Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Многоликият Николай Райнов

На 25 януари Валдорфското училище отбелязва 136 години от рождението на своя патрон Николай Райнов

6
Николай Тодоров, учител по Български език и Литература във Валдорфското училище
Снимка: Христина Иванова

На 25 януари Валдорфското училище отбелязва 136 години от рождението на своя патрон Николай Райнов.

Тази година събитието е посветено на просветителската и издателската дейност на Николай Райнов и приносът му към полиграфията. 
Николай Райнов е многопластова личност, която никога не се захваща само с една дейност. За много българи той е по-познат като писател, други пък го познават повече като художник.

“Той е и критик, и философ, и теософ, мистик, краевед, художник. Той е една Вселена за мен, защото дори и честването сега във Валдорфското училище е само една от посоките на неговото творчество - графичната му страна, защото освен със живопис, той работи с гвашове, лакови бои върху станиолена основа, която няма аналог в българското изкуство. Той сам измисля тази техника, опитвайки се да разработи по химичен начин лаковите бои, с които работи”, казва изкуствоведът Станислава Николова.Снимка: Валдорфско училище
Според нея, Николай Райнов е първият български художник, който е и писател, и художник, и сам илюстрира своите книги през 1912 г., когато излизат “Богомилски легенди”. 
Той е автор и на много интересен труд “Орнамент и букви в славянските ръкописи” в Народната библиотека в Пловдив, където събира и изследва стари ръкописи, за да ги издаде в този изследователски труд през 1929 г.
Освен това той се е занимавал и с преводаческа работа и е първият преводач, след Пенчо Славейков, на една от най-известните книги на Ницше “Тъй рече Заратустра”.  
Снимка: Валдорфско училище
За това колко много е държал на българския език се съди не само по книгите и преводите, които прави. “Той е държал много на езика - прост, стегнат, едновременно с това богат език, без особени диалектизми и архаизми, без да е претенциозен и в същото време си позволява словотворчество, което сме позабравили в днешни дни”, казва Николай Тодоров, който е учител по Български език и Литература във Валдорфското училище.Снимка: Валдорфско училище
По думите му, обаче все още няма хубава пълна биография на Николай Райнов. Или се говори хвалебствено и се залита натам, или се опитва някой, да извади "по-жълти и черни страници". Много трудно, особено за личности с толкова многостранна култура.

Самият Николай Райнов е бил почти аскетичен в бита си. Това е характерна черта, която той наследява и по-късно предава на сина си Богомир Райнов, който също показва по-скоро строгост, тежест и съсредоточеност като семейна черта. Николай Райнов има връзка и с развитието на педагогиката.Снимка: Валдорфско училище
“Епохата, в която му е отредено да живее, е свързана с едни ненаситни търсения на човешкия дух (краят на XIX век е наречен “криза на духа” и тогава избуяват всякакви учения). Това търсене на истината, много често се изтъква от биографите на Николай Райнов и покрай тях той попада на Ницше и взаимства донякъде стила на “Тъй рече Заратустра”, който е много грабващ и завладяващ, но и текст в стилистиката на проповедта. Освен това той се занимава и с трудовете на Рудолф Щайнер, който е основоположникът на Валдорфската педагогика.

Чуйте целия разговор на Лили Големинова в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Софиянци участват в почистване на споделените публични пространства

Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в  Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..

обновено на 04.04.25 в 19:26

"Форум", 04.04.25: Жертви по пътищата, рейтинг на партиите, часът по религия

В края на работната седмица, на 4 април във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), коментираха по следните теми: Пътищата в България , култура на шофиране и спазване на правилата и санкциите. Човешки жертви..

публикувано на 04.04.25 в 18:35

Как да наваксаме изоставането в превенцията и защитата на деца от насилие, според НМД

Държавните институции и законодателството ни изостават драстично от съвременните форми на превенция и защита на децата. Гражданската нетърпимост към насилието над деца се увеличава. Това се посочва в Отворено писмо на Национална мрежа за децата (НМД) до държавните институции и медиите във връзка със случаите на насилие над деца в..

публикувано на 04.04.25 в 17:34
Йордан Господинов и Боян Бочев

Над 850 състезатели по таекуондо идват на международния турнир "Turbo Trophy"

На 12 април ще се проведе Петото издание на Международния турнир "Turbo Trophy" , организиран от Българската федерация по таекуондо и Таекуондо Клуб Турбо . "Предишните издания на състезанието превърнаха “Turbo Trophy" в празник на спорта и успяха да зарадват стотици състезатели и хиляди привърженици на Олимпийското таекуондо в България и на..

публикувано на 04.04.25 в 17:25
Любомир Стефанов

Любомир Стефанов: След влизане в еврозоната политиците ще се чудят за дневния си ред

Проблемът на българските партии, особено на тези в опозиция, е, че не знаят какво ще правят на 2 януари 2026 г . Това ги кара да правят резки движения, които говорят за тяхна безпомощност на въображението. Това коментира пред БНР-Радио София политологът д-р Любомир Стефанов . И още: " Партиите свикнаха да се явяват често на избори и..

публикувано на 04.04.25 в 16:40
Студентите от ФМЖК - млади и щастливи по своему

Щастието не е в богатството, а в грижата и споделянето

Темата за щастието вълнува всички хора - независимо от възрастта или къде се намират по света. То е нещо субективно, но има и обективни критерии, по които може да бъде измерено или обсъдено.  Кога се чувстваме истински щастливи, какво влияе на усещането ни за удовлетворение, зависи ли щастието ни от това, което имаме, или от начина, по който..

публикувано на 04.04.25 в 16:00
Списъкът със страни и мита на Тръмп предизвика бурни коментари и отговори

Републиканци са притеснени от ефекта на митата върху вота за конгрес догодина

Американските пазари отбелязаха загуби след като президентът Доналд Тръмп тази седмица обяви нови размери на митата , които разтревожиха бизнеси по целия свят. Тарифите представени в сряда включват общи мита от 10% и допълнителни за някои страни. Притеснения имаше и от съпартийци на Тръмп, които се присъединиха към демократи в опит да наложат..

публикувано на 04.04.25 в 15:05