Новата изложба на Любомил Драганов “Когато сутрин слушам джаз“ беше официално открита на 10 декември, в зала BLVD 138.
Събитието отбеляза неговата 55-годишнина и предостави възможност на почитателите на изкуството да се докоснат до 25 специално направени акварела, вдъхновени от магията на джаза.
Произведенията са посветени на хармонията между човека и природата – тематика, която е в центъра на творчеството на Драганов.
Заглавието на изложбата е израз на личната традиция на художника да слуша джаз, което му служи като източник на творческо вдъхновение.
Сред музикалните му идоли са легенди като Майлс Дейвис и Дюк Елингтън, чиито импровизации и новаторски дух той превръща в линии и цветове.
"Това са неща, които съм правил в най-последния си период, най-много около година. Всичко е правено през 2024-та, може би малко и 2023-та, но определено са само нови неща. Затова изрбах и това заглавие, така да се нарича изложбата - "Когато сутрин слушам джаз", защото в нея се представям по един доста по-различен начин - това са работи, които са правени в дома ми, а не в ателието, както обикновено правя, което само по себе си говори за един друг мащаб работи, малоформатни неща, с размери дори 20x20 см. Кое налагаше това? Това, че аз ги работех на масичката вкъщи, когато сутрин си пиех чая и слушам плоча. Реших, че това е едно време преди работа, след ставането, когато имах час-два и по един изключително приятен начин си го запълвах. От само себе си се получи", разкри доц. Любомил Драганов.
Почитателите на джаза казват, че той означава три неща – свобода, демокрация, оптимизъм.
Освен традицията на Любомил да се вдъхновява от тази музика, виждаме как той остава верен и на техниката акварел, която е негова любима през последните години.
Произведенията му се отличават едновременно както с вътрешна сдържаност, така и с характерна експресивност. Те разказват истории, показват ни познати образи от заобикалящия свят и ни вдъхновяват да открием себе си в тях“, коментира Милена Балчева, куратор на изложбата.
“Благодарен съм на всички гости, които посетиха откриването на изложбата. Много се радвам да видя толкова много студенти и колеги от Националната художествена академия, с които имаме удоволствието ежедневно да споделяме своя опит“, каза Любомил Драганов.
Изложбата ще бъде достъпна за посетители в зала BLVD 138 до края на януари 2025 г., предоставяйки възможност на всички любители на изкуството да се потопят в света на Любомил Драганов и неговата уникална интерпретация на джаза и природата. За повече информация относно работното време за посещения следете Facebook страницата на BLVD 138.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..