Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зимният панаир на книгата отваря врати за 160 издателства и хиляди читатели

Снимка: АБК

51-вият Софийски международен панаир на книгата се открива днес в Националния дворец на културата, съобщиха организаторите от Асоциация "Българска книга". Там до 15 декември повече от 160 издателства ще предлагат заглавия, които могат да се превърнат в най-радостните подаръци за предстоящите празници в края на годината.

Откриването ще е в 19:30 ч. в зала 7 на НДК, когато ще бъдат връчен и ежегодните награди "Златен лъв" за издателски проекти с най-голям принос към българската литература, култура и общество.

Срещи между читатели, писатели, илюстратори и преводачи са в предвидени в програмата. Участват над 160 издателства с повече от 100 000 заглавия.

Паралелно с панаира ще се състои и 12-ото издание на Софийския международен литературен фестивал, както и първият фестивал за нехудожествена литература "Наука, изкуство и култура". Ще бъдат представени книги в категориите "История", "Изкуствознание", "Културен туризъм", "Себепознание" и "Етнология".

22 представители от 14 държави ще участват в дискусии утре и в четвъртък, посветени на насърчаването на нови преводи и достъпност в издателската индустрия.

Панаирът на книгата ще продължи до неделя включително.

В програмата са предвидени и премиери на нови книги, както и срещи с любими автори. Сред писателите, които идват при своите читатели са Мирча Картареску, Тим Паркс, Луцие Фаулерова, Жоао Луиш Барето Гимарайш, Натали Сковронек, както и българските Иван Станков, Мария Донева, проф. Александър Кьосев, Александър Йорданов, Ива Дойчинова, Калин Янакиев, Елена Алексиева, Чавдар Ценов, Виктория Бешлийска, Петя Кокудева, Владимир Левчев, акад. Владимир Зарев, Тони Николов, Мариана Първанова, д-р Петър Величков, Роза Боянова, Диана Саватева, Калоян Христов, Любомир Кючуков, Петя Георгиева, Веселина Филипова, Стефка Станчева, Яна Букова, Живка Иванова, Текла Алексиева и Галя Чунтова, Катерина Стойкова, Виолета Радкова, Дарина Шопова-Станчева, проф. Калина Стефанова и проф. Марвин Карлсън, Кристофър Бъкстон, Росен Петров, Веселина Кожухарова, Пламен Антов, Мартин Кръстев и много други.

Отворените дискусии за широката публика ще се проведат в Литературен клуб "Перото" на 11 декември и в Мраморно фоайе на НДК на 12 декември от 10 ч.

"Да подариш книга означава да подариш цял един нов свят! Създаваме истории. Създаваме история", допълват организаторите.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пирдоп е малък град, богат на личности

Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“.  Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града.  Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..

публикувано на 11.05.25 в 10:19
Стефан Спасов

Софийски разкази - Стефан Спасов за “Забравената цивилизация“

Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на  Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..

публикувано на 10.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..

публикувано на 10.05.25 в 15:00
Мария Сутич

Адресите на любовта – Мария Сутич, жена-войн от Хвърковатата чета

Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..

публикувано на 10.05.25 в 14:00
Мария Бакалова и Елена Телбис

Силата да продължим след смъртта

„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..

публикувано на 10.05.25 в 11:23
Наско Стаменов

Въпросът е "колко", не толкова "какво"

Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..

публикувано на 10.05.25 в 10:51
Албена Попова и Северина Митева

Всички гледни точки в среда на доверие

Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..

публикувано на 10.05.25 в 09:54