Новият спектакъл на Ива Свещарова "Ако Афродита беше чудовище" вече е с насрочена втора премиера.
Свещарова е сред най-значимите артисти в съвременната ни хореография. Тя е носителка на награда "Икар" за съвременен танц и пърформанс и е един от създателите и организаторите на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс "Антистатик".
В студиото на БНР-Радио София тя гостува заедно с Ангелина Георгиева и разказаха за спектакъла.
"Аз и всички мои колеги, които работим в това поле, ежедневно се сблъскваме с много трудности. Не е никак лесно да правиш представления, поради различни причини – недобро финансиране, липса на места за репетиции... Също така няма достатъчно места, където да се показват такъв тип представления - посочи Свещарова. И допълни - Тези трудности допълнително ни провокират и вдъхновяват. За да си наясно с нещата, които искаш да правиш, е много нужно да имаш и пространство, където да се развиваш."
За съвременния танц има публика, сигурна е драматургът Ангелина Георгиева:
"Много е интересно преливането на различните публики. Публика, която посещава съвременните визуални изкуства, също се интересува от съвременния танц и пърформанс. Тези зрители споделят много сходни кодове и теми, просто езикът, чрез който се изразяват е различен. Сферата, в която Ива Свещарова работи е на експерименталния танц. Всяко едно представление предлага нов език. Тя експериментира със самия език – на танца, на хореографията, на тялото. Публиката се чувства провокирана, защото и се представят неща, които досега не е виждала, които са ѝ малко непознати. Всеки човек, който е с по-отворени сетива, по-отворен за провокации, би се заинтригувал", посочи тя.
Акцент върху две знакови срещи оставили трайна следа в професионалния ѝ път на развитие посочи Ива Свещарова – с режисьора Николай Георгиев и работата ѝ в частната театрална трупа в Португалия, "където изцяло работихме по методологията на Грутовски. Там имах възможност да продължа в една по-друга посока и в други изследвания, които Грутовски е правил. Тези две срещи са много знакови и те ми отвориха врата към едно експериментално поле – да не се притеснявам в търсенията си, а да съм дръзка и спокойно да пробвам това, което е в главата ми и образите, които непрекъснато витаят там", посочи тя.
В театралните експериментални класове на режисьора Николай Георгиев, тя среща и Вили Прайер, с когото си сътрудничат дълги години.
"Заедно сме направили над 10 колективни представления, работили сме по фестивала “Антистатик“ и много други проекти", отбеляза Ива Свещарова.
Ангелина Георгиева от своя страна разказа какво я свързва с артистичния тандем, както и за ролята на драматургията в хореографията.
"Аги е вторият мой мозък. Изключително важна фигура е в процеса. Благодарение на нейното присъствие имах възможността да се връщам там, където съм тръгнала, защото докато работиш, много лесно започваш да се губиш, поради интереса към много неща, които искащ да правиш - разкри Свещарова. - Това което ми харесва най-много в съвместната ни работа е, че всеки път тя идва с много въпроси, които понякога са ме стряскали, защото не съм се замисляла върху тях, а друг път ми помагаха да разбера къде се намирам, какво имам като материал, какви са образите, които излизат от хореографската партитура, какво имам налично и какво още трябва да генерирам, за да се стигне до момента, в който започваме да мислим, как да се изгради драматургичната структура на представлението."
Втората премиера на представлението "Ако Афродита е чудовище" ще се състои на 6 февруари.
“Представлението разглежда женското тяло и женствеността през похватите на карнавалното и гротеската, а тя във нашия случай е не само концептуален и естетически избор, много основно я използваме и като акт на освобождение. Във всяка от сцените на представлението търсим как може тялото на изпълнителите да минават през ритуала на метаморфози, в който телесното да стига до преувеличения и до някакви абсурдни експлозии", разкри хореографът.
Чуйте още в разговора на Лили Големинова.
Макар през последните години училищата с природоматематически профил и езиково обучение да запазват челните позиции сред бъдещите осмокласници, тези за професионално обучение, стават все по-предпочитани. Това поясни пред БНР-Радио София Ваня Станчева , старши експерт по организация на средното образовани в Регионалното управление на..
Инициативата "Голямата маса“ се завръща с поредно издание. Тази събота (19 юли), съседи и приятели от столичния район "Оборище“ отново ще седнат една маса. Събитието ще се проведе на ул. "Васил Друмев", в отсечката от ул. "Оборище" до ул. "Русалка", от 11.00 до 22.00 часа. Акцент във второто издание на "Голямата маса“ 2025 е един от..
Човешкият папилома вирус (HPV) е най-честият причинител на сексуално-предавана инфекция и е причина за появата на кожни брадавици, аногенитални брадавици и папиломни образувания на дихателните пътища. Освен това обаче HPV причиняват 5% от всички онкологични заболявания при жените и мъжете по света, като напр. рак на маточната шийка, рак на..
Новият омбудсман на България е Велислава Делчева, стана ясно след гласуването в Народното събрание. В подкрепа на кандидатурата ѝ гласуваха 123-ма народни представители, 92-ма бяха "против", а 5 се въздържаха. Делчева беше предложена за поста от ГЕРБ-СДС. “Пред мен стои нелеката задача да оправдая доверието. Поемам огромна отговорност. Дневен ред в..
След началото на кампанията за разяснения по влизане в еврозоната в българската банкова система са внесени над 1 млрд. лева . Банките у нас бяха сред първите най-готови сектори за приемане на еврото, защото похарчиха милиони и започнаха подготовката още миналата година. "Системите ни работят с много валути, имаме депозити и кредити в..
Гриша Георгиев-Greesh - добре познат и любим на голяма част от публиката е винаги много деен, атрактивен и забавен. Дойде и в предаването “Добър вечер, София“, за да представи своя соло проект и нова песен. До момента Greesh участва в групите No More Many More и Portokal , а проекта GREESH, по думите на музиканта е факт вече две..
7 летни академии организира фондация "Заедно в час“, които помагат на децата да наваксат пропуски от учебната година и да развиват полезни умения. СТАРТ академиите се провеждат в кв. "Факултета“ в София, кв. "Езерово“ и кв. "Победа“ в Бургас, Шумен, Разград, с. Брестница и с. Ръжена. Лятната академия кв. "Факултета“ се организира за 9-а поредна..