Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цвета Таманова, клиничен психолог и психотерапевт:

Човек е агресивен, когато е тревожен

Цвета Таманова
Снимка: Христина Иванова

Живеем в море от прояви на насилие и агресия. Национално представително проучване от преди три години, направено по поръчка на УНИЦЕФ, показва, че всяко второ дете до 18-годишна възраст у нас е преживяло насилие под някаква форма.

В проучването водещо място заема емоционалното насилие, следвано от физическото насилие в училище. След тях се подреждат общностното насилие и домашното насилие над децата.

Темата за насилието сред децата стана отново актуална след нова поредица от новини, свързани с агресия от страна на тийнейджъри в столичен мол, извършен според разследващите с особена дързост и цинизъм. 

“С насилието не може да се свикне, а може да се формират различни норми, правила, различни граници на общуване, които за съжаление, биха могли да включват много аспекти на агресията и тя да бъде по-приемлива като израз, като начин, по който да се заяви човек", посочва Цвета Таманова, клиничен психолог и психотерапевт.

Тя обясни, че агресията е част от развитието на децата още от самото раждане. Бебето може да е агресивно, да се опитва да се отстоява, но всъщност в юношеството това може да ескалира до степен, в която да достигне до форма на жестокост, защото пряко се свързва с тревожността.

“Много често човек е агресивен, когато е тревожен, уплашен и няма други по-зрели и по-щадящи, по-добри стратегии за справяне”, казва тя и допълва, че много често децата са се сблъскали в семействата си с някаква форма на агресивност, която може да бъде всякаква, включително и неглижиране.

“Когато едно дете е неглижирано, не достатъчно е инвестирано като внимание, време, отношение на родителите към него, то много често отреагира тази отхвърленост през агресивността”, казва тя.

Психоложката посочи също, че родителите разглеждат децата като свое продължение и затова много често защитавайки детето си, защитават всъщност себе си.
Правилният подход, в ситуация, в която детето проявява агресия, е да не се омаловажава случилото се.

“Дори и инцидентно да е (проявено агресия), това е показател за това как се справя със собствените си емоции детето и как се свързва с другите хора то. Това е показател за нещо, което е било допустимо за него, дори и инцидентно да е. Така че, ако това бъде прието за норма, то каква е гаранцията, че няма да го направи още веднъж или че дори няма да ескалира в усещане за безнаказаност и жестокост”, допълва тя.

Може ли да бъде овладян проблема с тийнейджърската агресия? Каква е ролята на родителите и правилният подход, когато се забележат симптомите - чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Активират потребители със съвети и колективна покупка на климатици

Горещите месеци отминават, но климатиците могат да се използват почти целогодишно. От асоциация "Активни потребители" за започнали кампания, в която се дават съвети за избор на такъв уред . Освен това се канят желаещи да участват в "колективна покупка" на климатик, при което ще се ползва между 10 и 15 процента отстъпка. На българските..

публикувано на 10.09.25 в 17:28

"MustArt Fest 2025" – в подкрепа на новото поколение творци

MustArt Fest 2025 превзема парк “Хиподрума“ на 17–18 септември с кино, музика и млади таланти. В предаването “Добър вечер, София“ гостуваха Девина Василева – млад режисьор и съорганизатор на събитието, и продуцентът и режисьор Кирил Киров-Кико. Фестивалът ще се проведе в четвъртото си издание с цел да подкрепи новото поколение творци,..

публикувано на 10.09.25 в 16:25

50 училища могат да ползват безплатни STEM програми за ученици от 1. до 4. клас

През новата учебна година образователната платформа "Буки" ще предостави безплатни STEM програми, подходящи за ученици от 1. до 4. клас на 50 държавни и общински училища. Учителите ще могат да ползват готови за преподаване уроци, включвайки презентации, задачи и примерен сценарии. Програмите са с фокус върху развитието на ключови дигитални..

публикувано на 10.09.25 в 15:56
Димитър Маринов

Лекарствата с рецепта онлайн – или фалшиви, или незаконно продавани

Европейската агенция по лекарствата (European Medicines Agency, EMA) и ръководителите на агенциите по лекарствата предупредиха за нарастващата заплаха от незаконни лекарства, рекламирани и продавани онлайн в ЕС. Българската Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) предупреждава, че подобни незаконни продукти представляват сериозен риск за..

публикувано на 10.09.25 в 15:14
Арх. Росица Николова

Срокът за кандидатстване по програма "Културно наследство" на Столичната община трябва да се удължи

До 30 септември се приемат кандидатури по програма "Културно наследство" на Столичната община. Процедурите по координиране на програмата обаче не са спазени. Има избран програмен съвет, но не и координатор по проекта. Срокът за кандидатстване по програмата би трябвало да се удължи, да бъдат спазени процедурите, да се попълнят коректно всички..

публикувано на 10.09.25 в 14:38

За втора година ще се проведе конкурс за създаване на нова песен по китайски поеми

За втора поредна година, Посолството на Република Китай в България организира конкурс за създаването на нова песен, озаглавен "Древни рими - Вечната класика". Конкурсът комбинира китайска поезия и създаването на нова песен по текст от нея.  Представени са  24 стихотворения преведени на български и английски език (и китайски за най-смелите)...

публикувано на 10.09.25 в 13:21
Снимки: Иван Шишиев

И след 10 години Иван Шишиев продължава да снима софийски етюди

Книгата "Етюдите на София-десет години в кадри" на фотографа  Иван Шишиев запечатва едни от най-интересните и впечатляващи хора, места и събития в столицата ни през последното десетилетие.  Вече има публикувани над 18 хиляди кадъра, които разказват какво се случва в София и България.  Публикувал е и снимки от Ирак, Албания, Киргистан,..

публикувано на 10.09.25 в 12:39