Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Несправедливо ли е финансирането на читалищата в България?

Снимка: Александра Илиева

Несправедливо ли е финансирането на читалищата в БългарияНа 9 декември излязоха резултатите от една програма на Министерство на културата, свързана с читалищата. От 1355 допуснати читалища, 1274 са оценени точно с по 28 точки от максимум 30. Останалите 81 са оценени с по 29 или 30 точки и са финансирани.

Учудваща е прецизната точност на оценка на всички некласирани. Както и краткото време от 30 дни за оценка на близо 1300 кандидатури. Разбира се, обратна връзка няма за момента. Това написа в социалните мрежи основателят на Народно читалище „Тротоара 2020“ Деян Янков.

Читалищата са българско изобретение, което дори влиза в списъка на ЮНЕСКО. Специален закон, регламентира работата и финансирането на читалищата. За спазването на Закона за читалищната дейност отговаря Министерство на културата, но има думата и местната власт.

“Ако Законът за читалищата се спазва, както е написан, читалищата няма да са отживелица. В Закона има изискване всяка година читалищата да си правят общи събрания, да се събират поне половината членове. Трябва да се отчитат. Няма вариант всяка година поне веднъж да се съберат 75 човека и това читалище да не е дейно - всеки ще сподели, ще даде някаква идея, ще намират решения, ще има дейност”, казва Деян Янков.

По думите му, в регистъра на читалищата има около 3700 читалища. От тях 1355 са подали документи за финансиране към Министерство на културата. Програмата за финансиране на читалищата е на обща стойност 2.5 млн. лв. и се отпускат до 50 хил. лв. за оборудване, за обогатяване на материалната база. Има месец за подаване на документите и един месец за оценка на кандидатурите.

“Проблемът с прозрачността при оценяването на такъв тип обществени финансирания е за цялата държава”, коментира Янков.Това, което му прави впечатление при кандидатурите е, че сред читалищата в Софийска област, например в Нови искър има четири читалища и четирите са получили финансиране.

“Повече читалища в Нови искър са взели (финансиране) отколкото в цяла София. Мисля, че 6 или 7 читалища взимат финансиране в София, а има много читалища. Във Всеки квартал има”, коментира той.Освен това като отвори Търговския регистър и погледне колко е оборота за година на спечелилите финансиране читалища, вижда че има такива с 20 хил. лв. годишен оборот, което са твърде малко пари и вероятно са от субсидия. Това означава, че те не правят нищо.

“Начинът на изразходване на този публичен ресурс, с който разполага Министерство на културата е непрозрачен, неясен и както дойде”, коментира той. 
Чуйте целия разговор на Константин Лавсов в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 04.02.25: Да говориш за еврото или да убеждаваш "За" еврото

Седмицата на "Форум" продължава с мненията на актуалните коментатори по следните теми: Правителство и опозиция – твърди различия и плаващи мнозинств а. Сформирането на редовния кабинет се прие от хората с въздишка и резерви и закономерно не се ползва с традиционния гратисен толеранс. На фона на протести в страни на Балканите, у нас – плахи и..

публикувано на 04.02.25 в 18:45

Дадоха старт на Националната кампания "Предай доброто!"

С дискусия за ползата от доброволчеството, регулиране на дейността, чрез приемането на Закон за насърчаване на доброволчеството, и споделяне на личен пример, бе даден старт на инициативата "Предай доброто!". Предстои да бъдат проведени и обучения сред млади хора в цялата страна, за да придобият нужните знания и умения, с които да бъдат в полза на..

публикувано на 04.02.25 в 18:19
Атанас Димитров

Хотелиерите и ресторантьорите настояват за запазване на диференцираната ставка на ДДС

Представители на бизнеса изложиха доводите си в Кюстендил срещу повишаване на косвения ДДС на заведенията за обществено хранене и развлечение. Според тях е време политиците да чуят гласа на местния бизнес. От бранша настояват за запазване на диференцираната ставка на ДДС. Според тях това е изключително важно за потребителите, за..

публикувано на 04.02.25 в 17:43
Сцена от комедията

Постановката "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров и с музиката на Свилен Ноев тръгва из страната

Разговор за театър, музика и верни отговори с актрисата Луиза Григорова-Макариев , която е в главната роля на спектакъла “И верният отговор е…“ на режисьора Мартин Каров. Една изневяра, трима пламенни перничани, любим отбор и една мечта, събрани на едно място, с обещание за много смях и неочакван край . В главните герои Деси, Оги и Славка се..

публикувано на 04.02.25 в 17:05

Адв. Мария Петрова: Преди интервенция се информирайте кой ще я извърши

В цялата страна започнаха извънредни проверки за нерегламентирани медицински услуги в сферата на естетичната медицина, след зачестилите случаи на пострадали жени след поставяне на ботокс. Прокуратурата също се самосезира след медийните публикации за жени, потърсили медицинска помощ след козметична процедура, при която им е бил поставен..

публикувано на 04.02.25 в 16:47

Свами Тиртха: Ако сме удовлетворени от това, което имаме, липсва мотивация за промени

Пътеводител. Така издателите наричат сборника с 366 медитации, обединени под заглавието "Черната книга – медитации за всеки ден" . Всъщност книгата, поне корицата на български, не е черна. Авторът ѝ Свами Тиртха е индолог, роден с името Geza Racs през 1959 г. в Будапеща. В продължение на 15 години изнася лекции по санскрит и..

публикувано на 04.02.25 в 16:10

Да се увеличи месечната необлагаема сума за ваучерите за храна, настояват от бранша

Подробности можете да чуете в звуковия файл. 

публикувано на 04.02.25 в 15:48