Националният конкурс "Най-добър младежки стартъп в България 2025" е отворен за кандидатстване. Това ще бъде четвъртото поред издание на състезанието, организирано от Софийския университет "Св. Климент Охридски" (СУ) съвместно с Фонд на фондовете (ФнФ) с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за реализация на новаторските им идеи.
С фокус върху иновациите, икономическия прогрес и устойчивото развитие, инициативата предлага уникална възможност за младежите да получат практическо обучение и менторство, както и достъп до дялови инвестиции. Целта е не само да се стимулира личностното и професионално израстване на участниците, но и да се допринесе за изграждането на устойчива предприемаческа екосистема в страната.
"Конкурсът е платформа, през която младежи - новите предприемачи, успяват не просто да се преборят за по-добро класиране, а и да намерят съмишленици и партньори, клиенти, както и инвеститори", изтъкна пред БНР-Радио София доц. д-р Тодор Ялъмов – зам.-декан на Стопанския факултет на СУ.
Срокът за регистрация не е кратък - до 16 март 2025 г. с цел повече кандидати да се запишат и участват. Изисква се възраст до 30 ненавършени години. При екипите се гледа средната възраст.
Събитията и уебинарите ще започнат още преди крайния срок, за да могат колебаещите да получат увереност и самочувствие за конкурса.
"Сред студентите наблюдаваме желание за започване на социален бизнес – не толкова да направят милиони, а да решат проблеми в посока целите на хилядолетието. Сред основните цели на конкурса е да подпомогнем и популяризираме добри идеи на младите хора. Децата винаги са били предприемчиви. Сега обаче това е по-видимо и по-лесно намират подкрепа", отбеляза още доц. Ялъмов.
По думите му, в регламента са обявени три категории, но обикновено наградите са повече. Освен това, често пъти и ненаградени добри идеи намират свои инвеститори за реализация.
Церемонията по награждаването ще е на 23 април 2025-а.
Чуйте разговора на Катя Василева.
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..