Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме сто годишнината от рождението на писателя Цветан Николов

7
Снимка: Личен архив
На 06.02, точно преди сто години, в китното тогава селце Баница, Врачанска околия, се ражда писателят с уникален творчески почерк - Цветан Николов. В книгите му остават безсмъртни родното му място, което той сам е нарекъл Мала надежда, и неговите жители. Цветан Николов е артистичното име на Цвятко Николов Митов.

И до днес почитатели на писателя търсят най-първата му книга, предизвикала голям интерес – „Край Чульовата воденица“ от 1960 г. Писателят оставя зад гърба си изключително творчество. Още първите му разкази, събрани в сборниците „Човешки съдби“  от1961 г. , „Между два огъня“ от 1968 г. и по-късно „Любов до издъхване“ от 1985 г. Издателство "Профиздат" не остават незабелязани от литературната критика.

Цветан Николов е писател и журналист с неспокоен дух и безусловно вярващ в убежденията си. Острото му перо красноречиво изразява не само творческите, но и житейски му позиции.

Пътят му започва в отдел "Култура" на Столичната община още като студент. По-късно, за известно време, преподава в Софийския университет. Първият вестник, в който започва работа, е тогавашният "Работническо дело". През годините е бил художествен редактор и в Киностудия "Бояна" и издателство "Профиздат". Но мястото, където най-дълго работи като журналист и редактор и което най-точно пасва на вътрешния му жар и неспокоен дух, е най-открито критичният тогава вестник "Стършел".

По времето на добилия голяма популярност негов роман "Последният ординарец", един от най-големите български режисьори – Юлия Огнянова, създава по книгата му едноименния забележителен спектакъл в Родопския драматичен театър, Смолян. Заглавието се играе както на собствена, така и на столична сцена нееднократно. Спектакълът е грандиозен и в него участва целият състав на театъра в главните роли – Кръстю Лафазанов, Никола Пашов, Миряна Найденова, Илиян Николов; драматизация и постановка Юлия Огнянова; Кукли – Леонард Капон, Стефан Москов; оркестър Александър Морфов.

Наследниците на Цветан Николов се оказват и негови достойни наследници в културното поприще. Първородният му син е един от най-талантливите съвременни писатели – Никола Вълчинов - автор на „Сезонът на канарчетата“, „Послушни момчета“, „Всичко е Колизеум“ .... Двете му по-малки деца са актрисата и режисьор Роза Николова и Диляна Николова, която е изявен художник, както у нас, така и зад граница.

"Може би една наследствена тъга. Това го има и в книгите на моя брат Николяй Вълчинов", казва за наследеното от баща си Роза Николова. Тя добавя и неговия "театрален" поглед към света. 
Пътят на Цветан Николов е дълъг и нелек, но оставя своя ярка следа в българската проза и култура.

Целия разказа за Цветан Николов, какъвто го помни дъщеря му - актрисата и режисьор Роза Николова, чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Бояджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 05.02.25: Рискът от даването на власт в чужди ръце няма да съществува след края на президентския мандат

Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..

публикувано на 05.02.25 в 18:40

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..

публикувано на 05.02.25 в 16:24
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..

публикувано на 05.02.25 в 15:14

Нинко Кирилов е поетът на февруари в Столичната библиотека

Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..

публикувано на 05.02.25 в 14:05

Над 70 души в напреднала възраст се включиха в турнир по "ходещ футбол"

Над 70 души в напреднала възраст взеха участие и се забавляваха в турнира по "ходещ футбол", организиран от Българския футболен съюз с подкрепата на Столичната община. Клубове от сдружение „Федерация спорт, здраве и активно дълголетие“ показаха, че за спорта няма граници, а най-възрастният участник бе на 93 години. С отбори участваха спортните клубове..

публикувано на 05.02.25 в 13:18