Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо Младежкият конкурс за нова песен е нужен на младите музиканти и публиката?

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите

Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента "My Dear", а трето – група "Тлен" с песента "Уста".

Представителите на "Музикаутор" връчиха специална награда на Анна-Мария Въртовска (Annie V) за песента "You".

"За мен беше чест да бъда на една сцена с толкова много млади и талантливи изпълнители и автори. Най-хубавото на този конкурс беше, че нашето общество се събра на едно място. Контактите и приятелствата са много и ще продължат, както и хоризонтите за творчество", каза пред БНР-Радио София Annie V.

Тя сподели впечатления от колегите си в конкурса и допълни: "Трябва да сме щастливи, че "Музикаутор" организират и провеждат това нещо всяка година. Трябва да се обичаме и да подкрепяме работата на колегите ни".

Ани разказа още за предстоящите ѝ записи, колаборации и концерти.

Васил Гюров ("Кале", "Ревю") е известен радетел този конкурс да е жив. В радиоефира той припомни, че е съществувал от 70-те до 90-те години на миналия век. Организиран е от българския композитор Панайот Славчев (светла му памет) и в него изгряват звездите на поколения творци от различни жанрове, сред които Кирил Маричков и „Щурците“, Георги Минчев, Михаил Белчев, Борис Годжунов, Васил Найденов, Стенли, Милена Славова, "Ревю", "Ахат", "Атлас" и други.

"Средната възраст на участниците е около 20 години. Има и 14-годишни. Прави впечатление енергията им. Трябва ние, по-възрастните, както и организации и институции да ги подкрепяме", изтъкна Гюров.

Тази година от 67 кандидати журито е допуснало за участие 50-ина. Нивото постепенно се покачва, констатира още композиторът на емблематичната песен "Директор на водопад" (от края на 80-те години).

Илин Папазян-Ninio - отличен за парчето си "No Way Home" от Българска музикална асоциация (БМА), също разказа пред слушателите за творческите си постижения, търсения и ангажименти. Той също готви следващ албум.

Чуйте разговора на Лили Големинова и Боян Бочев.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10
Силвия Георгиева

Предизвикателствата пред общините: проектите, системата за отпадъци, преходът към еврозоната

През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..

публикувано на 10.01.25 в 17:06

Как производители и купувачи посрещат повишаването на цените на хляба?

С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..

публикувано на 10.01.25 в 16:53
Посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански

Сигурността в Европа ще е основният приоритет на полското председателството на Съвета на ЕС

На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..

публикувано на 10.01.25 в 16:11
Елена Телбис б БНР-Радио София

Насилието над жени в моноспектакъла "Prima Facie" на актрисата Елена Телбис

Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Защо държавата трябва спешно да компенсира небитовите потребители на електроенергия?

Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...

публикувано на 10.01.25 в 15:20
Георги Киряков

Георги Киряков: А върху каква проектоуправленска програма преговарят партиите?

Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..

публикувано на 10.01.25 в 14:54