Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Софийската опера на 15 декември, неделя

Радостина Николаева излиза като Адриана Лекуврьор в едноименния спектакъл от Франческо Чилеа

Снимки: operasofia.bg

Третата премиерна дата на силния и неповторим спектакъл "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилеа в Софийската опера и балет ще бъде на 15 декември, неделя, от 16 часа.

Борба за любов, ревност, силни страсти и отмъщение – това е в основата на тази разтърсваща опера.

Обречената любов на звездата Адриана Лекуврьор (1692 -1730) поставя въпроса възможен ли е истинския живот на артиста извън сцената.

Чилеа създава операта си по либретото на Артуро Колаути, който използва за основа пиесата на Йожен Скриб и Ернест Льогуве. Премиерата е през 1902 г. в Театро Лирико – Милано, в период, когато светът аплодира творбите на Джакомо Пучини и Пиетро Маскани. Публиката приема добре „Адриана Лекуврьор“ – галерия от образи, достойни за оперната сцена, представени с прекрасни арии и ансамбли на изискан аристократичен или театрален фон.

  • 1730 година, Париж. Прочутата актриса Адриана Лекуврьор става жертва на любовни интриги, в които са замесени семейство аристократи, саксонски офицер, френски абат и театрален режисьор от „Комеди Франсез“ – достатъчно силни доводи, за да може тази полуреална, полулегендарна история да прикове вниманието на драматурзи, поети и композитори.

Спектакълът е посветен на 90-годишнината от рождението на Райна Кабаиванска.

Режисьор е Юлия Кръстева.
В главните роли на 15 декември ще видим: Радостина Николаева - Адриана, Мартин Илиев – граф Маруцио, Стефан Владимиров – принц ди Буйон, Виолета Радомирска - принцеса ди Буйон, Венцеслав Анастасов – Мишоне, и други.

Пред БНР-Радио София и Гергана Пейкова режисьорът Юлия Кръстева разказа повече за спектакъла, персонажите (част от тях с действителни исторически прототипи) и за сценичната реализация.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивалът "СтолицаЛитература" се завръща с нов подход

"СтолицаЛитература“ е международен литературен фестивал, който се провежда в София от 2009 г. насам. Той се стреми да разглежда важни културни и социални въпроси през призмата на литературата. Седемнадесетото издание на фестивала ще се проведе от 29 май до 8 юни 2025 г. в столицата, под мотото "Изгубеният/Възвърнатият рай“. Тази година литературното..

публикувано на 16.05.25 в 12:51

"Ковачът" представя историята за изкушението с театрални и кино средства

"Ковачът" е невербален късометражен филм по мотиви на Братя Грим, в който разказът надниква в света на невидимите с човешко око светове. В него един много способен ковач е изкушен от силите на злото да продаде душата си, в замяна на което ще получи безкрайно богатство. Сделката гласи, че дяволът ще дойде при него след три години, с надеждата, че..

публикувано на 16.05.25 в 12:14

В София заработи нова услуга за деца

Нова медико-социална услуга за деца в София отвори врати. Тя е една от най-големите в столицата. Комплексът е за медико-социални услуги. Изграден е с няколко милиона лева - дарения към Фондация Proud of Me, правоприемник на Фондация "Деца с проблеми в развитието". Включва медицински, терапевтичен, рехабилитационен и когнитивен център, както и..

публикувано на 16.05.25 в 11:51

Столичната община ще финансира летни лагери на Витоша за ученици от София

Столичната община ще финансира провеждането на летни лагери на Витоша за учениците от София. Инициативата е отворена за кандидатстване от 8 до 23 май за училища и организации в столицата. Днес предстои организационна среща между представители на Столичната община и директори на училища, каза пред Радио София Десислава Желязкова – директор на..

публикувано на 16.05.25 в 10:43
Снимката е илюстративна, архив

Арестуваха сводник и проститутки при акции в София

Петима души са задържани при две акции на криминалисти и разследващи полицаи от столичната дирекция по линия "Проституция". Сред арестуваните е мъж на 35 години, разследван за сводничество и две жени на 20 и 36 години. Иззети са различни видове наркотици. Арестуваният е криминално проявен.

публикувано на 16.05.25 в 09:56

Забавя се програмата за саниране на многофамилни сгради

Забавя се програмата за саниране на многофамилни сгради. Пред Радио София кметът на столичния "Младост“ Ивайло Кукурин обясни, че в района е подадена обществена поръчка, която подлежи на задължителен, предварителен контрол, но той се е забавил повече от три месеца. Забавянето на процедурите с месеци от Агенцията за обществени поръчки, без логично..

публикувано на 16.05.25 в 09:23

Очаква се захлаждане, температурата в София ще е около 12°

В Западна България още в сутрешните часове вятърът ще започне да се ориентира от запад-северозапад и ще е до умерен. С него ще прониква хладен въздух, съобщиха от НИМХ. В Източна България ще продължи да духа до умерен вятър от юг-югоизток. Максималните температури от 12° в западната част от страната до 20° в източната, за София - около 12°. В планините..

публикувано на 16.05.25 в 07:35