Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме сто годишнината от рождението на писателя Цветан Николов

7
Снимка: Личен архив
На 06.02, точно преди сто години, в китното тогава селце Баница, Врачанска околия, се ражда писателят с уникален творчески почерк - Цветан Николов. В книгите му остават безсмъртни родното му място, което той сам е нарекъл Мала надежда, и неговите жители. Цветан Николов е артистичното име на Цвятко Николов Митов.

И до днес почитатели на писателя търсят най-първата му книга, предизвикала голям интерес – „Край Чульовата воденица“ от 1960 г. Писателят оставя зад гърба си изключително творчество. Още първите му разкази, събрани в сборниците „Човешки съдби“  от1961 г. , „Между два огъня“ от 1968 г. и по-късно „Любов до издъхване“ от 1985 г. Издателство "Профиздат" не остават незабелязани от литературната критика.

Цветан Николов е писател и журналист с неспокоен дух и безусловно вярващ в убежденията си. Острото му перо красноречиво изразява не само творческите, но и житейски му позиции.

Пътят му започва в отдел "Култура" на Столичната община още като студент. По-късно, за известно време, преподава в Софийския университет. Първият вестник, в който започва работа, е тогавашният "Работническо дело". През годините е бил художествен редактор и в Киностудия "Бояна" и издателство "Профиздат". Но мястото, където най-дълго работи като журналист и редактор и което най-точно пасва на вътрешния му жар и неспокоен дух, е най-открито критичният тогава вестник "Стършел".

По времето на добилия голяма популярност негов роман "Последният ординарец", един от най-големите български режисьори – Юлия Огнянова, създава по книгата му едноименния забележителен спектакъл в Родопския драматичен театър, Смолян. Заглавието се играе както на собствена, така и на столична сцена нееднократно. Спектакълът е грандиозен и в него участва целият състав на театъра в главните роли – Кръстю Лафазанов, Никола Пашов, Миряна Найденова, Илиян Николов; драматизация и постановка Юлия Огнянова; Кукли – Леонард Капон, Стефан Москов; оркестър Александър Морфов.

Наследниците на Цветан Николов се оказват и негови достойни наследници в културното поприще. Първородният му син е един от най-талантливите съвременни писатели – Никола Вълчинов - автор на „Сезонът на канарчетата“, „Послушни момчета“, „Всичко е Колизеум“ .... Двете му по-малки деца са актрисата и режисьор Роза Николова и Диляна Николова, която е изявен художник, както у нас, така и зад граница.

"Може би една наследствена тъга. Това го има и в книгите на моя брат Николяй Вълчинов", казва за наследеното от баща си Роза Николова. Тя добавя и неговия "театрален" поглед към света. 
Пътят на Цветан Николов е дълъг и нелек, но оставя своя ярка следа в българската проза и култура.

Целия разказа за Цветан Николов, какъвто го помни дъщеря му - актрисата и режисьор Роза Николова, чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Бояджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Мая Цанева

Кой ще си „осинови спортна площадка“

Резултатите от кампанията на сдружение „Безопасни детски прлощадки“:  Преди няколко месеца, както обявихме и в ефира на Радио София, сдружение „Безопасни детски площадки“ стартира  кампанията „Осинови спортна площадка“. Сега разбираме, че победителите са повече от първоначално обявените награди. Как се стигна дотук и голям ли беше интереса –..

публикувано на 06.04.25 в 14:10

Дори трафопостът в село Смоличано е произведение на изкуството

Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...

публикувано на 06.04.25 в 13:42

Всяко представление е емоционален взрив

Весела Кунчева за предстоящето на 13 април в НДК представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе..

публикувано на 06.04.25 в 11:40
Момчил Николов

Искам да видя нещо ново, което ме чака зад ъгъла

Момчил Николов , автор на и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му "Чекмо"..

публикувано на 06.04.25 в 11:03
Стара София

Софийски разкази - Обявяването на София за столица

Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира."  Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..

публикувано на 05.04.25 в 16:00

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, част първа

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..

публикувано на 05.04.25 в 15:00
Петко Р. Славейков

Адресите на любовта - Петко Славейков

Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..

публикувано на 05.04.25 в 13:55