"Това, което наблюдаваме е постоянно активно търсене. Засилва се търсенето за готови, завършени жилища, както в сегмент ново строителство, така и при вторичния пазар на завършените жилища. Факт е, че наблюдаваме все по-оскъдно предлагане на такива имоти. В комбинация с ниските лихви все още по ипотечните кредити, повишаване на стандарта и средната работна заплата, виждаме един активен пазар", обясни Кръстев.
По думите му, потребителите все по-често търсят завършени имоти, които дават и възможност за сделки на над средните нива. Според него, броят на реално започнатите строежи е двойно по-малък от издадените разрешителни за строеж на годишна база. Това означава, че жилищните единици са около 10 000 на година в София.
"За миналата година и за първите три тримесечия на тази година очакваме около 30 000 сделки, което показва, че новото строителство не е чак толкова значителен дял от общия брой сделки", каза брокерът.
Момчил Кръстев посочи, че се наблюдава и известна миграция на купувачите от старо към ново строителство.
Той добави, че най-лесният начин да преценим дали е по-добре да закупим собствено жилище или да живеем под наем, е като направим аналог спрямо това колко би излязла първоначалната вноска, заедно с месечната вноска по ипотеката, спрямо наема.
"Мога да дам много примери, в които да живееш под наем е по-добрият вариант. Ако обаче гледаме 5-10 години напред, с идеята, че изплащате част от този имот още в началния етап на покупката, то в дългосрочен план, притежаването на недвижим имот излиза по-резонният вариант“, изтъкна Кръстев.
Ако купувачите се чудят дали да инвестират в покупка на парцел, в покрайнините на София, в който сами да построят къща около 100 кв/м или да инвестират в завършен имот в столицата на партерен етаж с двор, цената би била аналогична, посочи Момчил Кръстев.
Кои ще бъдат основните посоки през 2025 г. и има ли отражение в ценови план от предстоящото въвеждане на еврото у нас, можете да чуете в звуковия файл.
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..