Актьорът Малин Кръстев се завръща на сцената на Пловдивския драматичен театър в пиесата "2084. REX или ПОСЛЕДНИЯТ ЦАР НА СВЕТА", чийто автор е младият драматург и писател Кирил Фотин. Пиесата е иронична антиутопия, разказваща за свят, в който човечеството е постигнало всеобщо щастие.
"С разрешението на младия автор, (той е на 27 години), ние успяхме да адаптираме пиесата да стане малко по-съвременна и да е по-разпознаваема като глобално усещане за целия свят. Любопитното тук е, че трябва да изиграя един 130-годишен генерален секретар на света, който зорлем го държат жив, за да не избухне война, а той непрекъснато прави опити за самоубийство, това е смешната гледна точка. От друга страна, отново замирисва на барут, кръв се лее из цялата планета, отново страдат и умират хора. Дано пък тази пиеса да не е предвестник на нещо голямо, за тези войни, които се водят в момента из цялата планета и това се случва“, разказва Малин Кръстев.
“С много чувство за хумор, през много парадокс, се опитваме да разкажем живота на един диктатор, който арестуван от собствената си утопия, живее в една затворена клетка и всъщност, света го управляват съвсем други хора, с много чувство за хумор и много ирония бекетови персонажи се появяват. Той мечтае да премахне всички граници и планетата да се превърне в една единна държава, която да не харчи пари повече за въоръжаване, а всичко да се инвестира в здравето на човека и неговото битие – една утопия, която е пак вид диктатура", сподели актьорът.
Режисьор на пиесата е Деян Пройковски, който е един от утвърдените и търсени балкански режисьори, родом от Битоля, Македония. Завършил Националната академия за театрално и филмово изкуство (НАТФИЗ) в България, под ръководството на проф. Красимир Спасов, той описва периода си в България като ключов за усвояването на театралните тайни и език. Бивш директор на Македонския народен театър в Скопие, Пройковски поставя спектакли из целия регион – Македония, Сърбия, Черна гора, Хърватия, Турция и Русия.
Вярва, че театърът трябва да бъде храбър, смел и способен да задава въпросите, от които обществото се страхува. В работата си често използва силни метафори. За него сцената е място, където литературата се превръща в живо изкуство, а визуалната картина е толкова важна, колкото и думите.
Преводът е на Майя Праматарова, сценограф е Валентин Светозарев, композитор е Горан Трайковски. Участват още актьорите Борис Кръстев, Алексей Кожухаров, Елена Кабасакалова, Радина Думанян, Катрин Гачева, Паола Маравиля, Мариана Йотова, Троян Гогов, Ивана Крумова, Василена Кючукова, Никола́ Боев, Златко Шарков, Мария Колева, Венцислав Петров, Николай Колев, Златко Шарков, Филип Василевски.
Премиерата на "2084. REX или ПОСЛЕДНИЯТ ЦАР НА СВЕТА" е на 16 януари, следваща дата на представлението е 31 януари.
"Професията на актьора не се работи, тя се живее, важното е умно да остарееш във времето. С тази професия не остаряваш – тя хем ти дава много, но и ти взима много – от личен живот, от това, което ти се случва. Тя е призвание", категоричен е актьорът Малин Кръстев.
Чуйте цялото интервю на Лили Големинова в звуковия файл.
С адв. Елиза Николова – председател на Професионалната асоциация на медиаторите говорим за темите в Лятната школа по медиация, която се открива на 8 септември в Поморие: "Школата стартира в 2016-7, стартира с международни лектори. След пандемията решихме да сменим формата, който се хареса на хората. Без излишна скромност, мога да кажа, че Поморие е..
Милчо Талев е председател на Народно читалище "Просвета 1888" в Поморие и директор на художествената галерия там: "Каквото правим е кауза и цел. От миналата година започна Фестивал на занаятите. Децата е хубаво да видят как се зараждат те. А пленерът ни е над 20 години. Започна като живопис, после се включи и скулптура. Произведенията остават тук и..
Радиокафе гостува на община Поморие в съвместно предаване на Радио София и Радио Бургас. В Поморие все още има много туристи. Затова и с кмета Иван Алексиев г оворим за развитието на града като атрактивна туристическа дестинация: "Поморие е много хубав, интересен град. Запазва своя чар. Създаваме спокойствие, духовен град сме. Историите,..
„Отново на училище“ - кампания на Фондация „Запази Доброто“ за набиране на учебни пособия, които да подпомогнат децата лишени от родителски грижи в КСУДУ гр. Мездра и децата от ЦОП гр. Роман. Слушаме Иляна Мирчева от Фондация „Запази Доброто“: "Това са деца, на които няма кой да даде тласък в живота. Благодарение на дарителите ни сме им..
Стресът е навсякъде около нас – често ни мобилизира, но понякога и подкопава психическото и физическото ни здраве. Това е темата на поредното събитие на "Рацио" на 9.9 . Кога полезният стрес преминава в дистрес и какво можем да направим, за да не се превърне той в дългосрочна заплаха? Как ни влияе на ума, на тялото и на клетъчно ниво? Отговори от..
В новата си фентъзи поредица „Градска самодива“, авторката на хитовата трилогия „Змей закрилник“ разширява вселената на своите герои с нова вълшебна поредица с аромат на билки и пресен хляб. „Градска самодива“ на Симона Панова, е книга първа от изпълнена с магия и легенди история, която се развива само месеци след „Змей омайник“ и ни запознава с нови..
По повод Съединението на България само на 6 и 7 септември (събота и неделя), Националният военно-исторически музей ще представи оригиналните знамена, свързали съдбата си с онзи знаменателен миг преди 140 години – Славея Сурчева от НВИМ: "Рядко знамената се представят пред публика, но по повод голямата годишнина могат да се видят осем оригинални..