Асоциация "Прозрачност без граници" (АПБГ) публикува резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г., които подчертават 10-годишен напредък в прозрачността и отчетността на местното управление в България.
В началото на прилагане на показателя - през 2015 г., общият индекс е бил 3,14 точки, докато през 2024 г. достига 3,27 точки – индикатор за устойчиво укрепване на местните институции.
От АПБГ обясняват, че резултатите показват, че дигитализацията на административните услуги и публичността на регистрите значително са подобрили прозрачността. Ръстът на индексите на общинските администрации и кметовете се дължи на разширяване на електронните услуги, подобряване на комуникацията с бизнеса и гражданите и увеличаване на публичността на бюджетите и местните проекти.
Гражданските организации остават активен участник в процеса, като провеждат наблюдение върху институциите и насърчават въвеждането на добри практики. Въпреки това, прилагането на законите за прозрачност и защита на подателите на сигнали често е формално.
"Индексът на местната система за почтеност е инструмент за оценка, но и фактор за създаване на конкуренция между отделните общини, с цел подобряване на административния капацитет и включването на граждани в управлението. По-добрата прозрачност води до условия самите общини да стават по-атрактивни за инвестиции", подчерта в коментара си пред БНР-Радио София Калин Славов - изпълнителен директор на АПБГ.
Той посочи, че водещи общини са Бургас и Русе, следвани от София. Но "големите общини имат доста ресурси за администрация и ги поставя напред. Малките общини са под свръхнапрежение в рамките на администрацията.
"Индексът има и практическа стойност - трите ключови министерства - на финансите, на икономиката и МРРБ го имат предвид при разпределение на средства заради по-добрата прозрачност на разходите и ефективността от тях", каза още Славов.
Той обърна специално внимание на лесната обмяна на добри практики между общините, която води до много подобрения в управлението.
Пример за това е обсъждането на общинския бюджет, както и профилите на общинските съветници – информация по какви въпроси е активен всеки от тях, в какви комисии участва и т.н. Това е продуктивно и полезно за жителите на съответната община.
Чуйте разговора на Данаил Конов.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...