Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сливница е втора Шипка

9
Сливница
Снимка: Огнян Панов

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия:

"Идеята дойде неочаквано, бях 2 клас, видях вестник с училищни новини и ми се прииска и ние да си имаме. До вратата на педагогическия съветник видях телевизор и им изложих идеята си за телевизия, вече бях забравил за вестника. Не стана веднага, бях вече в 6 клас, когато се срещнах с г-жа Шуманова, която ми каза, че и в тяхната гимназия има такава идея. За мен сега това е извънкласна дейност." (Алекс)

"При разговор с психолога в училището на Алекс си спомних за такава идея, а и вече бях и минала през медия. Тогава ни гостуваха от читалище "Тротоара", където ни поканиха да ползваме студиото им. А Алекс се развива отлично и като режисьор. Получихме покана от ФЖМК за медийния им фестивал. Разрастваме и партньорство с училището в с.Бистрица. Готвим съвместно предаване "Гласът на училището". И младежите развиват уменията си за работа в екип." (Мл.Шуманова)

(Подробности за първите и новите им репортажи - в звуковия файл)

Историкът Маргарита Божкова, автор на книгата „Българите от Западните покрайнини“ и Стоилка Арсова от рода на дядо Пуне, който е дарил имота и сградата на старото училище, част от инициативния комитет за създаване на музей в Сливница, са следващите ни гости:

"Ние сме в "бойна готовност" за отбелязване на 140-годишнината на Сръбско-българската война. Сериозно се работи по откриване на музей в града, надяваме се до края на годината да отвори врати. Ще има три зали - античност и средновековие, войните и етнографска зала.

Децата познават историята на града, не всички - в дълбочина. В музея младите могат да попълват знанията си." (М.Божкова)

"Сливница е втора Шипка - ако на Шипка са ни помогнали, тук сами сме си извоювали Съединението. Има много история в мястото на музея - училището, дарено от прадядо ми. Събираме истории, за да ги разказваме." (С.Арсова)

Фотографът Огнян Панов се присъединява към разговора ни за Сливница:

"Имам шанс да правя позитивна медия - вестникът на Сливница. Времето, когато съм тук, е време на големи градежи. По щастлива случайност съм тук, това прилича на Златен век за този град, построеното тук е изненадващо красиво и полезно - най-пъстрата улица, проектът за нова ЖП гара - като футуристичен, градът ще стане на 15 минути от София.

Готвим нова рубрика - "Колко просто е да бъдеш добър" със скромни истории. Положителните неща ще бъдат показвани ежемесечно и в сайта. Като гледам плановете, изпълнението им и рефлексията у хората, не се учудвам, че те правят всичко възможно да не го напускат. Привързаността им е огромна.

Колкото и да разказваш за когото и да е, остава една неудовлетвореност. В книгата ми за Стефан Мавродиев, работена 2 години има какво да се разкаже - половин век на сцената. Живее и работи на макс. Няма как това да не прозира в редовете ми. Отзивчивост, доброта и отношение към младите в театъра."

Още за новите предизвикателства пред Огнян Панов - в звуковия файл.

Венцислав Димитров е изпълнителен директор на местна инициативна група за реализацията на общински и частни проекти:

"Ние сме сдружение с нестопанска цел, създадено е в 2009 като партньорство между Сливница и Драгоман, генерирахме средства над 3 милиона, в сегашния програмен период са над 4 милиона. Приоритетите доразвиват общинските - място, подходящо за бизнес и качествено място за живот. Търсим балансирано развитие между общинските мерки и частния бизнес.

Цените на имотите тук многократно скочиха, имаме още потенциал за развитие. Предстои газифициране, доизграждане на АМ "Европа" и новата жп линия с връзка с новата метростанция между МС Сливница и МС Обеля."

Конкретните проекти, вкл. и тези с Брезник и новият програмен период - в звуковия файл.

Преди да дадем думата на кмета, ето Стефка Петрушинова от Инспектората на гр.Сливница:

"Градът се почиства ежедневно. Изхвърля се всякакъв вид отпадък до контейнери, правят се нерегламентирани сметища. Глобите са от 50 до 100 лв."

Последен гост ни е г-н Васко Стоилков, кмет на общината: 

"60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В началото на прехода западахме, но тръгнахме в обратна посока, превърнахме поделението в икономическа зона, животът е кръговрат. Отричаме направеното, не сме научени да надграждаме и основна цел ми е да променим начина на мислене, да надграждаме направеното.

Отварят се много нови работни места, но най-важното са транспортните връзки, да е приятно за живеене, спокойно и сигурно. Няма нужда да задържаме младите, те са си тук, като хубаво предградие на София сме. В повечето случаи като се омъжват или женят идват тук, само за учене предпочитат София, това е нормално.

Строежът на крайградската железница ще бъде завършен до 2026, хубаво е, че всичко се навърза - скоростна ЖП линия, строеж на нова метростанция, доставка на мотрисите, новата гара при нас с нов широк 9-метров булевард до нея с велоалея и широк паркинг.

Най-важното е екипът, добрата дума, задачите да бъдат свършени."

Още за приоритетите в социалната сфера и за проблемите за разрешаване - в звуковия файл.


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Директорът Весела Иванова

101-во училище "Бачо Киро" има телевизия и китайска класна стая

101. СУ "Бачо Киро" в столичния район "Надежда" е иновативно . Учениците се включват в множество олимпиади, а интересът към учебното заведение от страна на децата и техните родители не стихва от години. През 2018 година бе извършен ремонт, подобри се материалната база , припомни пред БНР-Радио София директорът на учебното заведение Весела..

публикувано на 01.04.25 в 11:53

Майка: Таксата за частна детска градина ще се вдигне заедно с компенсацията

Компенсации за неприетите в общинска ясла или градина деца на възраст от 2 до 7 години се получават с месеци закъснение, оплакват се родители. Министерството на образованието пуска за обществено обсъждане идеята за увеличаване на компенсациите. В столичния район "Възраждане" репортерът Ана Попова разговаря с майка на 3-годишно дете, която не..

публикувано на 01.04.25 в 10:41

Сиво и дъждовно, температурите в София ще са между 7° и 11°

Ще преобладава облачно , на места в равнините и мъгливо време. С временни прекъсвания на много места в страната ще продължи да вали дъжд , като най-слаби ще бъдат валежите по поречието на Дунав и в Североизточна България, главно там ще има и по-значителни разкъсвания на облачността. Ще духа слаб, в Дунавската равнина и източните райони - умерен..

публикувано на 01.04.25 в 07:15

"Форум", 31.03.25: Главният архитект да е безкомпромисен към незаконното строителство, но и към законното

Новата седмица започва с нови коментатори във "Форум". До петък новините и тенденциите в обществото ще анализират Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание, бяха: Конкурсът..

публикувано на 31.03.25 в 18:45
Фрагмент от творба на Иван Кънчев

"Кръгът. Човече, къде си?" - пита с керамиката си Иван Кънчев в изложба

Изложбата на Иван Кънчев  "Кръгът. Човече, къде си?" в галерия "Българи" дава повод на своите посетители да се замислят и потопят в света на твореца. Повече в предаването “Радиокафе“ разказа кураторът, проф. Аксиния Джурова. “Иван Кънчев в последните години се извиси много над българската сцена и завоюва много награди по света в..

публикувано на 31.03.25 в 17:26
За огромния интерес говори и препълнената зала

Как се влиза в Академията на МВР?

Академията на Министерството на вътрешните работи днес отвори врати за всички, които искаха да разберат как протича един учебен ден във висшето училище, да видят демонстрации, да научат повече за образованието и подготовката във факултет "Полиция" . Програмата включваше информативна лекция с участието на преподаватели, които разясниха..

публикувано на 31.03.25 в 16:50

За студентите по медицина е нужен "морков", а не "тояга" за работа у нас

Част от държавно-финансирания прием по медицина да се обвърже със сключването на договор за задължителна реализация в лечебно заведение в страната, предвижда проект за промяна в правителствено постановление на министъра на образованието Красимир Вълчев, публикуван за обществено обсъждане. Целта е да се гарантира, че държавата заплаща..

публикувано на 31.03.25 в 15:55