От януари до октомври средните температури в света са били толкова високи, че 2024 г. със сигурност ще бъде най-горещата в света, ако температурна аномалия до края на годината не понижи температурите почти до нула градуса, съобщават още от "Коперник".
Според директора на службата Карло Буонтемпо, основната причина за рекорда тази година е изменението на климата. По думите му, климатът като цяло се затопля, както на всички континенти, така и на дъното на всички океани. Затова ще продължим да наблюдаваме "подобряването" на тези рекорди.
Част от причините за повишаването на температурите са глобалното затопляне и човешката дейност, каза пред Радио София климатологът и водещ изследовател в институт GATE д-р инж. Лидия Витанова.
"Увеличаване на урбанизацията, увеличаване на населението, транспорта, на вредни емисии, газове, т.е. имаме съвкупност, която води до увеличаване на температурите", посочи инж. Витанова.
Според учените, 2024 г. ще бъде и първата година, в която планетата е с над 1,5 градуса по Целзий по-топла, отколкото в прединдустриалния период от 1850 г. до 1900 г., когато хората започват да горят изкопаеми горива в индустриален мащаб.
В борбата със затоплянето, в институт GATE беше създаден и първия енергиен атлас на София. Той дава изчерпателна справка от данни и интерактивни карти на енергийната инфраструктура и ресурси в даден район. Енергийният атлас дава отговори на проблемите, свързани с увеличаване на енергията, промяна на климата и интензивността на острова на топлина.
"Той е направен с идеята, на база на него, да могат да се изчислят островите на топлина в София. Енергията от сградите и трафика са пряко свързани с температурите и островите на топлина в София. Първият енергиен атлас е въз основа на енергия от сгради, които сме калкулирали и показва, че в центъра на София, както и в някои южни части, в новите квартали, както и на бул. "Цариградско шосе", има повишение на енергия. Когато имаме увеличаване на енергията, имаме и пряко свързване с увеличаване на температурата. Това за нас е много важен източник, от гледна точка на калкулиране на топлина", каза д-р инж. Лидия Витанова.
Институт GATE ще отбележи петата година от създаването си с 5-дневен форум от 20 до 24 ноември 2024 г. На него ще присъстват световноизвестни учени от различни области. На "Up to GATE. Technology, Big Data & Beyond. 5 Years of Innovation” ще бъдат представени постиженията на GATE, като водещ център за технологична трансформация, част от европейската екосистема в областта на големите данни и изкуствения интелект, каза д-р инж. Лидия Витанова.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
През днешния ден от 17.30 часа Националният етнографски музей - БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена “ Звездното небе – митология и наука “. Те представлява вълнуващо пътуване в света на звездите от границите на митичното и сетивното до отвъд хоризонта . Изложбата събира под един покрив културно и научно наследство в областта на..
Петима младежи на възраст между 15 и 17 години са задържани вчера за побой над момче в района на "Орлов мост", съобщават от МВР. Конфликтът между момчетата е възникнал заради спор за футболни отбори. След подаване на сигнала – около 14.30 ч. вчера, полицейски екипи от Първо РУ незабавно са се насочили към мястото на инцидента, но младежите вече били..
Тази вечер от 16.00 часа в Националния военноисторически музей (НВИМ) ще бъде открита изложбата „Един колоритен чех в България“, посветена на 165 години от рождението и 110 години от смъртта на Ярослав Вешин. Изложбата представя произведения на един от виртуозите на четката. Чех по произход, но българин по душа, той посвещава живота си на България и..
През днешния ден ще преобладава слънчево време. Атмосферата ще е неустойчива и още около обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност. На много места ще има краткотрайни валежи от дъжд с гръмотевици. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб вятър от юг-югоизток. Максималните температури ще бъдат между 21° и 26°, в София - около 21°,..
Средата на седмицата и водещата на "Форум" поднесоха пред коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов следните теми: На днешната първа задължителна матура по български език и литература над 48 хиляди 12-окласниците (след теста) избираха между интерпретативно съчинение на тема "Разум и чувства" по повестта "Крадецът на праскови"..
В Плевен тържествено беше открит Шестият международен конкурс за млади оперни певци “Гена Димитрова“. Конкурсът се провежда в периода 19 - 22 май 2025 година. Организира се от Плевенската филхармония, с подкрепата на Община Плевен, под патронажа на Министерство на културата. Престижният конкурсен форум беше открит в зала “Музикална слава на Плевен” в..
В най-голямата в страната Клиника по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом" предстои към Интензивното отделение да се обособи Сектор за кенгуру-грижа . Целта е да се подобри грижата за преждевременно родените и да се осигури активно участие на семействата на малките пациенти. Кенгуру-грижата е метод , въведен преди почти 50 години и то в..