Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радостта, която носят зрителите, е неизмерима

9
"Остри завои" в Сити Марк Арт Център
Снимка: архив Сити Марк Арт Център

Днес гостуваме на един модерен център за изкуство, театър, музика, изложби и бизнес - Сити Марк Арт център. Първият ни гост е режисьорът Благой Бойчев – говорим за спектакъла "Любовта в насрещното":

"Най-голямо за българската действителност театрално предизвикателство е сцената за изява. Те са малко и труднодостъпни, почти всички са държавни. Това не е свързано с творческа инициатива, а с бюрократични проблеми. Всички творци трябва да имат еднакъв достъп до сцените.

Нещата, които ни вълнуват не казвам, че ни вдъхновяват. Занимавам се с документален театър и той е свързан с активен граждански живот. Той се изгражда на основата на документални истории в театрална форма и без прекъсване за реклами.

"Любовта в насрещното" е текст на Здрава Каменова. Тя успява да усети нещо, което вълнува хората истински. Тя пише увлекателно и смешно. В общуването на героите на пиесата изникват свръхестествени отношения. Има хубава реплика: "ако успеем в една връзка да съхраним първото усещане, ще си спестим много разочарования. Търсенето на истината може да направи човек свободен."

Още за документалния театър, за брънките във веригата на създаване на култура и за ценностите в съвременното изкуство - в звуковия файл.

А ето и самият Христо Киров, меценат и собственик на Центъра: 

"Имаме огромна любов към изкуството. Искаме празникът да не спира. Трудностите бързо се забравят, помнят се хубавите моменти. Радостта, която носят зрителите е неизмерима. Тя е несъпоставима с нищо, което може да се получи като благодарност. Трудностите ни изковават. 

Инвестирането в изкуство е приоритет. Имаме духовна, а не материална криза. Видимото развитие е това на технологиите, на материята. Духовното изостава. Тези нации, които инвестират в духовното ще имат превъзходство. Парадигмата "аз", "имам", "искам" трябва да бъде преобърната. Азът е важен, но не трябва да се превръща в самоцел.

Хората, които стоят и чакат държавата да им даде, минават през стълбата на администрацията. Докато хората чакат, ние просто работим, не чакаме, а даваме това, което смятаме, че трябва да дадем. Трябва да заслужаваме това място всеки ден, с действията си, с усилията си. Имаме подкрепата на публиката... Но духовността не може да се мери с пазарни измерители."

Още за пътя на Сити Марк Арт център и новите моменти в работата им, както и мнението на г-н Киров за Закона за меценатството - в звуковия файл.

Пианистката Лилия Жекова и режисьорът Георги Михалков - в продължение на разговора ни от Сити Марк Арт център:

"Петя и вълкът" бе първата ни музикална приказка за деца. На финала на сегашния ни спектакъл децата пищят като на рок-концерт, нищо, че музиката е класическа. Играем едно след друго две представления, за да можем да поберем публиката.

Концертите ни създават интерес у децата, не можем да ги свалим от сцената. С децата подготвяме нашата бъдеща публика. Страшно много млади артисти избират нашето място. Тук се подслоняват много експериментални музикални прояви. Всичко има място под нашия покрив, стига да е качествено."

Още за новото в репертоара и конкретно за спектакъла "Остри завои" - в звуковия файл.

Деян Балев е млад композитор, с когото ни среща Георги Михалков:

"Той е интересен пример, че при нас идват млади хора и остават най-смислените. Изгради се великолепен екип. При нас е оазис сред пясъчните бури на останалите институции." (Г. Михалков)

"Това е първото театрално представление, за което пиша музика. Записахме я с Венци Благоев. Иначе се занимавам с музикално продуцентство, ориентирам се към метъл-жанра. Имам и свои песни. Догодина - постановката на Г.Михалков за "Тримата братя и златната неволя". Интересно ми е да създам атмосфера, в която текстът да докосва публиката по-силно. Това е работата на музиката в едно представление."

Какво още иска да напише един млад композитор и каква е работата му като аранжор - в звуковия файл.

Финалът е с прочутата органистка проф.Нева Кръстева и проф.д-р Иванка Нинова:

"В тази зала никога не се е представял оперен спектакъл (проф.д-р Иванка Нинова). Това бе дипломен спектакъл на моите студенти. Изиграхме три в тази зала при абсолютно продадени билети. От съвсем малка съм мечтаела опера, целият живот ми е посветен на операта. (Подробностите - в звуковия файл) По-добре сега да се посветя на младите, посветена съм на учениците си. Благословена съм с тях. Научиха ме на търпение." 

проф.Нева Кръстева: "Студентите трябва да обучават в началото в смирение към великата музика. Срокът за органа е една година - това е невъзможно. Тук можем и да репетираме. Надявахме се, че при липсата на цензура можем да изпълняваме духовните кантати на Бах - нямаме църковна традиция, където да се обвързват традициите. Най-интересното е как се пее Бах. Белкантовата техника не винаги е най-добрата. Тук правим нещо пионерско. Правим и превод на текстовете, за да се разбере какво се пее."

Още за предизвикателствата пред проф.Кръстева и проф.Нинова - в звуковия файл.



По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 21.05.25: Най-хубавото на медиацията и връзката ѝ с ПВУ

Средата на седмицата и водещата на "Форум" поднесоха пред коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов следните теми: На днешната първа задължителна матура по български език и литература над 48 хиляди 12-окласниците (след теста) избираха между интерпретативно съчинение на тема "Разум и чувства" по повестта "Крадецът на праскови"..

публикувано на 21.05.25 в 18:35

Сопраното Александра Зотова спечели Гран при на конкурса "Гена Димитрова"

В Плевен тържествено беше открит Шестият международен конкурс за млади оперни певци “Гена Димитрова“. Конкурсът се провежда в периода 19 - 22 май 2025 година. Организира се от Плевенската филхармония, с подкрепата на Община Плевен, под патронажа на Министерство на културата. Престижният конкурсен форум беше открит в зала “Музикална слава на Плевен” в..

публикувано на 21.05.25 в 16:53
Снимки: Майчин дом

Сектор за кенгуру-грижа откриват в "Майчин дом" до средата на юни

В най-голямата в страната Клиника по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом" предстои към Интензивното отделение да се обособи Сектор за кенгуру-грижа . Целта е да се подобри грижата за преждевременно родените и да се осигури активно участие на семействата на малките пациенти. Кенгуру-грижата е метод , въведен преди почти 50 години и то в..

публикувано на 21.05.25 в 16:29
Селфи фотографът Роман Михайлов с чаровниците от триото

Трио "Вива" записа поп-денс кавър на песен на Б.Т.Р.

От рок към поп-денс се трансформира култовата песен на Б.Т.Р. "Защо".  Славчо Николов от рок групата дава идеята на момичетата от  трио "Вива" да направят кавър версия на тяхната песен от 2014-та. Двамата, с Алекс Нушев работят по аранжимента и ето, че песента вече има своята денс версия. "Нашата цел беше да е песента на Б.Т.Р., но да си е с..

публикувано на 21.05.25 в 16:10

"Училище за отговорни инфлуенсъри" маркира границите на добрите създатели на съдържание

На 24-ти април започва "Училище за отговорни инфлуенсъри" - първата в България образователна платформа за обучение и сертифициране на създатели на съдържание. Основната цел на платформата е да обучава и сертифицира създатели на  съдържание, като насърчава по-осъзната, етична и безопасна онлайн комуникация. Програмата е създадена в отговор на..

публикувано на 21.05.25 в 15:53
Адв. Свилена Димитрова

Адв. Свилена Димитрова: Увеличаването на здравната вноска е нужно и неизбежно

Увеличаване на здравните вноски и/или допълнително здравно осигуряване ; ефективен контрол върху разходите – това бе едно от 10-те предложения за приоритети в здравеопазването, които направи Българската болнична асоциация (ББА). Средствата в този сектор от години са недостатъчни. Част от тях не се разходват правилно. " Нека има контрол на..

публикувано на 21.05.25 в 15:22

Лекциите "Азбучници на войната и мира“ припомнят за легендарни германски фотографи

Гьоте-институт България отново поставя акцент върху фотографското изкуство в своята културна програма, със специална авторска поредица от лекции „Азбучници на войната и мира“. Лекциите проследяват германската фотография преди и след Втората световна война . Лекциите са продължение на инициатива, започнала още през миналата година. “Аз поемам..

публикувано на 21.05.25 в 14:48