От ноември 2024 г., когато са правени първите тестове на софтуера, с който се регистрират влизащите в центъра на София замърсяващи автомобили, досега броят нарушители, влизащи в Нискоемисионната зона, е спаднал почти 10 пъти, съобщи пред БНР-Радио София Надежда Бобчева, зам.-кмет на София в направление "Зелена система, екология и земеползване".
"Хубавото е, че повечето предупредени, не повтарят", отбеляза Бобчева.
Тя напомни, че от 1.12. 2025 рингът на Нискоемисионната зона в София ще се разшири.
"Идеята е гражданите да променят някои навици, да търсят по екологични алтернативи за придвижване."
Зам.-кметът подчерта, че това е само поредна мярка. Но за постигане на търсения ефект – по-добро качество на въздуха, трябва комплексен подход.
Столичната община разчита само на официалните измервателни станции на МОСВ, които в София са само 5. И гражданите, и специалистите осъзнават, че този брой не е достатъчен за големия град.
През 2024 г. е направена ревизия на общинските станции, но се е оказало, че те не са достатъчно надеждни. Някои жители доброволно си поставят сензори за въздуха, но по думите на Бобчева, за да се реагира на данните, станцията трябва да отговоря на 3 условия: да измерва вярно нивото на ФПЧ (фини прахови частици), да е под контрола на общината и решението (мрежата) да не е твърде скъпо за софиянци.
По време на ремонта на Орлов мост станцията там беше спряна. Тя даваше актуална информация за ключова част от града, но е собственост на МОСВ. Ако от ведомството решат да я върнат, от Общината обещават съдействие.
Бобчева допълни, че принципно решението за какво ще отидат парите, събрани от глоби, се взема от Столичната община, така че съществува възможност средствата да бъдат разходвани за нови уреди и сензори за качеството на въздуха в София.
Чуйте разговора на Константин Лавсов.
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..
Боян Бочев от Лаго Фест в Самоков ни представя събитието с ударение на последната буква: "Тембърът на гласа ми подсказва, че настроението е чудесно. Страхотни музиканти на сцената, познаваме някои от тях в "Мюзиколоджи лайв". (подробности, както и за произхода на името - в звуковия файл) Има от бебета до над 70-годишни, хората си чакат фестивала в..
"Добър вечер, София" казаха Яна и Роман директно от Green gallery - едно ново пространство за екзотични растения и флорално изкуство, където цветята присъстват във всякакви видове и форми. "Имаме фотография, има графика, живопис, акварел - в общи линии, без ограничения в някакъв конкретен стил, дори авторите влизат в нетипични роли, като..