Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Константин Занков: Успехът трябва да ни мотивира да развиваме туризма още повече

| Коментар
Снимка: Елисавета Белеганска

Настоящата година е най-успешната в историята на българския туризъм, но резултатите не бива да ни успокояват, а да ни мотивират да се развиваме и да постигаме още повече.

Подемът в сектора е осезаем и това се дължи на много фактори. След ковид пандемията на хората им се пътува. Ръстът е забележим и при входящия, и при изходящия туризъм, както и вътре в страната.

Това коментира пред БНР-Радио София Константин Занков, Института за анализи и оценка в туризма, предприемач и консултант в туризма.

Според специалиста, сред факторите, които са допринесли да положителната тенденция са про активният бизнес, по-съвременните форми на реклама, включително и ролята на социалните мрежи, немалкото открити линии на нискобюджетни авиокомпании и други.

Морските курорти могат да привличат туристи не само в най-горещите месеци  Снимка: БГНЕС

"Туризмът е имиджът на всяка една дестинация. Приходите са и за общини и региони, и за съпътстващи бизнеси. Вече се организират много културни и музикални събития и фестивали, някои хотели предлагат СПА пакети целогодишно."

Занков припомни различните форми на туризъм, даде примери от други страни и подчерта, че трябва да се работи за целогодишно използване на базата за туристи.

"Някои предприемачи у нас още работят на принципа "Ден година храни". Не се мисли стратегически и за кадрите, и за удължаване на сезона край морето, например. Остава неизползван потенциал – например паркове и заведения по Черноморието могат да бъдат отворени и след август-септември. Може по-често да се прилага публично-частното партньорство. В сектора трябва да има по-голяма сигурност - например да не се променя ДДС в последния момент."

По думите на Занков, през зимния сезон можем да очакваме над 3 милиона туристи. Ако има ръст в цените по хотелите, той не надвишава 10%.

"Надяваме се на хубав сняг, но през зимата можем да привличаме не само скиори и сноубордисти", коментира още експертът.

Чуйте разговора на Невена Николова.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Арх. Росица Николова

Арх. Росица Николова: Уязвимите ще могат да продължават наемането на общински жилища

Това, че наемателите в общински жители ще са на 5-годишен договор , не означава, че те не могат да кандидатстват отново след този срок . Това е европейска практика. Има хиляди чакащи, а за 5 години статусът на определен наемател може да се подобри . Това коментира пред БНР-Радио София общинският съветник от "Спаси София" арх. Росица..

публикувано на 10.07.25 в 10:43

MIA D. изпя "Стойчо отдолу идеше" в нов аранжимент

MIA D. (Мария Димова) експериментира с музиката си, смесвайки различни стилове и звучене. Завършила е поп и джаз пеене в Нов български университет. Зад гърба си вече има няколко авторски проекта като „Bbboy“, „Baby 123“, „Mari Kalino Dragano“, „Трябваше“ и „Може би това не е любовта“ . Финалист е в Сезон 4 на  "Гласът на България". Сега певица..

публикувано на 10.07.25 в 10:40
Кметът Георги Тодоров / Колаж: БНР-София

Георги Тодоров: Приветствам спирането на продажбите на общински жилища

Кметът на район "Люлин" Георги Тодоров потвърди пред БНР-Радио София предложенията си относно новите моменти в Наредбата за общински жилища , която ще се гласува в Столичния общински бюджет. Той изтъкна, че около една трета от целия жилищен фонд на Столичната община е в неговия район и администрацията му се сблъсква с различни казуси,..

публикувано на 10.07.25 в 09:50

Зелената зона за паркиране в район "Възраждане" ще се разшири

Становището с подписка за въвеждане на зелена зона в столичния ж.к. "Сердика" ще внесе в Столичния общински съвет, съобщава "с огромна радост и удовлетворение" кметът на район "Възраждане" Станислав Илиев. По думите във фейсбук профила му, хиляди хора от квартал "Сердика" са се включили в подписката с искане за въвеждане на платена зона...

публикувано на 10.07.25 в 08:18

Четвъртък започва с по-ниски температури и променлива облачност

През днешния ден облачността ще е променлива, над много райони намаляваща до слънчево. Изолирани краткотрайни превалявания ще има само в планините в Югозападна България, съобщават от Националния институт по метеорогия и хидрология.  Ще остане ветровито с умерен, временно силен запад-северозападен вятър. Максималните температури в по-голямата част от..

публикувано на 10.07.25 в 06:45
Снимки: Столична община

С втория мост при "Бакърена фабрика" ще се облекчи трафикът между 4 района

Строителството на втория мост при "Бакърена фабрика" напредва по график. В момента се полага хидроизолация, работи се по уличното осветление. Другата седмица се очаква да започне работа по асфалтирането. На обекта е изградена канализация, преместен е магистрален водопровод и е изпълнена газопреносна мрежа.  Мостът е част от третия градски..

публикувано на 09.07.25 в 17:28
Лентата преряза директорът проф. Иван Костов

Майчин дом вече има и специален сектор за кенгуру-грижа за недоносени бебета

Сектор кенгуру-грижа бе официално открит днес към Интензивно отделение на клиниката по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом". Там под лекарски и акушерски контрол родители на недоносените деца ще бъдат обучавани в специфичните грижи, изискващи отглеждането на бебетата с ниско тегло и висок риск за здравето. Семействата ще имат възможността..

публикувано на 09.07.25 в 16:35