова.

"Увеличаване на урбанизацията, увеличаване на населението, транспорта, на вредни емисии, газове, т.е. имаме съвкупност, която води до увеличаване на температурите", посочи инж. Витанова.

Според учените, 2024 г. ще бъде и първата година, в която планетата е с над 1,5 градуса по Целзий по-топла, отколкото в прединдустриалния период от 1850 г. до 1900 г., когато хората започват да горят изкопаеми горива в индустриален мащаб.

В борбата със затоплянето, в институт GATE беше създаден и първия енергиен атлас на София. Той дава изчерпателна справка от данни и интерактивни карти на енергийната инфраструктура и ресурси в даден район. Енергийният атлас дава отговори на проблемите, свързани с увеличаване на енергията, промяна на климата и интензивността на острова на топлина.

"Той е направен с идеята, на база на него, да могат да се изчислят островите на топлина в София. Енергията от сградите и трафика са пряко свързани с температурите и островите на топлина в София. Първият енергиен атлас е въз основа на енергия от сгради, които сме калкулирали и показва, че в центъра на София, както и в някои южни части, в новите квартали, както и на бул. "Цариградско шосе", има повишение на енергия. Когато имаме увеличаване на енергията, имаме и пряко свързване с увеличаване на температурата. Това за нас е много важен източник, от гледна точка на калкулиране на топлина", каза д-р инж. Лидия Витанова.

Институт GATE ще отбележи петата година от създаването си с 5-дневен форум от 20 до 24 ноември 2024 г. На него ще присъстват световноизвестни учени от различни области. На "Up to GATE. Technology, Big Data & Beyond. 5 Years of Innovation” ще бъдат представени постиженията на GATE, като водещ център за технологична трансформация, част от европейската екосистема в областта на големите данни и изкуствения интелект, каза д-р инж. Лидия Витанова.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17

Джаз със стил - Даниела Белчева квартет в Париж на фестивала Jazzy Colors

Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..

публикувано на 21.11.24 в 14:17