Изпращаме година, в която във вътрешнополитически план българите получихме "повече от същото". Проведените избори (два пъти през 2024-та) са следствие от 5 предишни.
Това коментира пред БНР-Радио София политологът, историк и преводач Явор Сидеров.
"Годината не беше розова, но както винаги запазвам надежда и убеждение, че през следващата ще се стигне до работещо решение, до пробив за излизане от блатото.
Ние обичаме да се капсулираме, но не можем да останем незасегнати от глобалните процеси. Сред предизвикателствата в локален и глобален план остават популизмът, технологичната промяна, климатичните проблеми, войните.
Едно от малко от нещата, които могат да се променят отвътре, е излизането от кризата на лидерство. Това си е въпрос на домашна работа", подчерта Сидеров.
По думите му, 4 години след протестите, пълни с надежди и емоции, основателно можем да очакваме разрешение на кризата.
"Промяна ще има, въпросът е в каква посока!"
Имаше достатъчно знаци, че демократите не водят добра кампания, подцениха степента на недоволството сред хората от пандемията насам. Смяната на Джо Байдън с Камала Харис беше твърде късна. Така че победата на Тръмп на президентските избори не бива да изненадва никого, смята политологът.
"Смятам, че властта има дисциплиниращ ефект дори и на най-големите радикали. Следващият президент на САЩ ще държи в ръцете си всички лостове на властта. За разлика от първия му мандат, сега ще е по-опитен. Ще има възможност за всеобхватни промени в зависимост как си представя Щатите и света.
Можем да очакваме Тръмп да бъде радикален по някои от областите, в които вижда несправедливост.
Ситуацията в Близкия Изток е сложна и по-трудна за предвиждане. Относно войната в Украйна лостовете за влияние са видими. Не знам дали Тръмп ще бъде справедлив спрямо украинците, но със сигурност това ще бъде първостепенна задача пред администрацията му", допълни Явор Сидеров.
Чуйте разговора на Лъчезар Христов.
Светла, успешна и осъзната 2025 година , пожела пред БНР-Радио София футурологът доц. Мариана Тодорова от Института по философия и социология към БАН. И подчерта, че осъзнаването преминава през знанието, опитността, мъдростта, но и през емоционална интелигентност и емпатията. Тя коментира, че напоследък в обществото се поощрява..
Бюро “Творческа Европа” е финансовият инструмент на Европейската комисия, който подкрепя организации и професионалисти в областта на културния сектор . Бюрото има две направления - култура и медия . “Почти седем или осем са вече сферите, които подкрепя Бюро “Творческа Европа”-Култура. До момента имаме няколко активни програми . Една от..
Творчеството се използва в тесен смисъл на “ създаване на изкуство ”. Когато се спомене думата, хората си представят художници, писатели, музиканти . Когато аз говоря за творчество и творческо мислене, използвам думата като синоним на креативно и креативност . Това каза в предаването "Радиокафе" Виктор Минчев - копирайтър, създател на..
Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН вече близо месец показва изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44 елемента на нематериално културно наследство. “В България от 2008 г. насам се изгражда тази национално..
Ива Янкулова е поет, музикант, артист, а от скоро е в съвсем нова светлина - тази на учител по рисуване в малкото китно градче Бяла, което се намира близо до курорта “Обзор”. “Аз не само съм учител, но взех решението да съм много далеч от София. Така се случи, че преди няколко години попаднах на почивка там и ми хареса много градът. Много бързо взех..
Православната църква чества свети пророк Малахия и свети мъченик Гордий. Св. пророк Малахия е един от тъй наречените "12 малки пророци", юдейското предание го нарича "печат на пророците". Той пророчествал в Юдея между годините 416 и 400 преди Христа, след завръщането на евреите от Вавилонския плен и в последните години от управлението на Неемия –..
„През следващото денонощие мъглата в София и останалите райони в България ще се разсее“, съобщи Анастасия Кирилова, дежурен синоптик в НИМХ, цитирана от БГНЕС. Четвърти пореден ден в столицата има гъста мъгла. Това се дължи на влиянието на висок баричен гребен и антициклонално барично поле. Вятърът в цялата страна е минимален и тих, а в софийското..