Изложбата "Double-Double“ е втората от поредица, която ни запознава с артистичните двойки от българското съвременно изкуство. В предаването „Радиокафе“ гостуваха кураторът Ивайло Христов и творците Калина Димитрова, Петя Денева и Златин Орлов.
Какво се крие зад идеята за поредицата изложби на артистични двойки разказа кураторът на изложбата Ивайло Христов.
"Чисто формално, когато подготвяхме програмата ни за зимния сезон, за мен и съпругата ми, с която дълги години живеем и работим заедно, беше много интересно да разберем как се случва този творчески, артистичен процес при други известни наши колеги, които по един или друг начин са свързани не само в изкуството, но и в живота. За начало поканихме пет двойки, след това темата стана интересна и решихме да продължим. В българското изкуство имаме много значими и със сериозно присъствие артисти, с експозициите правим кратък обзор, или акцент, върху някои от двойките“, посочи той.
Втората изложба от поредицата, наречена "Double-Double" се открива на 5 февруари, с участието на пет нови артистични тандема.
"Още когато подготвяхме първото издание при дискусията с първите артисти възникна въпрос към нас - дали изложбата е целенасочена и защо участват като двойки само мъже и жени. Албена Баева и Рене Бекман бяха първите, които поставиха въпроса. В процес на развитие, решихме да направим второ издание.
Живеем в съвременен свят и е важно изкуството, което артистите създават да носи своето послание, а по-малко важно е тяхното житейско съжителство", допълни Ивайло Христов.
Във второто издание участват Красимир Терзиев и Калина Димитрова, Зара Александрова и Зоран Георгиев със своя творба от Берлин, Ангелика Радева и Златин Орлов, Спартак Йорданов и Ралица Тонева, които участват с видео проект и Петя Денева и Теодора Дончева, които участват със съвместна интересна творба – живописен диптих.
"Участниците имаха пълна свобода в избора на творбата или общо произведение, с които да участват. За нас това беше много важно, освен акцента върху творческите двойки и по-различния творчески процес при тях, от този на другите художници, с това, че те обсъждат заедно, творят, влияят си един на друг", поясни кураторът.
Художниците Калина Димитрова и Красимир Терзиев разказаха, че участват със свои работи, които показват не за първи пат пред публика, но много добре илюстрират вижданията им в света на изкуството.
Красимир Терзиев представя в работата си производно на двуизмерна фотография, която в съчетание с техниката фотограметрия, създава един 3D модел на въображаем свят, като цялата тематика съвпадна с периода на пандемията. Фотограметрията представлява фотографска техника, която заснема един обект, така че да го обиколи триизмерно от всички страни, след което снимките се обработват на компютър, с определен софтуер, който прави обекта триизмерен, обясни Калина Димитрова.
Тази фотографска техника се използва за заснемането на археологични разкопки.
Илюстрациите на автора представят дома, в който живеем, който в онзи период трябваше да бъде "Нашит дом, нашата крепост" и по някакъв начин трябваше да постави една сигурност и котва в онова време, разказа художничката. Онова, което я е вдъхновило да представи в нейните творби, е нежната и прекрасна поезия на Александър Габровски.
"Той ме впечатли с това как чрез словото преобръща света. Стихотворението, върху което работих, разказваше за звезди, които “падат в небето“ (не на земята), бяха също много нетрадиционни – желатин, който обработих и направих във форма за показване, след което се оказа, че той прилича на много други материи. Поставени едни до други нещата на Красимир и моите започнаха да звучат много близко и много еднакво, като един или събиращ се, или разпадащ се свят.
В разговора на Лили Големинова ще разберете какво са подготвили останалите участници от двойките в предстоящата изложба, която ще може да се види от 5 февруари в Hostgallery.
Облачността над страната ще се задържи значителна, като по-съществени разкъсвания ще има в часовете преди обяд. В следобедните часове отново на много места ще превали краткотраен дъжд, в отделни райони с гръмотевици. Вятърът временно ще се ориентира от север-североизток, ще е слаб, в източните райони до умерен. Минималните температури ще бъдат..
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..