С тържествени богослужения православната църква отбеляза втория ден на Рождество Христово. Празникът се нарича Събор на Пресвета Богородица и е в прослава на Дева Мария като избрана да роди Спасителя на света. Почита се и св. Йосиф Обручник, на чийто грижи били поверени Божията майка и Богомладенеца Христос. Затова денят да се приема за Ден на бащата. Репортаж на нашата кореспондентка във Враца Ива Антонова.
С тържествени богослужения православната църква отбеляза втория ден на Рождество Христово. Празникът се нарича Събор на Пресвета Богородица и е в прослава на Дева Мария като избрана да роди Спасителя на света. Почита се и св. Йосиф Обручник, на чийто грижи били поверени Божията майка и Богомладенеца Христос. Затова денят да се приема за Ден на бащата.
В богослужебната традиция на Православната църква след тържеството в чест на свещените събития, свързани с Христовото Рождество, се почита Св. Богородица като избрана да роди Спасителя на света.
"Божията майка символ на грижата на човещината, на любовта. Винаги носи в сърцата много топлина".
Днес се отдава църковна прослава и на "земния" баща на Христос - св. Йосиф Обручник. Врачанският митрополит Григорий:
"Той е сгоден за Св. Богородица като пазител на нейното девство. След като получил потвърждение на сън да не се бои да приеме жена си Мария, защото заченатото в нея от Дух Светий се грижи за нея до сетния си дъх И именно пак Йосиф Обручник е този, който се грижи за Богомладенеца и със своята закрила и помощ. И след раждането на Исус Христос да бъде възпитаван във вяра в трудолюбие. Знаем, че той до последно е помагал на Йосиф в неговата дърводелска работилница".
Вдъхновено от примера на св. Йосиф, денят се приема за Ден на бащата.
В България официалното честване на Деня на бащата на 26 декември е утвърдено с решение от 1997 г.
Денят на бащата е измислен преди 114 години от жителката на град Спокейн, щата Вашингтон, от Сонора Дод в чест на нейния баща - ветеранът от Гражданската война Уилям Смарт.
През 1972 г. президентът на САЩ Ричард Никсън провъзгласява Деня на бащата за национален празник.
Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..
Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина. Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..
България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025) - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ е..
Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..
"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..
В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..
Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..