Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Многоликият Николай Райнов

На 25 януари Валдорфското училище отбелязва 136 години от рождението на своя патрон Николай Райнов

6
Николай Тодоров, учител по Български език и Литература във Валдорфското училище
Снимка: Христина Иванова

На 25 януари Валдорфското училище отбелязва 136 години от рождението на своя патрон Николай Райнов.

Тази година събитието е посветено на просветителската и издателската дейност на Николай Райнов и приносът му към полиграфията. 
Николай Райнов е многопластова личност, която никога не се захваща само с една дейност. За много българи той е по-познат като писател, други пък го познават повече като художник.

“Той е и критик, и философ, и теософ, мистик, краевед, художник. Той е една Вселена за мен, защото дори и честването сега във Валдорфското училище е само една от посоките на неговото творчество - графичната му страна, защото освен със живопис, той работи с гвашове, лакови бои върху станиолена основа, която няма аналог в българското изкуство. Той сам измисля тази техника, опитвайки се да разработи по химичен начин лаковите бои, с които работи”, казва изкуствоведът Станислава Николова.Снимка: Валдорфско училище
Според нея, Николай Райнов е първият български художник, който е и писател, и художник, и сам илюстрира своите книги през 1912 г., когато излизат “Богомилски легенди”. 
Той е автор и на много интересен труд “Орнамент и букви в славянските ръкописи” в Народната библиотека в Пловдив, където събира и изследва стари ръкописи, за да ги издаде в този изследователски труд през 1929 г.
Освен това той се е занимавал и с преводаческа работа и е първият преводач, след Пенчо Славейков, на една от най-известните книги на Ницше “Тъй рече Заратустра”.  
Снимка: Валдорфско училище
За това колко много е държал на българския език се съди не само по книгите и преводите, които прави. “Той е държал много на езика - прост, стегнат, едновременно с това богат език, без особени диалектизми и архаизми, без да е претенциозен и в същото време си позволява словотворчество, което сме позабравили в днешни дни”, казва Николай Тодоров, който е учител по Български език и Литература във Валдорфското училище.Снимка: Валдорфско училище
По думите му, обаче все още няма хубава пълна биография на Николай Райнов. Или се говори хвалебствено и се залита натам, или се опитва някой, да извади "по-жълти и черни страници". Много трудно, особено за личности с толкова многостранна култура.

Самият Николай Райнов е бил почти аскетичен в бита си. Това е характерна черта, която той наследява и по-късно предава на сина си Богомир Райнов, който също показва по-скоро строгост, тежест и съсредоточеност като семейна черта. Николай Райнов има връзка и с развитието на педагогиката.Снимка: Валдорфско училище
“Епохата, в която му е отредено да живее, е свързана с едни ненаситни търсения на човешкия дух (краят на XIX век е наречен “криза на духа” и тогава избуяват всякакви учения). Това търсене на истината, много често се изтъква от биографите на Николай Райнов и покрай тях той попада на Ницше и взаимства донякъде стила на “Тъй рече Заратустра”, който е много грабващ и завладяващ, но и текст в стилистиката на проповедта. Освен това той се занимава и с трудовете на Рудолф Щайнер, който е основоположникът на Валдорфската педагогика.

Чуйте целия разговор на Лили Големинова в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15