Изпращаме година, в която във вътрешнополитически план българите получихме "повече от същото". Проведените избори (два пъти през 2024-та) са следствие от 5 предишни.
Това коментира пред БНР-Радио София политологът, историк и преводач Явор Сидеров.
"Годината не беше розова, но както винаги запазвам надежда и убеждение, че през следващата ще се стигне до работещо решение, до пробив за излизане от блатото.
Ние обичаме да се капсулираме, но не можем да останем незасегнати от глобалните процеси. Сред предизвикателствата в локален и глобален план остават популизмът, технологичната промяна, климатичните проблеми, войните.
Едно от малко от нещата, които могат да се променят отвътре, е излизането от кризата на лидерство. Това си е въпрос на домашна работа", подчерта Сидеров.
По думите му, 4 години след протестите, пълни с надежди и емоции, основателно можем да очакваме разрешение на кризата.
"Промяна ще има, въпросът е в каква посока!"
Имаше достатъчно знаци, че демократите не водят добра кампания, подцениха степента на недоволството сред хората от пандемията насам. Смяната на Джо Байдън с Камала Харис беше твърде късна. Така че победата на Тръмп на президентските избори не бива да изненадва никого, смята политологът.
"Смятам, че властта има дисциплиниращ ефект дори и на най-големите радикали. Следващият президент на САЩ ще държи в ръцете си всички лостове на властта. За разлика от първия му мандат, сега ще е по-опитен. Ще има възможност за всеобхватни промени в зависимост как си представя Щатите и света.
Можем да очакваме Тръмп да бъде радикален по някои от областите, в които вижда несправедливост.
Ситуацията в Близкия Изток е сложна и по-трудна за предвиждане. Относно войната в Украйна лостовете за влияние са видими. Не знам дали Тръмп ще бъде справедлив спрямо украинците, но със сигурност това ще бъде първостепенна задача пред администрацията му", допълни Явор Сидеров.
Чуйте разговора на Лъчезар Христов.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...