В предаването "Радиокафе“ обръщаме поглед към зеленото богатство на София и на страната ни, което понякога считаме за даденост и не съумяваме да оценим.
С тази цел е създаден и конкурсът “Дърво с корен“ на фондация “Екообщност“, който всяка година призовава да номинираме дървета, свързани с родовата ни история, с разкази на по-възрастни хора и с наши лични спомени включително, свързани с мястото, в което сме се родили, където живеем, работим или просто посещаваме по-често. Така от 2010 година насам са номинирани най-различни по вид и възраст дървета.
В предаването “Радиокафе“ гостува Любомира Колчева, председател на фондация “Екообщност“ и арборист, за да разкаже за тазгодишните номинации на конкурса “Дърво с корен“, според които ще бъде избрано най-забележителното дърво с история.
“Миналата година имахме една пауза в провеждането на конкурса по вътрешно-организационни причини и за тази година сега предстои да обявим конкурса. Предвид наближаващите коледни и новогодишни празници, предвиждаме около месец и половина време за изпращане и споделяне на предложения от хора, които биха искали да участват с дърво, което ще номинират, след което нашето жури ще прегледа всички предложения“, съобщи тя.
Освен това, журито ще определи 10-те номинации с най-интересни истории, сред които се надяваме отново да има вековни, които да участват в раздела “Вековните дървета говорят“.
Категориите в конкурса основно са три, най-голямата от които е “Дърво с корен“. Във "Вековните дървета говорят" участват дървета над 100 години, за които е известна някаква история, свързана с историческото минало или с мястото, откъдето е дървото.
"Млад природолюбител“ е третата категория, за която екипът на фондацията обмисля със своите съмишленици по темата “Градска среда и дървета“ да поканят експерти в грижата и отглеждането на зелената система на града.
“Решили сме да пуснем една категория, в която да поканим общини или граждани да дадат предложения, като изпратят снимка и разказ за дървета, за които те преценяват, че се полагат много качествени грижи“, поясни Любомира Колчева.
Арбористите извършват оглед и оценка на дървото и дават препоръки какво би могло да се направи за правилното му отглеждане.
В конкурса се набляга по важност не толкова на състезателния характер, а на ценността на традицията, историята, с която е свързан дървесния вид.
Предстои всеки да може да гласува на платформата на фондация "Екообщност“.
“Призоваваме хората да си помислят, да се огледат и да си направят снимки на дърветата, които да подготвят и да ни ги изпратя като номинации. След като ги получим, нашето жури се събира и излъчва десет от тях – с истории и снимки на дърветата, разказ къде се намират и каква е възрастта им. Едва тогава следва гласуването, което протича в рамките на около месец“, подчерта Любомира Колчева.
Повече за типа и начина на гласуване и още интересни аспекти, чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
С грижа за хората, които са останали без дом, както и за тези, които сами са избрали да живеят без постоянен покрив над главата си, "Каритас" София ще раздаде на 30 бездомни хора специална екипировка за преживяване на открито в студените месеци. Това ще се случи на 17 януари, петък от 13:30 часа на ул. “Монтевидео“ 15 от 13.30 часа (Евхаристински..
“Яворовите януарски дни“, които се провеждат за 57-ми път, бяха открити на 13.01.25 , по повод 147-та годишнина от рождението на Пейо Яворов в родния му град Чирпан и продължават с различни събития до 18-ти януари. “Ние сме горди, че поддържаме традицията и тази година, въпреки обилния снеговалеж, на 13 януари, когато е рожденият ден на големия..
Граждани протестираха мирно днес на площада пред Президентството с искания за "нормален достъп" до Витоша. Под това трябва да се разбира задължително работещи лифтове, както и повече автобуси до планината, обясни участник пред БНР-Радио София. Там не е паркинг, ограничението за автомобили от 10 до 15 ч. не е достатъчно. Защото мнозина..
От 17 до 19-ти януари ще се проведе Третото издание на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" . Като председател на Фондация “Проф. Сава Димитров” ректорът на Националната музикална академия проф. Сава Димитров, който е внук на основоположникът на кларинетната школа у нас, е и съорганизатор на конкурса. В предаването “Радиокафе” той..
От синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" категорично настояват да се въведе незабавно оценка „дисциплина“ , която да стимулира ученици и родители, формирали добро възпитание; учителите да могат регламентирано да отправят послания, не само към учениците, но и към техните родители, при нарушаване на училищния правилник; да се прилага..
Цените в Зоопарка ще се повишат, от 2 лв. за дете и 10 – за възрастен, съответно на 5 и 10 лева. Поскъпва и Зооучилището, стана ясно на днешното заседание на Столичния общински съвет (СОС). Пред БНР-Радио София директорът на Зоологическата градина Добромир Бориславов уточни, че ще бъде въведен и семеен билет, услугата за гидове - на..
Има ли в България здравна политика за специализирана грижа и подкрепа на болните от Алцхаймер и какво се прави за превенция и профилактика на деменцията. Отговорите на тези въпроси дава Зорница Карагьозова , член на Гражданско сдружение "Алцхаймер- България" и представител на страната ни в Групата на непрофесионалните болногледачи към сдружение..