"Това, което наблюдаваме е постоянно активно търсене. Засилва се търсенето за готови, завършени жилища, както в сегмент ново строителство, така и при вторичния пазар на завършените жилища. Факт е, че наблюдаваме все по-оскъдно предлагане на такива имоти. В комбинация с ниските лихви все още по ипотечните кредити, повишаване на стандарта и средната работна заплата, виждаме един активен пазар", обясни Кръстев.
По думите му, потребителите все по-често търсят завършени имоти, които дават и възможност за сделки на над средните нива. Според него, броят на реално започнатите строежи е двойно по-малък от издадените разрешителни за строеж на годишна база. Това означава, че жилищните единици са около 10 000 на година в София.
"За миналата година и за първите три тримесечия на тази година очакваме около 30 000 сделки, което показва, че новото строителство не е чак толкова значителен дял от общия брой сделки", каза брокерът.
Момчил Кръстев посочи, че се наблюдава и известна миграция на купувачите от старо към ново строителство.
Той добави, че най-лесният начин да преценим дали е по-добре да закупим собствено жилище или да живеем под наем, е като направим аналог спрямо това колко би излязла първоначалната вноска, заедно с месечната вноска по ипотеката, спрямо наема.
"Мога да дам много примери, в които да живееш под наем е по-добрият вариант. Ако обаче гледаме 5-10 години напред, с идеята, че изплащате част от този имот още в началния етап на покупката, то в дългосрочен план, притежаването на недвижим имот излиза по-резонният вариант“, изтъкна Кръстев.
Ако купувачите се чудят дали да инвестират в покупка на парцел, в покрайнините на София, в който сами да построят къща около 100 кв/м или да инвестират в завършен имот в столицата на партерен етаж с двор, цената би била аналогична, посочи Момчил Кръстев.
Кои ще бъдат основните посоки през 2025 г. и има ли отражение в ценови план от предстоящото въвеждане на еврото у нас, можете да чуете в звуковия файл.
Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание днес, бяха: Успешен ли беше тестът на системата BG-Alert заедно със..
На 3 април София ще бъде домакин на първата международна среща на консорциума EU CodeWeek - една от водещите европейски инициативи за насърчаване на дигиталното образование и повишаване на дигиталните умения. В срещата ще участват представители на Европейската комисия, Министерството на образованието и Министерството на иновациите и..
Поредица от концерти само с българска музика в Първо студио на Българското национално радио (БНР) третира една изключително важна тема - създаването на музика за деца в творби за инструмент и оркестър. Посока, в която отдавна твори и пише наистина уникални Малки концерти за различни инструменти и оркестър проф. Борислава Танева . Тя бе гост в..
Парламентарната комисия по правни и конституционни въпроси в края на февруари прие на първо четене три законопроекта за насърчаване на доброволчеството. Предстои работна група да избере и обедини най-подходящите текстове за защита и насърчаване на доброволческата дейност в България. В момента в страната няма правна рамка, която да гарантира..
Хубен Черкелов е един от най-известните художници отвъд Океана, а и не само. През 1998 г. завършва Националната художествена академия, специалност “Живопис“, както и майсторски клас по живопис при Йорг Имендорф в Амстердам (1995). Председател е на Клуба на (вечно) младия художник към СБХ (1992). Съосновател на групата „“Нови Радикални..
Днешният едновременен тест на сиренната система и Bg Alert е преминал успешно . Данните се обработват, но съобщението е излъчено над 98% от територията на цялата страна. За 2% няма информация от клетките на мобилните оператори. За 2025 г. е насрочен още един такъв двоен тест и той ще е в първия работен ден на октомври . Това съобщи..
"Конфликт" е театрално дружество , което създава, продуцира и организира събития в сферата на изкуствата с акцент върху театъра. Дългосрочната им цел е да провокират, да задават въпроси, да разбудят хората и да върнат критичното мислене, разсъжденията и любовта към изкуствата в ежедневието на обществото. Основано е от режисьора Александър Христов..