Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България включена в световна класация сред 52 дестинации които да се посетят през 2025 година

Експертът Ивелина Кючукова пред БНР-Радио София

Снимка: bgtourism.bg

За културния туризъм и неговото развитие в България е разговорът с Ивелина Кючукова, директор на ОКИ “Красно село“
Поводът е, че в класация на „Ню Йорк Таймс“ бе включена страната ни, като една от забележителните дестинации, които да се посетят през 2025 година.

"Това е една много престижна класация, селекция на туристически дестинации. Много хора са абонирани за това списание, включително и онлайн, не само в Щатите, но и по света. Аз също съм го получавала и чела", казва тя.

"Прави впечатление, че една голяма част от посочените дестинации са или градове, които са свързани с някакъв определен жанр в изкуството – литература, кухня или джаз, но има природни резервати, има плажове и много малко са представени цялостно държави, страни като Никарагуа и България“, посочи тя и допълни, че има известна нотка разочарование в това, че информацията, подадена за страната ни, е от времето на "Балкантурист“ и посещаваните градове тогава от чуждестранните туристи – София, Рилски манастир, Пловдив и Велико Търново.

"Няма лошо, аз дори не знам, кой е подал тази информация, но това показва нещо много притеснително, за което ние, експертите - говорим от много години, че България няма лице“, изтъкна Кючукова.

Според нея има основно противоречие, свързано с определена екзотика, преживявания и определена идентичност – това, което не можеш да видиш на друго място.

"И тук, пак по стар балкантуристки обичай, основните ни референции са как се повишават туристическите нощувки. Тук ще използвам една поговорка, че от сън спомен няма и никой платежоспособен турист не отива някъде само, за да спи в еди-кой си хотел. Има и такъв вид туризъм, но ние не можем да ги учудим с нашите хотели, както се разбира, не можем да ги привлечем и с нашите плажове, които отдавна не са толкова екзотични“, коментира тя.

“Можем да отбележим българската идентичност в това, с което можем да сме интересни за света – дали това би било опера, кукери, природни богатства – нещо, което наистина, никъде хората не могат да видят", отбеляза още Ивелина Кючукова.

Има много работа по това, каза още експертът и допълни:

“Разчитам много на новия министър на туризма, който се е занимавал с култура и е способен да предизвика подобен тип анализ и да започна да се популяризира една история за България, много по-атрактивна и привлекателна за платежоспособни туристи.“

Изключително остарял е начинът, по който музеите подреждат своите експозиции. Част от тях не предлагат и каталози за сувенирите, тема изключително много дискутирана в последните двайсет години. Има няколко конференции на ЮНЕСКО, в които се говори за културния туризъм, прилежащата икономика и свързани занаяти, а в България има все повече места, в които хората намират някаква автентична ниша, която разработват и има голям успех, но според мен това трябва да е обект на една национална политика“, поясни още Ивелина Кючукова.

Публични лекции, свързани с българската история и цивилизация, организира ОКИ „Красно село“ – с поглед върху историческите източници и археологията, а към самите лектори могат да се задават и въпроси за по-широка дискусия. На 22 януари ще предстои поредната лекция от 18.00 часа.

Още интересни аспекти от разговора, чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Читалището в район "Връбница" в очакване на сериозни ремонти

На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..

публикувано на 23.07.25 в 17:37

Инициатива се бори с премахването на достъпа до стари видеоигри

Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила.    Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..

публикувано на 23.07.25 в 16:41

33 звездни истории в книгата "Заведи ме в теб"

Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..

публикувано на 23.07.25 в 16:21
Доц. Иво Инджов

Доц. Иво Инджов: Протестите събуждат енергията да се противодейства на злоупотребите във властта

  Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..

публикувано на 23.07.25 в 15:42

Изменение на ПУП може да помогне за довършването на бул. “Т. Каблешков”

Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..

публикувано на 23.07.25 в 14:25

Нови масивни каменни структури откриха археолози на Кокалянски Урвич

Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век.  Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина  Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..

публикувано на 23.07.25 в 12:39

RockSchool отново е в софийски паркове

Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб.  RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София.  И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..

публикувано на 23.07.25 в 12:25