Зачестилите опити за популяризиране на т. нар "шопска нация" и “шопски език“ в районите, в които традиционно живеят българи, както и Откритото писмо до президента Александър Вучич и чуждестранните посолства в Белград, от страна на 8 български културно-просветни сдружения от Западните покрайнини, мотивираха учени от Института за български език и Института за исторически изследвания да изложат своите становища.
Проф. Георги Николов от Македонския научен институт посочи, че стремежът да се измислят нови нации не е от вчера:
"Измислиците и манипулациите, които наблюдаваме, са на треторазрядни учени и съвсем не отразяват официалните позиции на институциите и по-специално научните институции като Сръбската академия на науките. Центровете на тези измислици са два в последните сто години - в Москва и в Белград."
Проф. Ана Кочева уточни, че не са смятали да отговарят на всички псевдонаучни твърдения, ако не са били стимулирани от сънародниците в Западните покрайнини. Според нея всички тези спекулации много охотно се приемат от медии там и предупреди че това може да бъде много опасно: "В момента шопският език се определя като нито български, нито сръбски, разбирайте хермафродит. Но тази практика за сътворение на нови езици, пък не дай Боже и нации, на Балканите, която ни е много добре позната".
Шопите имат свои етнографски белези, но отделянето на този жители не е ясно диференцирано дори етнографски, а още по-малко езиково, изтъкна проф. Лучия Антонова-Василева, директор на Института за български език. В северозападните български говори се съдържат много особености, които са общи и за българския, и за сръбския. Но те трябва да ни обединяват, а не да ни карат да се борим за остатъците от нашето наследство.
Доц. Ангел Джонев припомни, че през втората половина на 19-и век се появят тенденции шопите да се представят като нещо различно от българите, но са по-близко до сърбите.
В обобщение, учените от БАН настояват за по-ясна позиция от българска страна и предприемане на дипломатически стъпки към Сърбия в ограничаване на зачестилите опити за налагане на т.нар. “шопска нация” и “шопски език”.
Чуйте репортажа в звуковия файл.
Гости тази седмица в предаването "Форум" са Гергана Костадинова – пиар, директор на агенция "Right Direction” и Димитър Кръчмаров – продуцент, сценарист, част от екипа на спортната страница „Топка е“, които заедно с водещия Лъчезар Христов обсъдиха следните теми: Обществени нагласи около стоте дни на кабинета; Гласуват ли българите и има ли за..
В предаването “Добър вечер, София“ гостува певицата и вокален педагог Венелина Бонева, с която разговаряхме за следването и в Музикалната академия, за настоящите и бъдещи соло и групови музикални проекти. В момента тя е част от групата “The Blues Bakers” . “Освен с талант, всичко е свързано и с работа. От близо три години преподавам на..
Благотворителен турнир “Футбол за невидимите деца” набира средства за спортно-социалната програма на фондация „Конкордия - България“. Турнирът ще се проведе тази година за четвърти път. “Това е нашият благотворителен турнир за отбори от различни компании, които се състезават един срещу друг в името на каузата да подкрепят нашата спортна програма...
Тази година Световният ден за борба с астмата ще бъде отбелязан на 6-и май. По този повод водещи специалисти у нас насочват вниманието към грижата за пациентите с тежка астма - прогресиращо, хронично заболяване, което може да бъде животозастрашаващо. Тежестта на заболяването е значителна както за пациентите, чието качество на живот е нарушено, така..
След няколко научно-популярни книги Ирена Григорова написа и издаде роман. Определят "Последното предсказание" като българско фентъзи, но ако се съди по отзивите – или жанрът е много харесван, или книгата е написана увлекателно. Ирена Григорова е журналистка и работи в БНТ, но толкова обича книгите – а очевидно не само като..
Управляващите задължават пет ведомства да напишат пътна карта за нов пенсионен модел, което трябва да доведе до оздравяване и предвидимост в пенсионната система. “Надявам се, че това няма да е мащабна реформа на пенсионната система, а ще бъде усъвършенстване на пенсионната система, така че да отговаря на съвременните предизвикателства. През 2024..
Пред опасността да не се състои, извънредното заседание на Столичния общински съвет за промяна в състава на Съвета на директорите на “Метрополитен“ и обявяване на публичен подбор за избор на нови членове, все пак се проведе днес. След продължили няколко часови дискусии, общинските съветници в крайна сметка не приеха доклада за това и така потвърдиха..