Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Според Годишния анализ на дарителството в страната

Всеки втори българин избира да дарява поне веднъж в годината

11% ръст на даренията в България през 2023 г., в сравнение с 2022 г., сочат данните на Български дарителски форум

Снимка: Български дарителски форум

Български дарителски форум представи Годишния анализ на дарителството в страната през 2023 г. Близо 138 милиона лева са дарили компании, фондации и физически лица. С това се бележи ръст от 11% на даренията в България през 2023 г., спрямо 2022 година.

С 48% компаниите в страната остават най-големият дарител, следвани от фондациите с 33% от общия обем дарения. Бизнесът е направил дарения в размер на 66 345 572 лева, а средствата от фондациите възлизат на 45 176 137 лева. Даренията от физически лица са на стойност 26 052 632 лева, което е ръст от 40% в  сравнение с 2022 г.

Дарените средства през 2023 г. бележат ръст, без да са били налице големи кризи в страната, които да провокират отражение в обществото, каза пред Радио София Теодора Бакърджиева – изпълнителен директор на БДФ.

"Това за нас е по-добрата новина – виждаме, че и компании, и индивидуални дарители разпознават дарителството като естествен начин да се участва в реализирането на важни за обществото ни каузи", посочи Бакърджиева.


"Образование и наука", "Социална подкрепа" и "Развитие на местни общности" са сред най-предпочитаните каузи за подкрепа от компаниите през 2023 г. Данните сочат, че намалява дарителският интерес към сферата "Здравеопазване", за разлика от подкрепата за каузи, свързани с правата на човека.

Като приоритетни сфери на дарителство от страна на фондациите се открояват "Социална подкрепа" и "Детско и младежко развитие",  както и "Образование и наука".

При физическите лица се открояват даренията свързани с желанието да се помогне на конкретна кауза и нужда. Подкрепят се основно социални и здравни каузи, обясни Теодора Бакърджиева.

"Т.е. предоставяме подкрепа на хора, семейства, деца, възрастни в нужда, в риск от бедност или такива, които имат нужда от подкрепа за скъпоструващо лечение или рехабилитация. Това в годините се запазва като тенденция", каза изпълнителният директор на Българския дарителски форум.

Тя добави, че от статистиката става ясно, че всеки втори българин избира да дарява поне веднъж в годината.

"Дарява финансови средства, материални дарения или талант, време, труд. Това, което ни прави все по-често впечатление е, че хората избират да даряват повече от веднъж годишно малки суми, особено за каузи, които ги чувстват близки, силно ги вълнуват, свързани с друга човешка съдба", посочи Теодора Бакърджиева.

По думите й, българите сме солидарни и все по-голяма част разпознават дарителството като възможност да подкрепят и съучастват за случването на някаква значима промяна.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50