Над 43% от навършилите пълнолетие българи не са се явили на задължителен профилактичен преглед през изминалата година по данни на НЗОК.
Профилактиката е оставена в ръцете на личните лекари. Сред българите тя остава на заден план за сметка на разходите, които се правят за лечение и лекарства. Здравната системата е предвидила много малка част от средствата за профилактични прегледи.
Това коментира пред БНР-Радио София икономистът Петя Георгиева (▼), от Института за пазарна икономика.
По думите на експерта, когато е здрав, човек не е толкова заинтересован да посети общопрактикуващия лекар. Ако има оплакване, той директно търси лечение, но това не е профилактика. А нейната цел е именно да се установи заболяване на ранен етап, когато лечението е по-успешно и по-евтино.
Така е не само в България. Просто системата трябва да стимулира и лекаря, и пациента за извършването на профилактични прегледи, подчерта Георгиева и изброи начини, по които това може да стане.
Със сигурност достъпът и организацията трябва да са максимално улеснени.
Хората трябва да бъдат по-добре информирани.
Марките трябва да се залагат в законите. Политиката се прави от държавата.
Работното дсекидневие на д-р Цветина Хаджийска, общопрактикуващ лекар в ДКЦ-5 (Студентската поликлиника) в София, показва, че повечето хора, записани при нея, просто не знаят, че имат право на профилактичен преглед.
Тя казва, че не е нужно да убеждава пациентите, достатъчно е да разпространи информацията, да обясни, че те имат полза от такива прегледи.
Така се облекчава и системата, допълни д-р Хаджийска (▲):
"Повечето имат интерес, но не знаят какво се включва в пакета от изследвания, питат колко пъти могат да правят профилактичен преглед. А пакетът зависи от пол, възраст, от рисковите фактори, фамилна обремененост".
До думите на личния лекар, има положителна промяна, откакто пациентите имат достъп до здравното си досие.
Днес ще преобладава слънчево време. На места в низините и котловините преди обяд все още ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност, съобщиха от НИМХ. След обяд видимостта временно ще се подобрява, облачността ще се разкъсва и намалява. В по-голямата част от страната ще бъде почти тихо, в източните райони и в близост до северните склонове на планините..
Днешните преговори между синдикатите и ръководството на Столичния автотранспорт за договаряне на новия Колективен трудов договор се провалиха. Над три часа е продължила срещата с ръководството на автотранспорта и представители на три синдиката - Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ, Съюзът на транспортните синдикати в България и Федерацията на..
В това издание политологът Любомир Стефанов и Велизар Шаламанов - експерт по национална сигурност бивш министър на отбраната, разсъждаваха по някои от темите от българската и световната реалност, които вълнуват много хора. Те обхванаха и новини от последните часове: Преговорите за управление . ГЕРБ и ДБ в спор кое да е първо – Сарафов или..
Международна младежка камара България (Junior Chamber International Bulgaria – JCI Bulgaria) обяви началото на програмата „Най-изявените млади личности на България", формата за номиниране (The Outstanding Young People of Bulgaria) е отворена за девети път. Тя ще е достъпна до полунощ на 28 февруари 2025 г. на интернет страницата toyp.jci.bg...
Истории за кино разказаха гостите в предаването “Добър вечер, София“ - режисьорът Станислав Дончев и сценаристът Теодора Стоилова-Дончева . Става дума за първата премиера на български филм за тази година. Лентата е с многообещаващото заглавие “Преди да забравя“ и ще тръгне по кината от 10 януари . Припомняме, че кино-семейството..
Зелен билет на стойност 1 лв. за пътуване в градския транспорт, както и безплатно паркиране в буферните паркинги на метрото се въвеждат за утре - четвъртък и за петък - 10 януари в София. Мерките на Столичната община са заради измереното превишение на стойността на фини прахови частици във въздуха, както и във връзка с прогнозата на Националния..
В Софийския университет "Св. Климент Охридски" започва процедура, подкрепяща развитието на проектната докторантура по програма "Образование" 2021-2027 г. Молбите за участие в програмата ще се подават през февруари. След това предстои препитване. Софийският университет (СУ) участва като бенефициент и партньор в изпълнението на шест..