Блиц от изпълнителни заповеди беляза началото на втория мандат на Доналд Тръмп. Серията от действия цели желание за тотална промяна на курса в страната и то бърза промяна. В същото време коментатори от ляво започнаха да припомнят предупреждението на Джо Байдън в края на мандата за опасността от олигархия. И това е логично след като видяхме промяната в йерархията във Вашингтон с някои от най-богатите хора в света смени в Капитолия заели места, които обикновено са отредени за избрани от народа законодатели.
След изборите през ноември стана ясно, че републиканците спечелиха както Белия Дом, така и Конгреса. Отделно и мнозинството във Върховния съд е консервативно. При такъв пейзаж Тръмп би могъл да действа и по традиционния начин - с предлагане на закон, който да бъде приет и да циментира неговите политики, но той избра краткия маршрут, който обаче крие опасности. Породилата най-голям шок изпълнителна заповед за отнемане правото на гражданство на дете, родено в Съединените Щати с родители, които са недокументирани имигранти.
Ответната реакция на мярката за правото на гражданство при раждане последва веднага с аргумента, че това противоречи на 14-тата поправка, която гласи, че всеки роден в Щатите е американски гражданин. Има и решение на Върховния съд по дело с въпроса дали дете родено в Щатите с родители китайци, на които е забранено да имат гражданство, има американско гражданство. Въпросът по това дело е решен през 1898 г. е с отговор “да”. Логично последваха дела от коалиция от щати, които бяха мотивирани, че тази изпълнителна заповед противоречи на Конституцията. Резултатът- федерален съдия взе решение с действие в цялата страна, което възпира заповедта за период от две седмици. Заповедта бе наречена “крещящо неконституционна.” От лагера на Тръмп казват, че администрацията има право да забранява даване на гражданство, защото нелегалните имигранти не са под юрисдикцията на САЩ.
В Щатите се смята, че на година се раждат около 153 хиляди деца от родители, които са недокументирани. Един от мотивите на завелите иска е, че някои от индивидите с отнето гражданство биха могли да останат без каквото и да гражданство и като цяло попадналите под ударите на изпълнителната заповед биха изпаднали в постоянна позиция на нестабилност като да се стигне до създаването на нова подкласа в Америка. Завелите делото щати казват също, че може да се стигне до ситуация, в която грижите за такива деца да изискват повече средства. От администрацията на Тръмп отговориха, че изпълнителната заповед не изисква от местните власти да плащат за социални грижи на такива деца. Отделно аргументът на администрацията е, че както стоят нещата в момента се позволява нелегална имиграция. Надеждата им ако се стигне до Върховния съд, който е с консервативно мнозинство да се реши в тяхна полза.
Междувременно виждаме информация за рейдове от властите като в Нюарк Ню Джърси кметът там казва, че агенти без да представят заповед са задържали множество хора, сред които американски граждани и ветеран от американската армия.
Тръмп оправда или намали присъдите на участвали в нападението на Капитолия на 2021-ва. Имаше очакване това да се случи, но не всички помилвания бяха приети позитивно, включително и от негови съпартийци. В същото време започна и ново разследване в конгреса на това, което се е случило на 6-ти януари.
Темата за 6ти януари се върна отново, но с тези помилвания Тръмп припомня на хората действията от този ден, запечатани ясно на клипове и това може да доведе до повече критика към него. От друга страна се появиха коментари, че се изпраща сигнал към по-екстремни съмишленици на Тръмп за оправдана саморазправа, при която да се използва насилие. Някои от ключовите освободени фигури вече започнаха да говорят за търсене на възмездие, което е притеснително. Експерти, които изучават екстремизма са притеснени от посланието, което помилванията изпращат към въоръжени групи с крайни антиправителствени нагласи.
Републиканци в Камарата на представителите обявиха нова подкомисия за разследване на 6-ти януари. Подобно разследване имаше и преди, когато демократите контролираха Камарата на представителите, но сега републиканците казват, че целят да разкрият цялата истина. Не е точно ясно какво имат предвид, но преди съмишленици на Тръмп прокарваха недоказани твърдения, че хора от ФБР са подстрекали нападенията, както и представители на крайно леви фракции. Другата цел би могла да се подкопае доверието е някои от членовете на комисиите в предишния конгрес. Самият Тръмп каза, че демократите са “унищожили” доказателства за този ден и допълни, че тогава като президент е наредил на 10 хиляди униформени да са Капитолия. Виждаме и процес по пренаписване на историята тук.
Тръмп премахна протекциите на федерално ниво, но подобно действие може да окаже влияние и на частния сектор. В заповедта са намеква, че частните компании биха могли да бъдат съдени, но няма подробности. При всички положения очаква се засилване на аргументите за забрана за вземане предвид на расата при наемане, особено след решение на Върховния съд през 2023-та, с което се забрани при приемане на студенти да се взема предвид расата им.
Тръмп отмени изпълнителна заповед на Линдън Джонсън от 1965-а. Отмяната й предизвика моментална критика с аргумента, че действието на Тръмп премахва протекции срещу дискриминация за милиони американци и че е удар по гражданските права. Какъв е мотивът на Тръмп за отмяната й? Че подобни протекции за “дискриминационни” и че намалява тежестта на личните постижения. От друга страна някои големи бизнеси също критикуваха тази протекция с мотива, че ги лишава от наемането на кандидати с идеални качества. Бизнеси и консервативни коментатори критикуваха съществуващи подобни протекциите като казваха, че те са създавали натиск за наемане на “квоти,” но всъщност законово не е разрешено наличието на квоти.
Познат рефрен от Тръмп по отношение на НАТО. Този път той каза, Щатите пазят НАТО, докато НАТО не пази Щатите. Освен това той поиска пет процента от БВП на страните членки да е за отбрана, което е голям скок от сегашната цел от два процента. Очакван сантимент към НАТО от Тръмп.
А що се отнася до Украйна Тръмп иска да види край на войната и даже заплаши руския президент Владимир Путин с нови санкции, но има и готовност за диалог. Въпросът от една страна е какво предлага Тръмп - дали предложението в името на края на войната Украйна да отстъпи от територия ще се приеме от украинския президент Володимир Зеленски? От друга западния свят, включително Щатите не искат да изглежда така сякаш да налагат мнение на Украйна. Но при всички случаи продължаващата война не изглежда скоро да приключи и също няма страна, която може да обяви, че е победител. Нещата са зациклени и има интерес към приключване. Предстои да видим дали бизнесменските умения Тръмп ще се окажат подходящи за случая.
Повече подробности може да чуете в звуковия файл.Район “Панчарево“ е единственото населено място в България спечелило проект за енергийна ефективност на уличното осветление към Националния доверителен екофонд. Той включва селата Бистрица, Лозен и Панчарево. Проектът е на стойност над 1 900 000 лв., като НДЕФ ще осигури 25% от общата стойност на проекта, което значително ускорява..
Днес на много места ще продължи да вали сняг или дъжд и сняг, но от запад валежите ще започнат да отслабват и спират, а облачността да се разкъсва и намалява. До вечерта облачността ще намалее над по-голямата част от страната, съобщиха от НИМХ. Вятърът ще бъде слаб до умерен от северозапад, в Източна България от север. Максималните температури ще бъдат..
Резултатите от кампанията на сдружение „Безопасни детски прлощадки“: Преди няколко месеца, както обявихме и в ефира на Радио София, сдружение „Безопасни детски площадки“ стартира кампанията „Осинови спортна площадка“. Сега разбираме, че победителите са повече от първоначално обявените награди. Как се стигна дотук и голям ли беше интереса –..
Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...
Весела Кунчева за предстоящето на 13 април в НДК представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе..
Момчил Николов , автор на и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му "Чекмо"..
Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..