Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Снимка: pixabay

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми. През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ.

Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември) е почти 0.8 процентни пункта, а спрямо декември 2023 г. е нараснал с половин процентен пункт. Интересно е да се отбележи, че за първи път от 2017 г. насам статистиката на централната банка отчита средна лихва на потребителските кредити над 10%. През последните години средното ниво се въртеше около 8% и рядко достигаше 9%.

В последния месец на миналата година домакинствата са изтеглили потребителски заеми за 680.8 млн. лв., е видно още от статистиката на БНБ. Спрямо предния месец сумата е намаляла с 12%.

За сметка на това жилищното кредитиране продължава да расте. През декември 2024 г. са отпуснати ипотечни заеми за 943 млн. лв. с 2.2% повече от предния месец и над 24% повече от декември 2023-та.

Припомняме, че от началото на октомври БНБ наложи ограничения за жилищното кредитиране, като банките вече трябва да отпускат заеми с месечни вноски не по-големи от 50% от месечния доход на клиента и задължително самоучастие от поне 15% от стойността на имота.

Факт е, че след решението на ЕЦБ за увеличаване на основния лихвен процент с 50 базисни пункта - някои банки у нас вече реагираха.

"На практика на пазара потребителските кредити се движат на средни нива 8.96 – 9.1%, а ипотечните кредити отбелязват рекордно ниски нива през декември – коментира пред БНР-Радио София Екатерина Кирилова, зам.-директор "Банкиране на дребно" в една в една от големите банки у нас. – През последните 2 години България сякаш остана остров на ниски лихви в Европейския съюз. Ако има повишаване и у нас, то ще е плавно, а не скокообразно."

Екатерина Кирилова Снимка: Булбанк

В момента кредитите в евро са с по-високи лихви в сравнение с левовите.

По думите на експерта в нашата страна банките разполагат с достатъчно много пари, има висока ликвидност. Привлечените от домакинствата средства за повече от изтеглените от тях кредити. Все пак лихвите по депозитите и по кредитите са като скачени съдове.

Банките предлагат заеми с фиксирани лихвени нива, което дава възможност за предвидимост в рамките на години напред, допълни Кирилова.

Финансовите институции са готови страната да влезе в еврозоната.

При тази крачка "по закон сме длъжни да запазим същите лихвени нива". Опитът в други страни показва, че и при новите кредити няма драстични лихвени промени, обясни още Екатерина Кирилова.

Тя припомни, че справянето с инфлация зависи до голяма степен от това къде и как човек инвестира.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 05.02.25: Рискът от даването на власт в чужди ръце няма да съществува след края на президентския мандат

Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..

публикувано на 05.02.25 в 18:40

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..

публикувано на 05.02.25 в 17:45
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..

публикувано на 05.02.25 в 15:14

Нинко Кирилов е поетът на февруари в Столичната библиотека

Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..

публикувано на 05.02.25 в 14:05

Отбелязваме сто годишнината от рождението на писателя Цветан Николов

На 06.02, точно преди сто години, в китното тогава селце Баница, Врачанска околия, се ражда писателят с уникален творчески почерк - Цветан Николов. В книгите му остават безсмъртни родното му място, което той сам е нарекъл Мала надежда, и неговите жители. Цветан Николов е артистичното име на Цвятко Николов Митов. И до днес почитатели на писателя..

публикувано на 05.02.25 в 14:04

Над 70 души в напреднала възраст се включиха в турнир по "ходещ футбол"

Над 70 души в напреднала възраст взеха участие и се забавляваха в турнира по "ходещ футбол", организиран от Българския футболен съюз с подкрепата на Столичната община. Клубове от сдружение „Федерация спорт, здраве и активно дълголетие“ показаха, че за спорта няма граници, а най-възрастният участник бе на 93 години. С отбори участваха спортните клубове..

публикувано на 05.02.25 в 13:18