В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община.
Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК", където хората се прекачват от една на друга линия и могат да бъдат заинтригувани от възможността.
Специално за кампанията са заснети и клипове със съвети за правилно измерване на кръвното, както и такива с интересни факти как храните, напитките и начинът на живот влияят върху кръвното налягане.
Лице на кампанията е доц. Светлин Цонев, водещ кардиолог и ангиолог. Той призова към редовен контрол на кръвното налягане и обърна внимание: "Артериалната хипертония е един от тихите убийци. Тя засяга 1 от 8 млади хора на възраст от 20 до 40 години. Колкото по-рано се открие, толкова повече възможности има за дълъг и щастлив живот".
В кампанията се включват и известни млади спортисти – Никола Цолов – автомобилен пилот, първият българин, победител на спринта на пистата в Монако във Формула 3, Маргарита Василева – художествена гимнастичка – световна и европейска шампионка от отбора на България , капитан на ансамбъла от Олимпийските игри в Париж '24 г., Калина Бояджиева – европейска шампионка за жени по таекуондо, световна шампионка по кикбокс за момичета, бронзова медалистка от Европейско първенство по волейбол за момичета, Валентина Георгиева – състезател по спортна гимнастика, заела престижното пето място в спортната гимнастика, дисциплина прескок , на Олимпийските игри в Париж – 2024 г., Иван Иванов – лекоатлет, младежки рекордьор на България и златен медалист на десетобой при младежите, държавен шампион, и Добринка Шаламанова – лекоатлетка, световна студентска шампионка по стипълчейз от Банкок 2007, победител в Софийския маратон от 2007 г., преподавател в Технически университет – София), Магдалина Миневска – художествена гимнастичка, европейска шампионка и отборна шампионка, част от ансамбъла на България в Олимпиадата – Париж '24 г., Йоана Илиева – бронзова медалистка от Световното първенство по фехтовка от Милано – 2023 г.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..