В сряда, 15 януари, президентът Румен Радев връчи мандат на Росен Желязков, който беше посочен от ГЕРБ-СДС за министър-председател. Връчването на мандата стана почти два месеца и половина, след като се проведоха предсрочните парламентарни избори на 27 октомври 2024 г.
Предложени бяха трима вицепремиери и 19 министри. На следващият ден бяха гласувани и приети. Така вече България има действащо правителство с министър председател Росен Желязков и вицепремиери Томислав Дончев, Атанас Зафиров и Гроздан Караджов.
И "преди да има разпределяне на баницата" тази седмица, коментарите за преговорите за правителство с премиер Росен Желязков предшестваха и заседанието на Правната парламентарна комисия, на която на второ четене бяха приети промени в Закона за съдебната власт, с които се прекратява процедурата за избор на Борислав Сарафов за главен прокурор.
Заради гласувания "въздържал се " и "против" обаче, ключови промени, свързани с процедурата за избор на т.нар. трима големи в съдебната система, бяха отхвърлени и оставиха на практика Сарафов като временно изпълняващ функциите на главен прокурор за следващите 6 месеца.
В крайна сметка на 16 януари стана ясно, че няма да има изслушване и избор на нов главен прокурор.
А към настоящия момент извън законов мандат работят главният прокурор; председателят на Върховния административен съд; Висшият съдебен съвет и Инспекторатът към Висшия съдебен съвет.
Паралелно с това до напрежение се стигна и в Столичния общински съвет. Този път темата на раздора – необходим ли е нощен градски транспорт на столичани.
Общинските съветници Ваня Григорова и Карлос Контрера внесоха предложение за спиране на две от четирите нощни линии, заради липса на кадри и недостатъчна използваемост на линиите през седмичните дни. Така в четвъртък на заседанието на Столичния общински съвет стана ясно, че нощните автобуси N3 и N4, ще бъдат закрити, а останалите две, ще се движат само в петък и събота, като за тях ще бъдат отпуснати общо 4 машини. Решението беше взето с 30 гласа "за" и 24 "против", без въздържали се. Така на жителите от кварталите Овча купел, Левски, Гоце Делчев и Дружба ще им се наложи да мислят алтернативи за прибиране по време на малките часове.
През седмицата се случи и катастрофа на два товарни влака в късния следобед на 15 януари. Две композиции се сблъскаха на прелеза на с. Локорско, между Кремиковци и Световрачене, където двама души загинаха а шестима бяха ранени.
Трагедията отвори отново разговора за състоянието на българските железници и къде точно се крие грешката довела до трагичния инцидент. А това доведе до оставките на генералния директор на Национална компания "Железопътна инфраструктура“ Стоян Стоянов и управителя на "БДЖ-Товарни превози“ ЕАД Християн Кръстев, а служебният министър-председател Димитър Главчев освободи Бисер Минчев от длъжността заместник-министър на транспорта и съобщенията.
Акцентите от седмицата се допълват и от две добри дела.
С грижа за хората, които са останали без дом, както и за тези, които сами са избрали да живеят без постоянен покрив над главата си, "Каритас" София раздаде на 30 бездомни хора специална екипировка за преживяване на открито в студените месеци.
Това се случи днес от 13:30 часа на ул. “Монтевидео“ 15, където ежедневно се раздава храна на бездомни. По думите на Цветомир Думанов от Каритас България, идеята за нетрадиционната инициатива, в подкрепа за бездомните хора, произтича от предложение на холандска фондация, която изработва специалната екипировка.
Друга инициатива, за която си струва да се говори и то по-често е кампанията „ Подай ръка, създадена от Мартин Мартинов през 2017 г. по негова инициатива. Една кампания, която остава, защото макар голяма част от хората да обръщат внимание на нуждаещите се най-често по време на Коледа, то Мартин е отворен към хората целогодишно.
В собственото си заведение започва и вече за поредна година той не се отказва, въпреки че в повечето случаи на него му коства 60% лични средства и 40% от дарения - понякога са 50% на 50%.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: БГНЕС, БТА, Радио София, Каритас
На 1 и 2 март в единствения град-музей в България - гр. Копривщица, ще се проведе мини фестивалът “Зимна приказка в Копривщица” . “Фестивалът трябваше да се проведе през декември, около Коледните празници, но поради забавяне на финансирането му, се отлага за началото на март”, разказва Стоян Павлов - председател на Народно читалище “Хаджи Ненчо..
Има сигнали за нов световен ред и пренареждане след провелата се конференция по сигурността в Мюнхен и изказванията на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс, който в речта си показа ясно, че Америка на Тръмп се отвръща от Европа. Темата коментира пред Радио София Пламен Димитров от Българското геополитическо дружество. "Ако преди 20 януари,..
Между глобалните процеси и местните действия градът остава мястото на нашето ежедневие, грижи, тревожност и удовлетворение, лични планове и начин на живот. Градът е средата, в която се оглежда обществото такова, каквото е, заедно със своите заблуди, избори и действия. Това ще са темите на три публични дискусии за настоящето, миналото и бъдещето...
Размяната на нападки между американския президент Доналд Тръмп и украинския президент Володимир Зеленски породиха опасения за коренна промяна на курса на Щатите спрямо Русия. В острата реторика някои видяха старт на най-голямото геополитическо преразпределение след края на Втората световна война. Обвиненията в диктатура спрямо Зеленски и..
"Есента на ловеца“ е нов съвременен български филм, който тръгва по кината от този уикенд. Филмът е на белгийския режисьор Андре Шандел, чиято съпруга Вера Шандел познаваме от формацията "Сантиментъл суингър“ и множество музикални джаз проекти. Тя е и продуцент на филма. Филмът третира важни въпроси, касаещи човешките..
Разговор за технологиите и за тяхното значение в живота ни, на нас и на обществото, за промените, които настъпват с дигитализирането, за виртуалната реалност, за изкуствения интелект и за тяхното влияние върху културата, изкуството и зрелищата. Това в резюме е съдържанието на книгата "Когато ти се обади хладилникът" с автори Момчил Алексиев и..
Над 400 тона отпадъци от прорасла растителност бяха разчистени от общо над 1200 дка площ в “Централни софийски гробища”, гробищен парк „Малашевци“ и гробищен парк “Бакърена фабрика”. С това приключи основното почистване на трите големи гробищни парка в столицата, наредено през миналата година от кмета на София Васил Терзиев, съобщават от Столичната..