В разговор за съвременно изкуство в предаването “Радиокафе“ гостуваха Боряна Джикова, Арън Рот, Георги Петров.
Невидим мост между България и Франция очертахме в ефира на “Радиокафе“ с новината за покана за организиране на изложби от Центъра за съвременно изкуство в град Динлебан.
Тя ще бъде открита в центъра на историческия град, където са разположени 20 затворени магазина, в резултат на фалита на малкия бизнес в града. Български художници бяха поканени да осъществят свои изложби в изоставените пространства.
По време на своя престой в резиденция в града, художниците трябва да създадат проекти, които са обвързани със средата и спецификата на града, както и с общностите, които живеят там, които да превърнат магазините в механизми за създаване на въображение, като част от градската среда, която оформя ежедневието и ни повлиява дори на подсъзнателно ниво.
Галерия с нова локация ще отвори врати и у нас, на Женския пазар.
Според изкуствоведа Боряна Джикова, това е предизвикателство, свързано с медиацията на културния процес и на изкуството генерално.
"Начинът, по който ние ще обясним изкуството на хората от пазара, начина по който те биха реагирали, доста дълго си мислех какво трябва да съдържа тази първа изложба, за да бъде четима от всички, или поне да има един културен продукт“, посочи тя. По думите ѝ, изкуството не може да бъде разбрано от всички и всички да мислят, че е стойностно.
"Но все пак ми се искаше да има нещо, в което абсолютно всички хора на пазара да се припознаят", добави Джикова.
Първата организирана групова изложба се открива тази вечер в 18.00 часа. Тя е с тема “Пазар на желанията“. Ще представи живопис, скулптура, керамика, както и по-абстрактни неща. Тя е свързана с пазара в по-широк и в по-тесен смисъл, като част от художниците направиха работи, свързани с конкретните им изживявания на Женския пазар.
„Всички хора от пазара и околността бяха изключително дружелюбни и дойдоха да се запознаят с нас. Естествено реакциите бяха разнопосочни. По-скоро съвременните форми на изкуство, които сме свикнали да показваме не са съвсем конвенционално разпознати на тази локация, затова за мен беше важно да имаме живопис в първата изложба, която ще бъде на Стефания Батоева“, коментира Боряна Джикова. Тя разкри, че има енергия, която може да се усети на Женския пазар, свързана с неговото обогатяване с различни видове дейности, не само търговска.
“Може би ще бъде предизвикателство в контекста на това как представяме това изкуство, но смятам, че локацията наистина е богата и интересна. Все пак, това е стара София“, изтъкна тя.
За груповата изложба “Пазар на желанията“, която ще обогати и преобрази визията на Женския пазар, разказа и Алън Рот.
„Идеята е да разкажем за нашите желания, идеи и мечти, да свържем изкуството с пазара, предметите, които ползваме и реалността там“, посочи той. Изложбата е колаборация с лондонска галерия, която също открива пространство на Женския пазар.
Чуйте повече от разговора в звуковия файл.
Д-р инж. Анна Петракиева, заместник-изпълнителен директор в Агенцията по горите и преподавател по горска педагогика в Лесотехническия университет ни представя образователна инициатива „Лесовъд за един ден“, в рамките на която са предвидени състезателни игри за деца и родители, свързани с гората и горската професия: "Горската педагогика е..
Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...
С „Маргаритка“ на мач. 11-14 април: футболни фенове от различни агитки се обединяват в името на децата. Събитието ни го представя Йордан Жечев: "Инициативата е да предаден любовта си към отбора. "Маргаритка" е социален проект - децата да имат достъп до качествено възпитание. Обиколихме фенклубовете на 16-те отбора в Първа лига. Стиснахме си ръцете за..
"Великден в града" – започва великденски базар в Градската градина. Подробностите от Теодора Бреме, организатор: "Постарали сме се нашите посетители да се потопят в празничното настроение. Днес сме подготвили кори с яйца за малките, а утре ще правим венци. Продължаваме до Велики понеделник. Всеки ден има програма с кулинарни изненади и ателиета за..