Избраният за втори мандат за президент на САЩ Доналд Тръмп обяви новата си номинация за поста министър правосъдието. Изборът е Пам Бонди – бивш главен прокурор на щата Флорида. Тя е била част от защитата в процеса по импийчмънт срещу Тръмп по време на първия му мандат. През 2010-та тя е станала първата жена, избрана за главен прокурор на Флорида и изкара два мандата на поста.
Бонди е втората му номинация за поста след като Мат Гейц обяви внезапно вчера, че се оттегля от разглеждането на кандидатурата му за министър на правосъдието.
Оттеглянето на Гейц е било прието с облекчение от ветерани в правосъдното министерството, коментира от Вашингтон за БНР-Радио София Младен Петков - лектор и координатор в магистърската програма по Комуникации в университета "Джонс Хопкинс".
Не се знае дали Гейц "би отбой" под натиск на републиканци или от желание да не му извадят всички "скелети от гардероба" по време на едно изслушване, но има един сигнал за това, че институциите като законодатели, комисии по етика и медиите имат способността да окажат значително влияние, да поставят някакви параметри в действията на Тръмп.
Самият Гейц обяви в социалните мрежи, че се оттегля, защото процесът по потвърждаване на номинацията му „несправедливо се е превърнал в отвличащ вниманието.“
И за друга номинация за кабинета на Тръмп продължи да се говори обстойно през седмица – тази за министъра на отбраната. Пийт Хегсет също е бил разследван за неправомерно сексуално поведение.
Решението на Международният наказателен съд да издаде заповеди за арест за израелския премиер Бенямин Нетаняху, за бившия военен министър Йоав Галант, както и за военният ръководител на ислямисткото движение "Хамас" Мохамед Деиф. Нетаняху и Галант са обвинени в „престъпления срещу човечеството и военни престъпления“ свързани с военните действия на израелската армия в Ивицата Газа. Съединените щати не са част от страните в Международния наказателен съд. Реакцията от Вашингтон бе в недвусмислена подкрепа на Израел.
Войната в Украйна
Американският президент Джо Байдън одобри изпращането на противопехотни мини на Украйна, които се очаква да бъдат използвани от украинските сили за забавяне на руския напредък на източния фронт. Стъпката бе приета негативно от организации за контрола на оръжията.
Преди това Байдън разреши и използването на американски далекобойни балистични ракети от Украйна.
Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..
За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..
Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..
Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. На този фон, едва около 10% от жилищата в България са застраховани, пише БГНЕС. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са..
Божидара Симеонова и Емил Рачев са двама музиканти, които представиха в предаването “Добър вечер, София“ тяхната последна песен "Искам". Освен партньори в музиката, те са и най-добри приятели. Автор на парчето е Емил - написал го е в стил рап и е поканил Божидара да участва в него. Запознават се в звукозаписно студио и постепенно..
В контекста на Световния ден на пчелите 20 май и предстоящия Ден на детето 1 юни, Националният етнографски музей организира на 31 май на сцена "Централни хали" образователен уъркшоп "Благата пчелица" . О т него ще научим повече за ролята и значението на пчелите за живота на нашата планета и за тяхната защита - една много актуална тема на фона на..
Читалня на открито, срещи с любими автори, aудиокниги, ретро трамвай с детски приказки и интерактивно 3D мапинг шоу на фасадата на Столичната библиотека сасамо част от предвидените акценти в програмата на петото издание на фестивала "Да поЧетем" на 24 май на площад "Славейков". "Ще преобразим най-литературния площад на София в голямо място..