Световнопризнатият български учен в областта на изкуствения интелект проф. д-р Преслав Наков беше основен лектор на форума "Up to GATE. Technology, Big Data & Beyond. 5 Years of Innovation”.
Международното събитие събра в София учени и лидери в индустрията от цял свят, които дискутираха горещите теми, свързани с интелигентни решения чрез съвременните технологии на важни за обществото проблеми в направленията цифрово здравеопазване, градове на бъдещето, интелигентно правителство и умна индустрия. Важен акцент по време на форума беше ролята на изкуствения интелект (ИИ) в откриването и борбата с дезинформацията, повишаването на медийната грамотност и насърчаването на по-безопасна онлайн среда.
По време на участието си във форума проф. Преслав Наков акцентира върху предизвикателствата, свързани с фактологията на големите езикови модели и борбата с дезинформацията и най-новите изследвания, върху които работи.
"Напоследък се занимавам с построяване на големи езикови модели и работя и в намаляването на халюцинациите – разказа ученият пред БНР-Радио София. – Фалшивите новини са тук. Ние имаме няколко системи, които са готови за новата ситуация с големите езикови модели. Един от е Opened Fact Check – средство за проверка на фактологичността на това, което е генерирал големият езиков модел и не само. Можем да вземем произволен текст, да го сложим, той се декомпозира на прости твърдения, които едно по едно се проверяват. Интересното всъщност е, че имаме и не само проверка, но и коригиране в случай, че твърдението не е вярно. Имаме и обяснение защо не е вярно, разполагаме с информацията, на базата, на която е взето това решение."
Проф. Наков изтъкна, че сред другите нови и важни проблеми е проверката дали даден текст е потенциално генериран от машина. Това засяга и образованието, и на науката, и други сфери.
Големите езикови модели имат огромно значение. Те могат да се обучават на много малко примери, включително без примери, обясни още специалистът.
В момента изследванията са насочени към различни аспекти, включително те да бъдат по-фактологични.
"На този етап изкуственият интелект не е на това ниво, което да ни плаши. Но трябва да вземем мерки така, че той да бъде сигурен. Това е нещо, за което трябва да се замислим от самото начало. Има много различни начини да се заобиколят тези защити, но това по някакъв начин е подобно на сигурността в киберпространството. По същия начин искаме да обезопасим тези големи езикови модели и системите, базирани на тях. Има много регулации, свързани с това", отбеляза още проф. Преслав Наков.
По думите му, науката в България отдавна е станала европейска и световна. Доказва го и екипът на GATE с работата си.
Чуйте цялото интервю на Катя Василева с учения.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..