Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Снимка: БФЖ

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички.
Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ), международни експерти по темите, свързани с правата на човека, бизнеси и политици. Те участваха в три тематични дискусии, в които обсъдиха миналото и успехите през последните 20 години, настоящето и предизвикателствата пред гражданския сектор, както и плановете, и мечтите за бъдещето на жените беше част от поредицата инициативи.

Един от акцентите беше представянето на първоначални резултати от изследване на архива на БФЖ, проведено от Леа Вайсова, доктор по социология и гл. ас. в Софийския университет. То анализира документацията на всички 561 подкрепени проекта от Фонда от създаването му през 2004 до 2023 г. Данните показват, че финансовият растеж на БФЖ за 2023 спрямо 2004 г. е 75 пъти (~ 7500%). Разкриваха се и ключови моменти на ръст в подкрепата на новосформирани организации, като най-впечатляващ е броят на подкрепени проекти за 2018 г. – 81 проекта, 47% от които са на нововъзникнали организации и неформални колективи.

Тази подкрепа идва в отговор на атаките срещу Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие (т. нар. Истанбулска конвенция), а големият брой нови организации е доказателство за мобилизацията на гражданската и активистка енергия. Пълното изследване предстои да бъде публикувано.

По време на дискусията представителки на организации, подкрепени от БФЖ поставиха тези данни в контекста на истинските истории от работата си. Мария Николова от сдружение „Хаячи“ в гр. Нови пазар разказа как благодарение на лекция на БФЖ преди 20 години, група жени от техния регион се вдъхновяват и регистрират организацията си.

Днес те работят активно с ромската общност, осигурявайки здравни услуги за неосигурени бременни жени и млади майки, и демонстрират как сътрудничеството с местните власти може да доведе до институционални промени.

Олга Минева от фондация Emprove, подчерта необходимостта от дългосрочна административна подкрепа за организациите.

Благодарение именно на този тип подкрепа, предоставена от БФЖ, Олга и екип от доброволци създават общност от жени, преживели и преодолели насилие и превърнали се в ролеви модели за други пострадали.

Камелия Ценева от сдружение “Леспектра“ сподели, че подкрепата от БФЖ е дошла в критичен момент за ЛГБТИ общността, която е обект на все по-чести атаки през последните години. Организацията цели да покаже връзките между различните борби на разнообразните групи жени, като насърчава сътрудничество и солидарност.

До какви изводи са стигнали експертите в Международната конференция, разказа Рая Раева от отд. „Комуникации“ при БФЖ, според която, ако погледнем назад във времето, ще видим, че са постигнати немалко успехи.

„Вече можем да говорим, че в България съществува доста силно феминистко движение. Все повече организации, феминистки, не се притесняват да се заявяват по този начин и да работят по теми свързани с всякакви пресечности по правата на жените, на уязвимите групи, на ЛГБТ общността, ромските жени, транс жените и пр. Имаме все още много работа и много трудности пред себе си“, заяви тя.

Какви са начините човек от посочените уязвими групи да се свърже с БФЖ, всеки ли може да го направи или трябва да е от името на организация?

“Ние подкрепяме организации, не предлагаме специализирана индивидуална помощ. Мисията ни е да подкрепяме организации, колективи и активисти, които работят на терени, работят на първа линия, защото смятаме, че те най-добре познават предизвикателствата и общностите, с които работят“, уточни Раева.

Още подробности, чуйте в интервюто на Петя Калнакова в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кабинетът отпусна 15 млн. лв. за градския транспорт на София, но столичният кмет не каза Благодаря...

"Форум", 19.05.25: За зародиша на един софийски проблем и за политическите дивиденти

Започва седмица, в която коментаторите са нови във "Форум", но не и на редовните слушатели и активни граждани. До 24 май новините в медиите и тенденциите в обществото ще анализират Адриана Диканчева  и Никола Атанасов . Втора седмица "гореща" тема и повод за дискусии е Блокираният градски транспорт на София . Търсенето на решения...

публикувано на 19.05.25 в 18:44

Улиците на София – опасни за децата!

София е най-опасното място за придвижване на деца и подрастващи в градска среда в Европа според ново международно проучване на Clean Cities . Столицата на България заема последното, 36-о място в класацията на избрани големи градове на континента, като получената от нея обща оценка е изключително скромна – около 27 пъти под средното за..

публикувано на 19.05.25 в 18:10

В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата"

В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата“. Целта е да се предостави на младите хора платформа за изразяване на собствената им идентичност, талант, вълнения и емоции чрез изкуството, съобщиха от пресцентъра на район „Банкя“. Проектът се реализира от сдружение "Благ ден“ в партньорство с района, като основната идея е осмисляне..

публикувано на 19.05.25 в 17:25

Банката за майчина кърма е с най-съвременно оборудване за изследване

19 май е Световен ден за дарителство на майчина кърма . С различни инициативи празникът бе отбелязан и от Банката за майчина кърма в София , която е единствена по рода си в България и една от малкото подобни структури на Балканския полуостров. Открита е на 1 юни 1989 година от Министерство на народното здраве. Тя събира, съхранява и обработва..

публикувано на 19.05.25 в 17:05

Фондация "Биоразнообразие" стартира възстановяване на чешмите на Витоша

След Сакар, Костинброд и Провадия, от фондация "Биоразнообразие“ са се заели със задачата да проучат и възстановят съществуващи чешми на Витоша. Заедно с експертите от Природния парк, те вече са обиколили девет чешми в северната част на Витоша, около Златните мостове. Чешмите са в различно състояние – някои са с хубави фасади, но с разпадаща се суха..

публикувано на 19.05.25 в 15:49

Правителството отпусна 15 млн. лв. за транспорта на София, от "Спаси София" искат съкращения в администрацията

Правителството ще осигури 15 милиона лева допълнително към субсидията на градския транспорт на София, съобщи премиерът Росен Желязков след среща със синдикални лидери, на която не е присъствал столичният кмет. Свидетели сме на решаване на проблем от хора, които участваха в създаването му, коментира кметът на София Васил Терзиев: "Какво..

публикувано на 19.05.25 в 15:42

Храните поевтиняват по-бавно и са по-скъпи, отколкото през 2024 г.

Тенденцията при основните хранителни стоки на българския пазар в момента е спад в цените – това се отчита от 28 април насам. Но в сравнение с миналата пролет това намаление в цените се забави с 15 дни . Това коментира пред БНР-Радио София Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища. Ако има..

публикувано на 19.05.25 в 15:10