„В България има едни дългосрочни, неоползотворени ползи от повишаване на акцизите върху тютюневите изделия. Ако вземем европейските страни като някакво мерило за нас, България има най-ниските акцизи. Някои ще кажат, че при нас и доходите са най-ниски, само че този начин на мислене е много краткосрочен и малко детински. Знаем, че тютюна и тютюнопушенето освен, че са вредни, то е едно натоварване на бюджетите, особено бюджетите на бедните домакинства. Ние не говорим за някакво изконно човешко право или някакво благо, ние говорим за поглъщане на отрова, която е вредна за здравето, вредна е за демографията и е вредна за домакинските бюджети“, каза д-р Събев.
Той цитира изследване, направено през миналата година от Института за икономически изследвания на БАН, според което 1/3 от бедните домакинства дават всеки месец повече от 10% от бюджета си за цигари.
„Те не се хранят пълноценно, не си купуват книги, защото нямат пари, обаче за цигари има. И после като кажем, дайте да ги вдигнем цигарите, за да ги откажете, те казват, че са бедни и ще ги ощетим. Това е детински начин на мислене, който от една страна е грешен, а от друга – обслужва определени финансови интереси“, обясни д-р Димитър Събев.
Той посочи, че в момента в България действа т.нар. акцизен календар. В Закона за акцизите е разписано, че акцизите върху тютюневите изделия ще се вдигнат веднъж през 2025 г. и още веднъж през 2026 г.
„Само че процентите, с които ще се вдигнат са доста ниски. С около 12 стотинки на кутия ще се повиши акцизът“, каза д-р Димитър Събев.
По думите му, прекалено ниският заложен процент за вдигане на акциза няма да реши проблемите с дупката в държавния бюджет, нито ще помогне на пушачите да откажат цигарите.
„Това, за което ние говорим е малко по-амбициозно. Ние не отиваме на нивата на данъчно облагане на цигарите във Франция или в Ирландия. Отиваме там, където в момента се намира Румъния“, посочи д-р Димитър Събев.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
С грижа за хората, които са останали без дом, както и за тези, които сами са избрали да живеят без постоянен покрив над главата си, "Каритас" София ще раздаде на 30 бездомни хора специална екипировка за преживяване на открито в студените месеци. Това ще се случи на 17 януари, петък от 13:30 часа на ул. “Монтевидео“ 15 от 13.30 часа (Евхаристински..
“Яворовите януарски дни“, които се провеждат за 57-ми път, бяха открити на 13.01.25 , по повод 147-та годишнина от рождението на Пейо Яворов в родния му град Чирпан и продължават с различни събития до 18-ти януари. “Ние сме горди, че поддържаме традицията и тази година, въпреки обилния снеговалеж, на 13 януари, когато е рожденият ден на големия..
Граждани протестираха мирно днес на площада пред Президентството с искания за "нормален достъп" до Витоша. Под това трябва да се разбира задължително работещи лифтове, както и повече автобуси до планината, обясни участник пред БНР-Радио София. Там не е паркинг, ограничението за автомобили от 10 до 15 ч. не е достатъчно. Защото мнозина..
От 17 до 19-ти януари ще се проведе Третото издание на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" . Като председател на Фондация “Проф. Сава Димитров” ректорът на Националната музикална академия проф. Сава Димитров, който е внук на основоположникът на кларинетната школа у нас, е и съорганизатор на конкурса. В предаването “Радиокафе” той..
От синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" категорично настояват да се въведе незабавно оценка „дисциплина“ , която да стимулира ученици и родители, формирали добро възпитание; учителите да могат регламентирано да отправят послания, не само към учениците, но и към техните родители, при нарушаване на училищния правилник; да се прилага..
Цените в Зоопарка ще се повишат, от 2 лв. за дете и 10 – за възрастен, съответно на 5 и 10 лева. Поскъпва и Зооучилището, стана ясно на днешното заседание на Столичния общински съвет (СОС). Пред БНР-Радио София директорът на Зоологическата градина Добромир Бориславов уточни, че ще бъде въведен и семеен билет, услугата за гидове - на..
Има ли в България здравна политика за специализирана грижа и подкрепа на болните от Алцхаймер и какво се прави за превенция и профилактика на деменцията. Отговорите на тези въпроси дава Зорница Карагьозова , член на Гражданско сдружение "Алцхаймер- България" и представител на страната ни в Групата на непрофесионалните болногледачи към сдружение..